طاق پیروزی پاریس

یکی از دیدنی های فرانسه در شهر پاریس، طاق پیروزی است که به عنوان نماد مقاومت و یادآور جنگ های فرانسه است. کمتر گردشگری است که در سفر به پاریس این طاق را ندیده باشد چرا که این طاق بزرگ با ارتفاع حدودا ۴۹ متری و عرض ۴۴ متری در انتهای خیابان شانزلیزه و در میدان معروف شارل دوگول قرار دارد و به پاریس رنگ و بوی تاریخی داده است. این طاق سمبلی برای بزرگداشت جنگ های دوران ناپلئون و جنگجویانی است که جانشان را در راه فرانسه از دست داده اند. قدمت ساخت این طاق به سال ۱۸۰۶ و به دستور شخص ناپلئون برمی گردد و نمادی برای یادآوری جنگ های او شد. طراح بنا فردی به اسم ژان شارگرین بوده است و چیزی حدود سی سال ساخت طاق زمان برده است.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی پاریس

با رفتن به سوی این طاق در زیر آن آرامگاهی را خواهید دید که متعلق به یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول است، در قسمت شرقی و پایین طاق نیز یک آتش همیشگی روشن است تا یاد سربازان گمنام جنگ های فرانسه را زنده نگه دارد. هر روز حوالی بعد از ظهر، آتش با گاز طبیعی جان تازه ای می گیرد. معماری طاق پیروزی شما را به یاد طاق های دوران رم باستانی می اندازد، گرچه باید بگوئیم نسبت به آن طاق ها بسیار بزرگتر است. در دیوارهای داخلی طاق نیز نام فرمانده های جنگ های فرانسه را دیده می شود. نقش ها و تصاویری که در طاق بنا شده اند راوی استقامت فرانسوی هاست، روی بنا نقش افرادی را می بینید که با دست های خالی در حال نبرد با جنگجویان مسلح آلمانی هستند.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی پاریس

با اینکه طاق پیروزی در یک موقعیت ممتاز مکانی قرار گرفته و علاوه بر آن دارای معماری تماشایی و عظمت باشکوهی است اما بُعد معنوی و با ارزش آن است که بسیاری از گردشگران را جذب می کند. افراد زیادی در جنگ های فرانسه کشته شدند، چرا که تاریخ فرانسه شاهد جنگ های بسیاری در طول قرن ها بوده است. حالا این بنا یادآور آنهایی شده است که رفته اند، حتی آنهایی که گمنام دفن شده اند.
برای تماشای طاق پیروزی پیشنهاد می کنیم میدان شارل دوگول را انتخاب نکنید! چرا که یکی از شلوغ ترین میدان های پاریس است، دیگر خودتان تصور کنید میدانی که دوازده خیابان به آن می رسد چقدر شلوغ می شود. راه میان بر برای رسیدن به طاق استفاده از پاساژی در زیر زمین است که به آن ختم می شود.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی پاریس

روی بدنه‌ طاق، اشکال زنان و مردان فرانسوی تراشیده شده که برهنه‌ در حال مبارزه با سربازان آلمانی هستند. تراس این بنا، چه شب و چه روز، چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای به شهر و به ویژه خیابان شانزه‌لیزه دارد که برای تماشای آن باید بلیط تهیه کنید. از متروی «پلس رویال-موزه د ‌لوور» می‌توانید به اینجا برسید.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی پاریس

نقشه گوگل طاق پیروزی پاریس: