کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

بزرگترین کارناوال دنیا، کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا برگزار می شود و افرادی که ماسک روی صورت دارند در این شهر به خیابان ها می آیند. ونیز منطقه رویایی کشور ایتالیا، مقصد شماره یک تور ایتالیا و قاره سبز به شمار می رود و سالانه میزبان صدها هزار گردشگر از سراسر جهان است. آبراهه های رویایی و منحصر به فرد این شهر تاریخی، تجربه قایق سواری و پیاده روی بی نظیری برای افراد به ارمغان می آورد.

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

فوریه هر سال، برای علاقمندان به گردشگری هیجانی فرصت ایده آل برای دیدن یکی از نقاط دیدنی اروپا به شمار می رود. توریست ها در جشنواره ای از رنگ، طرح و نقش که به مدت ۲ هفته در ونیز برگزار می شود، شرکت می کنند. میدان سن مارکوی ونیز همچون شانزلیزه پاریس، میزبان علاقه مندان و گردشگران است. آن ها در فضایی رمانتیک با معماری چند صد ساله، خاطرات خود را توسط دوربین ها ثبت می کنند. هر ساله در میدان سن مارکوی ونیز و دیگر مناطق آن، کارناوال (شاد پیمایی) بزرگی از ماسک ها برگزار می شود.

اگر فیلم «چشمان کاملا بسته» (Eyes Wide Shut) را دیده باشید، در سکانس هایی، از ماسک هایی استفاده می شود که نمونه اش را می توان در کارناوال ۱۴ روزه ونیز شاهد بود. جالب است بدانید که ماسک های دیده شده در فیلم، توسط هنرمندان ونیزی طراحی و ساخته شده بودند.

به غیر از ماسک های ونیزی، کریستال های این شهر نیز شهرت بسیاری دارند و طرز ساخت آن ها دیدنی است. یکی از سوغات می تواند همین کریستال ها باشد. البته باید بگوییم که آن ها قیمت بالایی دارند.

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

از ۲۲ بهمن ماه، کارناوال ونیز با حضور ده ها هزار نفر از مردم و گردشگران بین المللی، رسما کار خود را آغاز کرد. در این جشنواره، لباس های زیبا به سبک قدیمی و با ماسک های متفاوت، در معرض دید گردشگران قرار می گیرند.

میدان سنت مارکوی ونیز، محل تجمع هزاران نفری است که برای این مراسم خود را آماده می کنند. این کارناوال یکی از معروف ترین جشنواره های قدیمی جهان به شمار می رود و با نمایش و موسیقی هر سال در همین فصل آغاز به کار می کند.

تاریخ برگزاری کارناوال ونیز امروزی چیزی شبیه به مراسم چهار شنبه سوری ما ایرانیان است؛ چرا که تاریخ و روز دقیق و مشخصی ندارد. مراسم یاد شده در ماه فوریه و دو هفته قبل از روز ۴ شنبه خاکستر ( Mardi Gras یا Ash Wednesday ) آغاز شده و در روز سه شنبه – یعنی روز پایانی مراسم – به اوج خود می رسد، این جشنواره ۱۴ روز به طول می انجامد.

کارناوال ونیزِ امروز، از جشن سالیانه ی پیروزی دوک ویتاله میچی یه لی دوم ( Vitale Michieli ) بر اولریش دوم ( Ulrich ) دوم از تره ون ( Treven ) فرمانروای آکوئیلیا ( Aquileia ) در سال ۱۱۶۲ میلادی سرچشمه گرفته است.

کارناوال ونیز فستیوالی جهانی است که با ماسک های زیبا و بی نظیرش به شهرت جهانی دست یافته است. این جشنواره که در ابتدا مراسمی برای پیش از شروع دوره روزه داری بود، به معنای “خداحافظی با گوشت” است.

گفته شده که نخستین کارناوال ونیز در سال ۱۱۶۲ میلادی یعنی بیش از ۹۰۰ سال پیش به مناسبت پاسداشت یکی از نبردهای پیروز مندانه برگزار گشته. حدود صد سال طول کشید تا رهبران شهر این کارناوال را رویدادی رسمی اعلام کنند.

سپس این مراسم رشد کرد و در قرن هجدهم زمانی که ونیز به عنوان پایتخت سرگرمی اروپا شهرت پیدا کرده بود، به نقطه اوج خود رسید. اما با حمله ناپلئون در سال ۱۷۹۷ روزهای شکوه این کارناوال به پایان رسید. ناپلئون باعث شد این جشنواره به مدت تقریبا دویست سال برگزار نشود. از سال ۱۹۷۹ میلادی بود که شهر ونیز برای تقویت توریسم، این کارناوال را با سبک دنیای کهن مجددا برگزار کرد.

طبق روال هر سال مراسم ۲۰۱۷ نیز با رژه ی قایق های آذین بندی شده در کانال های ونیز آغاز شد. کارهای مختلف دیگر مانند آتش بازی، رویدادهای موسیقی، انواع تردستی ها و… نیز ادامه پیدا کرد که بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

کارناوال ماسک در ونیز ایتالیا

در مراسم امسال ناوگان های کوچکی از قایق ها در کانال های ونیز به رژه پرداختند. آن ها حامل سر نشینانی بودند که با نقاب های مخصوص و جالبی صورتشان را پوشانده بودند. این قایق ها با خلاقیت های مردمان ونیز طراحی شده و هدفش آن است که هنر و خلاقیت مردمان ایتالیا را به دنیا نشان دهد. همچنین در پایان مراسم هر سال مسابقه ای با عنوان “زیباترین نقاب” برگزار می شود و به کسی که بهترین نقاب را زده باشد جوایزی اهدا می گردد.