آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

این شهر تاریخی که در ۴۰ کیلومتری آنتالیا قرار گرفته با آمفی تئاتر باستانی خود یکی از جاذبه های تاریخی تور آنتالیا به حساب می آید. آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود.

آمفی تئاتر آسپندوس ترکیه در سال ۱۵۵ بعد از میلاد و در زمان پادشاهی امپراتور رومی، مارکوس اورلیوس ساخته شده است و ظرفیت تماشگران آمفی تئاتر آن ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر است.

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

در افسانه های یونانی اینطور نقل شده که شهر آسپندوس توسط مهاجران آرگوسی بوجود آمده است. این شهر باستانی یکی از نخستین شهرهایی در جهان بوده که سیستم ضرب سکه را تحت نام خود ایجاد کرد و تاریخ نخستین سکه های ضرب شده در این شهر به قرن های پنجم و چهارم پیش از میلاد باز می گردد. در دست نوشته های محلی از این شهر با نام استوِدیس یاد شده است. آسپندوس هیچگاه نقش چندان مهمی در قدرت سیاسی نداشته است. در سال ۵۴۶ قبل از میلاد این شهر تحت سلطه ایرانیان قرار گرفت. ضرب سکه تحت نام خود شهر در زمان غلبه ایرانیان بر آسپندوس، نشان از وجود آزادی تمام عیار در این شهر در آن دوران دارد.

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

این شهر زیبا نیز همانند بسیاری از شهرهای دیگر در قرون دوم و سوم بعد از میلاد به اوج شکوفایی رسید. حتی امروز هم می توان بسیاری از آثار تاریخی و شاهکارهای معماری آن دوران را در آسپندوس مشاهده کرد که نمایانگر دوران شکوه این شهر می باشد. اگرچه این شهر زیبا در کرانه رود یوری مدون قرار نداشته اما دسترسی به آبراه و کشتی ها کماکان براحتی از طریق آسپندوس ممکن بوده است.

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه

آسپندوس یکی از تحسین برانگیزترین سالن های تئاتر در دنیاست که به خوبی حفظ شده است و یکی از آمفی تاترهای روباز دنیا محسوب می شود. در ترکیه باقیمانده هایی ازساختمان های رومی در این محل دیده می شود، زمانی این مکان مهمترین مرکز تجاری شهر به شمار می رفته که به پرورش بهترین اسب های دنیا شهرت داشته است.

تصویر سه بعدی از آمفی تئاتر آسپندوس در ترکیه :