راسا پرواز آدراپاناراسا پرواز آدراپانا
فراموشی رمز عبور ؟

راهنمای سفر به فرانسه

راهنمای سفر به فرانسه

سفر فرانسه نیاز به ویزا دارد.

آب و هوای فرانسه

در فرانسه آب و هوا در هر شهر متفاوت است. پاریس هیچوقت خیلی سرد نمی شود و برف هم به ندرت می بارد. بارش باران معمولا به صورت نم نم و همراه با مه است و معمولا بیش از یک روز طول می کشد. ماه می خشک ترین ماه سال به حساب می آید. سواحل مدیترانه در جنوب فرانسه خشک ترین بخش این کشور است ولی بارندگی در این مناطق در فصل های بهار و پاییز بسیار سنگین است. (گاهی اوقات بارندگی در شهر کن بسیار بیشتر از پاریس است.)

در تابستان هم آفتاب بسیار شدید می تابد و هوا هم رطوبت زیادی ندارد.

بهترین زمان برای سفر به فرانسه ماه های آوریل تا ژوئن و ماه های سپتامبر تا نوامبر است که هم از نظر آب و هوا و هم از نظر سایر جهات مناسب سفر است. جولای و آگوست بدترین ماه ها از نظر هجوم گردشگران است ولی اگر شما عاشق مسافرت به مکان های شلوغ هستید، این زمان بسیار برای شما مناسب است. در ماه های نوامبر تا ژانویه که هوا سرد است و توریست کمتری به فرانسه مسافرت می کنند هتل ها ارزان تر است و فرصت مناسبی برای سفر ارزان تر به این کشور رویایی است.

دمای هوای فرانسه در بهار، به طور میانگین 11 درجه است. در گرمترین حالت به 19 درجه و سردترین حالت به 5 درجه می رسد. ماه های مارچ، آپریل و می تقریبا همان ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 14% است.

آب و هوای فرانسه در فصل بهار

آب و هوای فرانسه در فصل بهار

دمای هوای فرانسه در تابستان، به طور میانگین 20 درجه است. در گرمترین حالت به 26 درجه و سردترین حالت به 14 درجه می رسد. ماه های جون و جولای و آگوست تقریبا همان ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 11% است.

آب و هوای فرانسه در فصل تابستان

آب و هوای فرانسه در فصل تابستان

دمای هوای فرانسه در پاییز، به طور میانگین 13 درجه است. در گرمترین حالت به 21 درجه و سردترین حالت به 7 درجه می رسد. ماه های سپتامبر و اکتبر و نوامبر تقریبا همان ماه های مهر و آبان و آذر می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 13% است.

آب و هوای فرانسه در فصل پاییز

آب و هوای فرانسه در فصل پاییز

دمای هوای فرانسه در زمستان، به طور میانگین 6 درجه است. در گرمترین حالت به 10 درجه و سردترین حالت به 2 درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه و فوریه تقریبا همان ماه های دی و بهمن و اسفند می باشد. میانگین بارندگی در این سه ماه 14% است.

آب و هوای فرانسه در فصل زمستان

آب و هوای فرانسه در فصل زمستان

قوانین مربوط به کشیدن سیگار :

در سال 2008 دولت فرانسه کشیدن سیگار در تمامی اماکن عمومی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها و ... ممنوع اعلام کرد و فقط در خیابان یا داخل منازل شخصی کشیدن سیگار آزاد است.

ساعات اداری :

ساعات اداری در فرانسه با کشورهای دیگر تفاوت عمده ای داشته و از نظم خاصی پیروی نمی کند. انتخاب ساعت کاری مشاغل مختلف بستگی به نظر صاحب کسب و کار یا مالک شرکت مربوطه دارد. اغلب بانک ها دوشنبه تا جمعه از 9:30 تا 4:30 بعدازظهر کار می کنند. بسیاری از آنها به خصوص در شهرهای کوچک در زمان نهار تعطیلند که ساعت آن نیز یکسان نیست. بیشتر موزه ها یک روز در هفته تعطیل اند( اغلب سه شنبه ها ) و عموما در تعطیلات ملی نیز تعطیل هستند. به طور معمول از 9:30 تا 5 بعدازظهر کار می کنند.

اغلب ادارات دولتی از دوشنبه تا جمعه، 9 صبح تا 5 بعدازظهر، باز هستند ولی قبل از مراجعه حتما تماس بگیرید. در پاریس و سایر شهرهای بزرگ فرانسه فروشگاه ها از 9 تا 10 صبح آغاز به کار کرده و بین ساعت های 6 تا 7 هم خاتمه کار آنهاست.

بعضی مغازه ها، اسنک فروشی ها، کافی شاپ ها و دکه های روزنامه فروشی از 8 صبح تا 8 یا 9 شب مشغول به کار هستند.

در بعضی مغازه های کوچک تعطیلی نهار ممکن است 3 ساعت زمان ببرد که معمولا از ساعت 1 بعدازظهر شروع می شود.

تمام موارد گفته شده بیشتر در جنوب و شمال فرانسه صادق است. در قسمت مرکزی ساعت کاری از هیچ نظم مشترکی تبعیت نمی کند.

خدمات پزشکی :

در صورتی که در هتل به خدمات پزشکی نیاز پیدا کردید به بخش پذیرش هتل مراجعه کنید. اغلب پرسنل برای موارد اورژانس آموزش دیده هستند و تمام اقدامات مورد نیاز را انجام می دهند. در مکان های خارج از هتل با شماره 15 تماس بگیرید. در ساعت های تعطیلی اگر نیاز به دارو داشتید در هتل به پرسنل پذیرش و در خارج از هتل به نزدیک ترین اداره پلیس مراجعه کنید. قوانین فرانسه به گونه ایست که در هر محل فقط یک داروخانه شبانه روزی اجازه فعالیت دارد. در پاریس یکی از مهمترین داروخانه های شبانه روزی Pharmacy Les Champs ”Derhy” با تلفن 41-02- 62-45 -01 می باشد.

فوریت های پلیسی :

در زمان هایی که به پلیس نیاز دارید با شماره 7 تماس بگیرید.

برق :

برق فرانسه 220 ولت است و با وسایل برقی فروخته شده در ایران مطابقت داشته و نیازی به همراه داشتن مبدل نیست.

انعام :

قانون فرانسه به صاحبان کسب و کار اجازه داده است که مبلغی را به عنوان حق سرویس روی صورت حساب مشتریان خود اضافه کنند که شامل انعام هم می شود ولی رستوران های فرانسه جدا از این انعام هم می گیرند. به خصوص در رستوران هایی که سرویس های منحصر به فردی دارند.

بعضی از انعام های رایج عبارتند از :

  • برای کارمندان هتل : 1.05 یورو تا 1.5 یورو و برای هر نوبت نظافت اتاق 1.5 یورو به نظافتچی

  • برای راننده تاکسی ها: 10 تا 15% مبلغ محاسبه شده توسط تاکسی متر

  • برای سالن های تئاتر و رستوران ها: بین 0.75 یورو تا 1.20 یورو به هر کارمندی که به شما سرویس می دهد.

  • مسئول سرویس های بهداشتی: 0.5 یورو

  • بلیط فروش سینما و تئاتر: 0.5 یورو

  • راهنمای گروهی موزه: 1.5 یورو

این ارقام حداقل انعامی است که از شما انتطار می رود.

بعضی از لغات پر کاربرد :

صبح بخیر : bonjour

عصر بخیر:  bonsoir

خداحافظ: au revoir

آب :

آب لوله کشی در اکثر شهرهای فرانسه قابل شرب است.

سرویس بهداشتی :

در ایستگاه های مترو پاریس معمولا سرویس های بهداشتی عمومی در نظر گرفته شده ولی همه آنها به یک نسبت تمیز نیستند. در مکان های دیگر هم می توانید از سرویس بهداشتی نزدیک ترین رستوران یا کافی شاپ استفاده کنید البته بهتر است مبلغی به کارگر خدمات آنجا پرداخت کنید.

اختلاف ساعت با تهران

 • نیمه اول سال : 1:30-

 • نیمه دوم سال: 2:30-

زبان رسمی

فرانسوی

واحد پول

یورو

نوع برق شهری

220 ولت

انواع پریز برق

Type C Type E

پیش شماره

0033

شماره اضطراری

 • پلیس: 17

 • آتش نشانی: 18

 • آمبولانس: 15

جهت رانندگی

راست

پایتخت

پاریس

شهرهای بزرگ

     پاریس، مارسی، لیون، کن

رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

برای اطلاع از نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول به بخش زیر مراجعه کنید:

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل و همراه اول
 • تعرفه رومینگ همراه اول

کشور : فرانسه

ریال

تعرفه تماس دریافتی از ایران

34,281 + نرخ تعرفه زیرساخت

تعرفه تماس داخلی(داخل همان کشور)

35929

تعرفه تماس با ایران

107213

تعرفه ارسال هر پیام کوتاه

10567

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

-

اپراتورهای طرف قرارداد

BOUYGUES TELECOM-ORANGE-SFR

توضیحات :

•   کلیه نرخ ها به ریال می باشد.

•   نرخ تبديل ارزهاي اعلام شده به ريال متغير مي باشد و با نوسان اين نرخ مبلغ شارژ نيز تغيير خواهد کرد.

•  هزینه مکالمات رند به دقیقه می گردد. به عبارتی دیگر برای تماس های کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می گردد.

•   نرخ تعرفه زیر ساخت به تعرفه تماس دریافتی اضافه می شود، این نرخ برای هر کشور متفاوت می باشد.

•  مشتركين گرامي در صورت تماس با ساير كشورها، بايستي هزينه اي كه اپراتور ميزبان تعيين مي نمايد را پرداخت نمايند.

 • تعرفه رومینگ ایرانسل

نوع ارتباط

SFR

Orange

مکالمه داخلی

2000تومان

10000تومان

مکالمه با ایران

2000تومان

10000تومان

دریافت مکالمه

2000تومان

4000تومان

ارسال پیامک

1000تومان

2000تومان

دریافت پیامک

-

-

اینترنت (به ازای هر مگابایت)

1500تومان

44032تومان

متروی فرانسه :

یکی از چیزهایی که در تور فرانسه و در هنگام سفر به شهر پاریس شما را شگفت زده خواهد کرد، شبکه متروی پاریس می باشد. متروی پاریس که با نام Métropolitain شناخته می شود، پس از متروی مسکو، دارای بیشترین تردد در قاره اروپا بوده و یکی از متراکم ترین سیستم های حمل و نقل در کل جهان است. به نحوی که به اغراق گفته می شود هیچ نقطه ای در پاریس نیست که بیش از 500 متر از ایستگاه مترو فاصله داشته باشد. اصطلاح مترو پس از راه اندازی متروی پاریس و از Métropolitain اقتباس شده و در برخی کشورها (مانند ایران) استفاده می شود. متروی پاریس مگر در ایام خاص (جشن سال نو و نظایر آن) 24 ساعته نیست و از ساعت 5:30 صبح شروع بکار میکند.

بلیط متروی پاریس در حالت استاندارد «+t» نام دارد که به عنوان بلیط چند سفره در مدت 1.5 ساعت از اولین مهرزنی برای مترو، اتوبوس و تراموا کاربرد دارد. در حال حاضر این بلیط بصورت تکی (1.8 یورو) و ده تایی (14.10 یورو) فروخته می شود. برای کودکان زیر 11 سال 50% تخفیف صرفا برای بلیط ده تایی ارائه می شود. بلیط فوق فقط در باجه ها یا توسط دستگاه های اتوماتیک فروخته می شود. دقت کنید که در برخی ایستگاه ها باجه وجود ندارد و دستگاه، اسکناس های درشت قبول نمیکند که این مساله ممکن است سبب تاخیر شما در رسیدن به مقصد شود.

نقشه ی متروی پاریس در پایین آورده شده است.

مترو پاریس

مترو پاریس

آداب و رسوم فرانسه

جامعه ی فرانسه از نظر فرهنگی غنی است و این امر حاصل بیش از هشت قرن تلاش و خلاقیت افراد مختلف در این کشور است. در قرون وسطی فرانسه، فرهنگی ناقص و تکامل نیافته داشت. ولی در قرون ۱۶ تا ۱۸، با پشتیبانی های مالی ویژه دولت و استفاده از ثروت کشور و مستعمرات مختلف، فرهنگ خود را به حد کمال رساند، به طوری که تنها با فرهنگ پاپ در رم قابل مقایسه بود. این پشتیبانی و حمایت حکومت از علم و فرهنگ، گروه های کثیری از هنرمندان، دانشمندان و صنعتگران با ذوق اروپایی را به پاریس جذب کرد. در قرن حاضر فرهنگ فرانسه مانند سایر کشورهای غربی عمیقا تحت تاثیر قرارگرفته است، ولی رفتار فرانسوی هنوز هم بر برخی از فرهنگ های دیگر تاثیر می گذارد.

برای شناخت بیشتر مردم فرانسه به معرفی بخشی از عادات آنها می پردازیم:

 •  فرانسوی‌ها بسیار دوست دارند روابط خانوادگی‌شان را به وسیله میز غذا مستحکم‌تر کنند، پس حتما یک وعده غذایی را در کنار هم میل می‌کنند.

 •  یکی از عادت‌های خوب فرانسوی ها سر ساعت غذا خوردن است.

 •  عادت خوب دیگر این مردم، مصرف غذاهای دریایی است.

 •  دست دادن هنگام دیدن و یا خداحافظی کردن کار معمول آنهاست. اگر دست دادن بیش از حد محکم باشد و یا خیلی تکان بدهید، بی ادبی به حساب می آید.

 •  اکثر کارگرها 5 هفته در سال تعطیلی دارند و بعضی از آنها هم بیشتر از 4 هفته در تابستان تعطیل هستند. در ماه آگوست اغلب کارخانه ها و بعضی از رستوران های فرانسه تعطیل می باشند.

 •  عادت مشهور دیگر فرانسوی ها کافه‌نشینی است که بخش مهمی از زندگی روزانه‌ فرانسوی ها و به خصوص پاریسی هاست.

 •  پاریسی‌ها صحبت کردن با تلفن در اماکن عمومی به خصوص در فضا‌های بسته را چندان دوست ندارند. به خصوص در تاکسی‌ها بهتر است تا جای ممکن با تلفن همراهتان صحبت نکنید.

 •  فرانسوی ها روي زبان خود تعصب دارند و ترجيح مي دهند به زبان ديگري صحبت نكنند.

 •  از عادات اجتماعی جالب پاریسی‌ها این است که برای کوچکترین برخورد بین دو نفر یا وسایلشان از هم عذر‌خواهی می‌کنند.

 •  پاریسی‌ها در سلام کردن هم همیشه پیشقدم‌اند. در لابی هتل، در اتوبوس و حتی در آسانسور مردم بی‌مقدمه به شما سلام می‌کنند و هنگام خارج شدن هم خداحافظی می‌کنند.

 •  مردم فرانسه در عین سادگی شیک پوشند.

 •  آموزش و پرورش در فرانسه رایگان می باشد.

 •  در فرانسه حق سرویس معمولا به صورتحساب اضافه می‌شود و معمولا انتظار دریافت آن نیست گرچه اغلب مردم به دلخواه یك یا ۲ یورو را بعد از صرف غذا به روی میز خود می‌گذارند.

 •  یکی از رسوم عجیب این کشور این است که، پس از اتمام مراسم جشن عروسی، دوستان عروس و داماد تمام زباله های به جای مانده را جمع آوری کرده و در کاسه توالت می ریزند و عروس و داماد را مجبور می کنند از آب کاسه توالت بنوشند. البته امروزه به جای آشغال در کاسه توالت شکلات ریخته می شود، با این حال نوشیدن آب از توالت چندان جالب نیست.

 •  فرانسوی ها خیلی دوست دارند با دستهایشان صحبت کنند.

آیا به نظر شما فرانسوی ها، آداب رسوم جالب و در عین حال عجیبی ندارند؟ برای مشاهده ی این آداب و رسوم از نزدیک می توانید از طریق تور ترکیبی اروپا و یا تور فرانسه اقدام کنید و از تجربیات خود با ما به اشتراک بگذارید!

مرتب سازی نتایج براساس:

فلرید-تویل
میانگین / شب0تومان

فلرید-تویل | پاریسپاریس اروپا

هتل فلرید-تویل یکی از هتل های 3 ستاره کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد. فاصله این هتل تا طاق پیروزی 1.3 کیلومتر و تا ایستگاه متروی Boissière حدود 200 متر می باشد.

هتل آتن
میانگین / شب0تومان

هتل آتن | پاریسپاریس اروپا

هتل آتن یکی از هتل های 3 ستاره کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد. این هتل تنها دو دقیقه (پیاده) تا ایستگاه متروی Saint-Lazare فاصله دارد. همچنین با یک پیاده روی کوتاه می توانید به خانه اپرای گارنیر (Garnier) نیز برسید.

هتل آریوسو
میانگین / شب0تومان

هتل آریوسو | پاریسپاریس اروپا

هتل آریوسو یکی از هتل های 4 ستاره کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد. این هتل با امکانات مناسب و اتاق های راحت پذیرای مسافران و گردشگران تور فرانسه خواهد بود.

هتل آمپر
میانگین / شب0تومان

هتل آمپر | پاریسپاریس اروپا

هتل آمپر یکی از هتل های 4 ستاره کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد. این هتل زیبا و مدرن دارای یک باغ مجلل در فضای داخلی بوده و اقامت دلنشینی را برای مهمانان خود فراهم می آورد.

هتل آپولو اپرا
میانگین / شب0تومان

هتل آپولو اپرا | پاریسپاریس اروپا

هتل آپولو اپرا یکی از هتل های 3 ستاره کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد. این هتل در نزدیکی مولن روژ و مراکز خرید بزرگ پاریس قرار دارد و تنها یک دقیقه با ایستگاه متروی Blanche فاصله دارد.

بارگذاری بیشتر لیست ها

مرتب سازی نتایج براساس:

بارگذاری بیشتر لیست ها