پارک بی های پکن در چین

 پارک بی های پکن در چین، دارای سابقه ای ۱۰۰۰ ساله است که در طول ۵ سلسله حکومتی لیائو، جین، یوان، مینگ و کینگ ساخته و نگهداری شده است. پارک بی های (Beihai Park) در مرکز پکن، برای بازدید در هر زمان از سال لذت بخش است. در محبوب ترین پارک پکن، مردم در دریاچه در فصل زمستان اسکیت روی یخ انجام می‌دهند ودر فصل بهار زمانی که درختان شکوفه می‌دهند در آنجا قدم می‌زنند.

معبد سفید داگوبای در آن به سبک تبتی در جزیره Qionghua نقطه عطفی در پکن است. از آنجا که این پارک بسیار به شهر ممنوعه نزدیک است، زمانی یک زمین بازی سلطنتی بوده است. صبح آخر هفته یک زمان خوبی برای بازدید است، چرا که چینی‌ها می‌رقصند، آواز کارائوکه و یا اپرای پکن می‌خوانند، بدمینتون بازی می‌کنند یا کوارتت زهی را اجرا می‌کنند.

پارک بی های پکن در چین

پارک بی های پکن در چین

مساحت کل این باغ ۶۹ هکتار که نیمی از این باغ توسط آب احاطه شده است و کل این مجموعه به چهار قسمت متفاوت با اسامی گوناگون تقسیم می گردد.

از قسمت های مهم این پارک می توان به معبد یونگآن اشاره کرد که بزرگترین مجموعه این پارک می باشد و به معبد صلح نیز موسوم است. سمبل این پارک معبدی لامائی است که در بالاترین نقطه پارک واقع شده است و ۳۶ متر ارتفاع دارد و در سال ۱۶۵۱ ساخته شده است. ۲ قطعه از بدن بودا هم در این محل نگهداری می شود.

پارک بی های پکن در چین

پارک بی های پکن در چین

قسمت غربی این معبد محل استراحت و زندگی پادشاهان سلسله کینگ بوده است. قسمت جنوبی پارک، شهر مدور قرار دارد که به وسیله دیواری احاطه شده است. سالن چنگ گوانگ با کاشی های لعاب دار رنگارنگ تزئین شده اند. پادشاهان سلسله مینگ از این محل مراسم های مختلف و گوناگون از جمله آتش بازی را تماشا می نمودند.

یک مجسمه بودا از جنس سنگ یشم مرغوب در سالن اصلی این کاخ قرار دارد. یکی از مهم ترین و زیباترین قسمت های این پارک سالن ۹ اژدها و ۵ اژدها می باشد. گفته می شود که سالن ۵ اژدها محلی بوده است که خدایان مونث برای ماهیگیری و تفریح از آن استفاده می نمودند و این سالن ها به وسیله یک پل (که به شکل اژدهائی در حال شنا کردن می باشد) به یکدیگر متصل می گردند.

سالن ۹ اژدها در سال ۱۷۵۶ ساخته شده است. دیوارهای این سالن ها به وسیله آجرهای لعابدار رنگارنگ و همچنین ۱۳۷۶ مجسمه کوچک بودا تزئین گشته اند که جلوه بسیار زیبائی دارد.

 نمایی سه بعدی از  پارک بی های پکن در چین: