تلاش کانادا برای بازگشایی سفارتش در تهران

بخش کنسولی سفارت کانادا در تهران مدتی‌ست که تعطیل شده و همه فعالیت‌های مربوط به دریافت ویزای کانادا، به سفارت کانادا در آنکارا انتقال یافته است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در نشست خبری با هیئت تحریریه یک روزنامه کانادایی گفت که دولتش در حال انجام تلاش‌های لازم برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران است.

«استفان دیون» وزیر خارجه کانادا در ادامه ادعاهای بی‌اساس غرب گفت که هم‌اکنون قصد نداریم تا نام ایران را از فهرست کشورهای حامی تروریسم در طرح ایمنی دولت حذف کنیم. البته موضوع خروج نام ایران از این فهرست، می‌تواند به رفتار دولت ایران در آینده نیز بستگی داشته باشد.

دیون ضمن دفاع از تلاش دولت کشورش برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران، گفت:

وضعیت حقوق بشر در ایران یا در اسراییل بهتر نشده است و هم‌اکنون با توجه به این صندلی خالی ما در تهران در موقعیتی نیستیم که بتوانیم در راستای حفظ منافع کانادا و هم‌پیمانان خود عمل کنیم.

وزیر خارجه کانادا پیش‌تر گفته بود که بازگشایی سفارت کانادا در تهران زمان‌بر است و هنوز مکان مناسبی به عنوان ساختمان سفارت کانادا در نظر گرفته نشده است.

او روند بازگشایی سفارت کانادا در ایران را یک فرآیند گام به گام دانست.

تلاش کانادا برای بازگشایی سفارتش در تهران

«مارتین رگ کان»، ستون‌نویس سیاسی روزنامه «تورونتو استار» در حساب کاربریش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت «ترودو» در نشست با اعضای هیئت تحریریه این روزنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اتاوا آمادگی بازگشایی سفارتش در تهران را دارد گفت: «داریم تلاش می‌کنیم.»

روزنامه تورونتو استار هم از قول ترودو در این باره نوشت:

«کماکان به تعامل ادامه می‌دهیم… اما درباره آن بسیار محتاط و مسئول هستیم. من درباره برخی از چالش‌هایی که ایران در داخل با آنها مواجه هست و چالش‌هایی که به منطقه و جهان وارد می‌کند، هیچ توهمی ندارم.»

وی افزود: «اما من به دفعات گفته‌ام، مهم است که شما با کسانی که با آنها مخالف هستید، صحبت کنید.»

ترودو همچنین درباره موضوع بازگشایی سفارت کشورش در تهران گفت:

«این چیزی است که در حال تلاش برای رسیدن به آن هستیم ولی چیزی نیست که به سرعت درباره آن رخداد جدیدی را اعلام کنیم.»

روابط ایران و کانادا از سال ۲۰۱۲، پس از آنکه دولت وقت اتاوا به نخست‌وزیری «استفان هارپر» با متهم کردن ایران به حمایت از دولت سوریه، عدم پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و ایجاد تهدید برای اسرائیل، دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد، قطع شد.
کانادا همچنین تحریم‌های مالی گسترده‌ای علیه ایران وضع کرده و در سال‌های گذشته همواره پایه‌گذار قطعنامه‌های ضد ایرانی به بهانه مسئله حقوق بشر بوده است.

تلاش کانادا برای بازگشایی سفارتش در تهران

تلاش کانادا برای بازگشایی سفارتش در تهران

روابط دو کشور از سال گذشته با روی کار آمدن حزب لیبرال به ریاست «جاستین ترودو»، تا حدی بهبود یافته است. اتاوا با بیان اینکه تحریم‌های یک جانبه کانادا را از بهره‌مند شدن از منافع بازار ایران محروم می‌کند، این تحریم‌ها را لغو کرده است.

هم ترودو و هم استفان دیون، وزیر خارجه کانادا در ماه‌های گذشته از تصمیم خود برای احیای روابط دیپلماتیک با تهران صحبت کرده‌اند. دیون در ماه مارس سال جاری میلادی در یک سخنرانی در دانشگاه اتاوا گفت قطع روابط با ایران «هیچ اثر مثبتی برای هیچ‌کس نداشته است.»

وزیران خارجه ایران و کانادا شهریور ماه سال ۱۳۹۵ برای اولین بار از زمان قطع روابط، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کردند.