کولوسئوم | Colosseum | رم

کولوسئوم یک تماشاخانه در شهر رم در ایتالیا است و بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده است. کولوسئوم ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد. پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار ساخت آن را در زمین‌های باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین تمام کرد. البته پس از او دومیتیان (برادر تیتوس) در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در روم کامل کرد. گردشگرانی که به تور اروپا سفر می کنند هنگامی که به شهر رم می رسند از عزمت این بنا در حیرت می مانند.

در کولوسئوم زنان و مردان از هم جدا بودند. جایگاه زنان در طبقه پنجم بود، که دید بسیار بدى به میدان داشت. جایگاه مخصوص زنان در کولوسئوم بسیار ناامن و خطرناک بود، چرا که سکوهاى آنها با طناب هایى نگه داشته میشد که هر از چندى پاره میشدند و زنان از ارتفاع ۵٠ مترى به پایین سقوطى مرگبار میکردند. اما جایگاه مردان بسیار امن بود. آنها بر روى سکوهاى سنگى مى نشستند.
کولوسئوم،محل برگزارى جشنهاى امپراتور و مردم رم بود. در طى این جشنها، که هر بار ١٠٠ روز به درازا میکشید، حیوانات درنده را به جان بردگان و گلادیاتورها مى انداختند و یا گلادیوتورها، که برده بودند و امید به زندگى آنها به سختى به ٢٢ سالگى میرسید، را مجبور به کشتن یکدیگر میکردند. امپراتور و مردم رم نیز شاهد این کشتار بودند و از آن لذت میبردند.

Colosseum

فضای داخلی کولوسئوم به سه بخش مجزا تقسیم شده است. میدان اصلی (مسابقه)، مکان نشستن عموم و لژ سلطنتی. کف میدان اصلی از چوب است و با شن پوشانده شده تا از زمین خوردن و لغزیدن بر روی خون جنگجویان جلوگیری شود. در میدان دریچه هایی وجود دارد که میدان را به فضای زیرین بنا متصل میکند. ضمنا حیوانات درنده ای که در قفس ها نگهداری می شوند برای مبارزه با جنگجویان از همین دریچه ها وارد میدان می شوند. بخش عمومی در سه طبقه طراحی شده است، بخش زیرین مخصوص شوالیه ها، بخش میانی برای ثروتمندان و بخش فوقانی برای مردم عادی در نظر گرفته شده است. بخش لژ سلطنتی هم که در بالا و روبروی جایگاه عمومی به صورت یک تراس و بالکن ساخته شده مخصوص فرنانروا، دولتیون و مهمانان مخصوص است. کولوسیوم رم شاهدی بر مهارت های مردم رم باستان در حوزه معماری است و بینشی در مورد بازی های گلادیاتوری که در این استادیوم عظیم برگزار می شد، می دهد. در بیرون کولوسیوم و زیر طاق کنستانتین بهترین جا برای عکس انداختن است. این طاق در سال ۳۱۵ به یاد پیروزی کنستانتین بر مارکوس اورلیوس ساخته شد. این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی است.