قصر سلطنتی |Royal palace | بروکسل

Royal palace

قصر سلطنتی بروکسل محل رسمی زندگی پادشاه و ملکه بلژیک است. پادشاه و خانواده اش در این کاخ زندگی می کنند که به کاخ لیکن معروف است که در حومه بروکسل قرار دارد. این قصر در پارک بروکسل (Brussels Park) واقع شده است و با میدانی بزرگ ، از فضای پارک جدا می شود . قرار گرفتن ساختمان پارلمان بلژیک به همراه قصر سلطنتی در محدوده ی اطراف پارک نشانه ی سیستم حکومتی بلژیک ، یعنی سلطنت بر مبنای دموکراسی است و بر اساس نقشه ی معمار فرانسوی ، چالز دو ویلی (Charles de Wailly) بین سال های ۱۷۸۴ – ۱۷۸۲ ساخته شده است  ناپلئون نیز در طی جنگ صد روزه در ۱۸۱۵ ، در این قصر اقامت داشته است . باغ وسیع این قصر ، شامل دریاچه ، زمین گلف ، عمارت چینی و یک برج ژاپنی است . این برج برای نمایشگاه فرانسه در سال ۱۹۰۰ ساخته شده بود و شاه لئوپولد دوم (Leopold II) برج ژاپنی را خرید و به قصر خود انتقال داد .

منطقهٔ پایتخت بروکسل سه ناحیهٔ فدرال بلژیک، والونی و فلاندر تشکیل شده‌است. این نواحی هر یک جزئی از مجموعهٔ بلژیک هستند و ساکنین بروکسل با جامعهٔ فرانسوی زبانان بلژیک و جامعهٔ فلاندرزها، تبادل فرهنگی و تحصیلاتی دارند. پادشاهی در بلژیک نیز همچون بسیاری از کشورهای اروپایی مقامی تشریفاتی است و درواقع قدرت اصلی در دست نخست وزیر و پارلمان میباشد. در تابستان‌ها جشن‌های متعددی در این پارک برگزار می‌شود. از دیدنی‌های جالب و جذاب این پارک رودخانه‌های طبیعی و مصنوعی جاری در این پارک است. فواره‌های بلند قصر سلطنتی از نمادهای بروکسل به شمار می‌روند.

مجسمه های مرمرین قصر سلطنتی، تابلوهای نفیس آویخته از دیوار، دیوارهای طلاکوبی شده، پرده های مجلل، نقاشیهای نفیس روی سقف و دیوارها و…  هرکدام بیانگر گوشه هایی از زندگی کاخ نشینی برای گردشگران تور اروپا است. اتاق ملکه از جلوه ای ویژه ای برخوردار است و نشان از اهمیت نقش ملکه در کنار پادشاه در امر کشورداری میدهد. در بسیاری از اتاقهای خصوصی میتوان تصاویری از خانواده سلطنتی را در قالب تابلوهای نقاشی و مجسمه ها و عکسها دید.