نگاهی کلی به چین

قبل از سفر به هر نقطه از جهان، بد نیست که علاوه بر نواحی گردشگری، اطلاعاتی کلی از آن منطقه نیز داشته باشید. در این مطلب نگاه کلی به چین کرده ایم تا برای علاقه مندان تور چین، مفید باشد.

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین، پرجمعیت ترین کشور دنیا، با بیش از۱٫۳ میلیارد نفر سکنه است. این کشور که در شرق قاره آسیا واقع شده و توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک حزبی اداره می شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقه خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چون گکینگ) و ۲ منطقه اداری ویژه بسیار خودمختار هنگ کنگ و ماکائو حکومت می کند. پایتخت این کشور، پکن است.

نگاهی کلی به چین

جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب های داخلی) است.

نگاهی کلی به چین

نگاهی کلی به چین

چین چشم انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ های جنگلی و بیابان هایی چون گبی و تکله در ناحیه خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل های زیرگرمسیری در سرزمین های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته کوه های هیمالیا و تیان شان، مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته اند.

نگاهی کلی به چین

تمدن چین باستان یکی از کهن ترین تمدن های تاریخ است که در سواحل حاصل خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاریست شکوفا شد. نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقه موروثی بود.

نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود ۲ هزار سال پ.م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد، دودمان چه این در ۲۲۱ پ.م بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگ بود که در ۱۹۱۱ با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمه ی اول سده بیستم میلادی در دریایی از اختلافات و جنگ های داخلی غوطه ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزبکمونیست چین.

نگاهی کلی به چین

نگاهی کلی به چین

مخاصمات اصلی در ۱۹۴۹ با پیروزی کمونیست ها در جنگ داخلی و تأسیس جمهوری خلق چین در سرزمین اصلی پایان یافت. جمهوری چین به رهبری کومی نتانگ پایتخت خود را به تایپه در تایوان منتقل کرد و حکومت آن امروزه به تایوان، کینمن، ماتسو و چند جزیره دوردست دیگر محدود شده است. از آن هنگام جمهوری خلق چین و جمهوری چین درگیر اختلافات سیاسی شدیدی با یکدیگر در مورد حق حاکمیت و وضعیت سیاسی تایوان بوده اند.

نگاهی کلی به چین

نگاهی کلی به چین

اجرای اصلاحات اقتصادی در چین برای پی ریزی یک اقتصاد مدرن، باعث شده است که یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته است. این کشور هم اکنون بزرگترین صادر کننده و دومین وارد کننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد.

چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان های چند جانبه ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین همچنین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته است.

نگاهی کلی به چین

نگاهی کلی به چین

چین کلمه ای فارسی است و China نیز از همین کلمه مشتق شده و در قرن ۱۳میلادی توسط مارکو پولو در اروپا رواج پیدا کرده است. نام چین در زبان فارسی نیز از کلمه سانسکریت چینا آمده است که به عنوان نامی برای این کشور در۱۵۰ میلادی به کار رفته است.

نگاهی کلی به چین

نگاهی کلی به چین