۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس

۱۰ اردیبهشت ماه مصادف با سالروز خروج پرتغالی‌ها از ایران به عنوان «روز ملی‌ خلیج‌ فارس» انتخاب شده است. این روز،‌ با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ در سال ۱۳۸۴ به‌ تقویم‌ ایران‌ اضافه‌ شد.

امروز در تاریخ ایران روز مهمی است. شاه عباس صفوی با کمک انگلیسی‌ها در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتقالی‌ها درآورد، تا همیشه به خاطر این اقدامش از او به نیکی یاد شود.

تیرماه سال ۱۳۸۴ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استکبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز یعنی ۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس، نام‌گذاری‌ کرد.

۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس

«خلیج فارس» ایران در طول تاریخ مدّون خود از اهمیت ویژه‌ای در سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار بوده و هست. از جمله ویژگی‌های قابل ذکر خلیج فارس، موقعیت خاص جغرافیایی آن می‌باشد. ارتباط این آبراه با اقیانوس هند و آب‌های آزاد، باعث شده تا منطقه از لحاظ تجاری و نظامی، به خلیج فارس وابسته شود.

اکتشافات نفتی و غنای آب خلیج فارس از لحاظ مواد معدنی و غذایی، آن را به نگینی بی‌همتا تبدیل کرده و چشم طمع بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت‌های فرامنطقه‌ای را به سوی خود جلب کرده است.

ارزش‌های عظیم اقتصادی و موقعیت سوق‌الجیشی و سیاسی خلیج فارس از قدیم‌الایام تا امروز، استعمارگران را تشنه حضور و سلطه‌طلبی در منطقه کرده و باعث شده تا آن‌ها بکوشند همواره سیاست خود را بر این منطقه تحمیل کند.

از این رو «خلیج فارس»، همیشه صحنه کشمکش و نبرد بوده و سرزمین‌های حاشیه آن نیز از این کشمکش‌ها متأثر شده‌اند. به گونه‌ای که زندگی سیاسی و اقتصادی این کشورها با توجه به مسائل و جریان‌های جاری در خلیج فارس جهت و سمت و سو می‌گیرد.

اماراتی‌ها، کویتی‌ها و عربستانی‌ها از غافله‌سالاران این جریان هستند، آن‌ها به دلایل سیاسی برای مقابله با ایران و به رخ کشیدن اختلافاتشان بر سر جزایره سه‌گانه از نام مجعول خلیج (ع ر ب ی) استفاده می‌کنند. جریانی که البته ریشه در سال‌ها پیش دارد. در دهه ۱۳۳۰ شمسی به تحریک انگلیسی‌ها کشورهای عربی این نام جعلی را برای «خلیج فارس» انتخاب کردند. البته این نام‌گذاری ابتدا به گونه‌ای دیگر صورت گرفت اما چون با اقبال مواجه نشد، تغییر پیدا کرد. دولت انگلیس در سال ۱۲۱۹ شمسی، نام دریای بریتانیا را برای خلیج فارس به کار بردند اما این نام پذیرشی نیافت و آن را رها کردند.

۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس

۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس

این در حالی است که تا اوایل دهه ۱۹۶۰ درباره نام «خلیج فارس» هیچ گونه بحث و جدلی در میان نبوده است و در تمام منابع اروپایی و آسیایی و آمریکایی، دانشنامه‌ها و نقشه‌های جغرافیایی این کشورها با نام خلیج فارس در تمام زبان‌ها یاد شده است.

به هر حال این شیطنت‌ها آن قدر گسترش یافت تا این که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مقابله تبلیغاتی با اقدامات اعراب تصمیم گرفت یک روز ملی را به «خلیج فارس» اختصاص دهد.

ما هم به احترام ایران در این روز می‌ایستیم و همه یک‌صدا نام «خلیج فارس» را فریاد می‌زنیم تا هر گونه دست‌درازی به آن را محکوم کنیم.

در همین روز:

۱. قانون اختصاص پنج میلیون تومان اعتبار برای مخارج راه آهن به تصویب مجلس رسید. (۱۳۰۶ شمسی)

۲. بانک ملی ایران چک های مسافرتی منتشر کرد. (۱۳۴۹ شمسی)

۳. اشغال مسلحانه سفارت ایران در لندن (۱۳۵۹ شمسی)

۴. مرگ «راینهارت دوزی» خاورشناس بزرگ هلندی (۱۸۸۳ میلادی)

۵. در میانه‌ی جنگ جهانی دوم شهر ونیز پس از ماه‌ها مقاومت مردم این شهر به اشغال متفقین درآمد. (۱۹۴۵ میلادی)

۶. اتیوپی تمامی منابع معدنی خود را در این کشور ملی اعلام کرد. (۱۹۷۵ میلادی)

۷. بیش از هشتصد هزار کتاب در کتابخانه‌ای مرکزی لس آنجلس در آتش سوخت. (۱۹۸۶ میلادی)

۸. کشته‌شدن ۱۵۰ هزار نفر در جریان توفان بنگلادش (۱۹۹۱ میلادی)

۹. جشن چهلم نوروز

۱۰. روز جهانی رقص

۱۱. روز جهانی یادبود قربانیان سلاح شیمیایی