قلعه سنت آنجلو | Castel Sant Angelo | رم

قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو یا کاستل سنت آنجلو (به ایتالیایی: به معنای قلعهٔ فرشتهٔ مقدس) که پیشتر با نام آرامگاه هادریان شناخته می‌شد ساختمانی مدور و استوانه‌ای شکل واقع بر کرانهٔ رود تیبر در شمال غربی مرکز تاریخی شهر رم در ایتالیا است. این بنا نخست توسط هادریانوس، امپراتور روم به‌عنوان آرامگاهی برای او و خانواده‌اش ساخته شد. در قرن ششم تبدیل به یک پایگاه مناسب برای پاپ ها شد و از طریق کانال های زیرزمینی به قصرهای واتیکان متصل شد. بسیاری از پاپ ها در گذشته و هنگامی که خطری آنها را تهدید می کرده از این راه های مخفی استفاده کرده اند. اما بعدتر در طول تاریخ با انجام تغییراتی در آن ایجاد شد و به عنوان آرامگاهی برای چند امپراتور دیگر و خانواده‌هایشان، دژ، زندان و پناهگاهی برای پاپها و پادگانی برای نیروهای ناپلئونی نیز مورد استفاده قرار گرفت. این ساختمان امروزه تبدیل به موزه شده است.

قلعهٔ سنت آنجلو بر روی رودخانه‌ بسیار زیبای شهر رم قرار گرفت است. برج هایی بلند و طبقه هایی آجری نیز بعد ها به آن اضافه گردید در حدود ۵۱۰ سال پیش گذرگاهی توسط الکساندر در آن ساخته شد تا پاپ در زمان محاصره و درگیری بتواند از انجا بگریزد . این بنا در ۱۹۰۰ سال پیش ساخته شد و ۴ سال ساخت آن به طول کشید. خاکستر هادریان درون کوزه ای قرار دارد و در داخل قلعه قرار دارد. خاکستر چندین امپاطور دیگر نیز دراین مکان قرار دارد. زمان ورودی از ماه آپریل تا سپتامبر از ساعت ۹ تا ۷ بعد از ظهر و از اکتبر تا مارچ از ساعت ۹ تا ۲ بعد از ظهر می باشد. راه های رسیدن به سنت آنجلو هم خط A مترو و اتوبوس شماره ۴۰ می باشد. گردشگران تور اروپا می توانند با اتوبوس های رو باز توریستی برای رسیدن به قلعه سنت آنجلو استفاده کنند.

قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو

پل سنت آنجلو با مجسمه هایی که توسط برنینی ساخته شده مزیین شده است. این پل راه ورودی به سنت آنجلو از آن طرف رود به داخل قلعه است. البته برنینی این مجسمه ها را تقریبا ۵۰۰ سال پیش ساخته است. این پل نیز به دستور امپراطور هادریانوس ساخته شده است. تندیس میکایل که در بلند ترین قسمت قلعه ساخته شده است. نقل شده که زمانی که طاعون شهر رم را در ۴۵۰ سال پیش فرا گرفته بود فرشته ای که نام آن میکاییل بود با یک شمشیر برای بالای قلعه نشست و نوید پایان طاعون را به مردم رم داد و پاپ گریگوری که در آن زمان مسئولیت مبارزه با طاعون را برعهده داشت به خاطر تشکر از آن، کلیسای کوچکی در داخل قلعه ساخت .از آن روز به بعد نام قلعه از قلعه هادریان به قلعه سنت آنجلو تغییر یافت.