کلیسای نوتردام | Notre Dame Cathedral | پاریس

 

کلیسای نوتردام (به فرانسوی: Cathédrale Notre Dame de Paris) کلیسای معروفی در شهر پاریس است. این کلیسا در جزیره سیته در میانه رود سن و در مرکز پاریس واقع شده است. هر سال ۱۳ میلیون نفر از گردشگران تور اروپا از آن بازدید می‌کنند. در محلی که هم اکنون این کلیسا قرار دارد تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی وجود داشته است. در قرن چهارم کلیسایی بزرگ جای آن معبد راگرفت. این ساختمان تا قرن دوازدهم بر جای بود ولی در آن زمان جمعیت پاریس بطور ناگهانی بالا رفت و تصمیم گرفته شد تا کلیسا را بزرگ گردانند. بدین ترتیب ساختمان قبلی را خراب کرده و در سال ۱۱۶۳ میلادی ساختمان جدید شروع شد که ساختن آن تقریباً دو قرن طول کشید و در ۱۳۴۵میلادی به پایان رسید. این کلیسا تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بود ولی هم اکنون نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیساهای بزر گتر از آن وجود دارند. اهمیت آن در این است که زیباترین اثر در معماری گوتیک می‌باشد. برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده‌اند.

نوتردام به زبان فرانسه به معنای «بانوی ما» است. کلیسای نوتردام یکی از مهم ترین بنا های مذهبی و توریستی پاریس،ویکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال محسوب می گردد. این کلیسا یکی از اصلی‌ترین مراکز گردشگری در پاریس محسوب می‌شود. برجهای نوتردام ۶۹ متر ارتفاع دارد. ناقوس کلیسا در برج سمت راست کلیسا واقع است. برای رسیدن به ناقوس باید حدود ۲۰۰ پله سنگی را بالا رفت. بزرگترین ناقوس جهان بابیش از ۱۳ تن وزن در این کلیسا قرار دارد دارد. حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه گوشه ایوان وجود دارد و هر کدام گویای موضوعی خاص است. حیاط محل ورود به سالن کلیسا ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته شده است.

Notre Dame Cathedral

کلیسای نوتردام

با وجود آن که ساخت این کلیسا از سال ۱۱۶۳ شروع شد ولی تا سال ۱۳۴۵ کار آن به اتمام نرسید و باز هم نیاز به تزئینات داشت تا بتواند یک کلیسای اشرافی باشد. کمبود منابع مالی موجب عدم تکمیل برخی از بخش های این کلیسای عظیم و عدم پیروی دقیق از طرح اولیه ساخت گردید. زنگ ۱۳ تنی کلیسای نوتردام در قرن ۱۷ توسط “امانوئل لادوویس” ساخته شد.در قرن ۱۷ و ۱۸ در دوران حکومت لوئی چهارده و پانزدهم ، شیشه‌های رنگی با تصاویری از مسیح و گلهای مختلف بر پنجره‌های کلیسا قرار دادند و سپس طی قرن ۱۹ میلادی این کلیسا مرمت کلی گردید. در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه ۶۰ با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود. بعد از تخریب ساختمان‌ها، باستان‌شناسان آثار فرانسوی ـ رومانیایی مربوط به زندگی در قرن نوزدهم را کشف کردند.

کلیسای نوتردام که «بانوی پاریس» نام دارد، یکی از بهترین نمونه‌های سبک گوتیک محسوب می‌شود .در کلیساهایی که به شیوه گوتیک ساخته شده اند، رسم بر این بوده که مجسمه ها و تصاویری که در آنها به کار رفته در جهت آشنا کردن مردم با موضوع ها و داستان های عهد عتیق و عهد جدید باشد. این آشنایی می تواند از طریق تصاویری نمادی صورت بگیرد یا به کمک تصویرهایی که داستانی را برای بیننده تعریف می کنند. درون کلیسا با سقف بلند دارای عظمتی باور نکردنی است. پنجره‌های رنگی با تصاویری از مسیح، مجسمه‌هایی از مسیح مصلوب و مریم مقدس دور تا دور سالن دیده می‌شود.در گوشه گوشه سالن اتاقک های چوبی برای کشیش ها و گوش دادن به اعترافات مردم وجود دارد .نقاشی‌ها و کنده کاری‌ها بر روی چوب دیوارهای سالن را پوشانده است. قسمت جلوی سالن کلیسا مجزا از دیگر قسمتها است و با چند پله از قسمت عقب کلیسا جدا شده است. این مکان محل نشستن پادشاهان و ملکه‌ها بوده و در این قسمت تاجگذاریها صورت می‌گرفته است. درون کلیسا آن قدر چشم نواز است که انسان تصور می‌کند وارد قصری مجلل شده است .