دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس مجموعه ای تفریحی، واقع در شهرک جدید و در ۳۲ کیلومتری مرکز شهر پاریس واقع شده است. این مجموعه که در کنار دیزنی لند توکیو، دومین دیزنی لند خارج از آمریکاست، در سال ۱۹۹۲ افتتاح شد.

دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس

این پارک از جمله پارک های موضوعی به شمار می رود و در دو قسمت دیزنی لند و استودیوی دیزنی ساخته شده است. در قسمت استودیودی دیزنی فیلم های انیمیشن با استانداردهای کمپانی دیزنی تولید می شوند و در قسمت دیزنی لند، دنیای بازی بچه ها، مجموعه ای از فعالیت های مختلف، بازی، سرگرمی، فروشگاه های متعدد برای فروش اجناس با مارک و اشکال شخصیت های دیزنی وجود دارد. بازی ها همه نشأت گرفته از فضاهای خیالی و کارتونی هستند که به شدت کودک را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس

از نظر نوع قرارگیری فضاهای مختلف نسبت به هم، پارک در واقع مجموعه ای از دنیاهای بازی متفاوت است که هر کدام به گونه ای جزیره ای را در کل مجموعه ایجاد می کند. هر قسمت مستقل بازی کاراکتر و ویژگی خود را دارد و در مجموع به دلیل به کاربردن اشکال و رنگ های فانتزی، مجموعه حالت یک پارچه به خود می گیرد.

این محدوده ها و بازی های مختلف پارک همگی به ستون فقرات اصلی پارک متصل هستند که آن خیابان اصلی دیزنی لند است. در این خیابان در ساعاتی خاص، شخصیت های کارتون های دیزنی همراه با موسیقی رژه می روند.

دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس

این خیابان شاهرگ اصلی پارک است و به صورتی نمادین خیابان های نیویورک در دهه ۱۹۳۰ را به خاطر می آورد. فرم بدنه خیابان، پیاده روها، نمای فروشگاه ها و… از معاری آن دوران پیروی می کند. یک خیابان آمریکایی در شهر پاریس!

دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس

معماری بناها و حجم ها فانتزی، و فضای سبز میان آنها ارگانیک است. فضاهای سبز از هندسه و الگوی خاصی پیروی نمی کنند. سعی شده که این محدوده ها شکل طبیعی خود را داشته باشند و محیطی وحشی را القا کنند. بدین ترتیب پارک بیشتر حالت خیالی به خود می گیرد. ایجاد آبشارهای مصنوعی از جمله فضاسازی های خاص پارک است، کوه های صخره مانند و کشتی های مرموز که در دریاچه بین صخره ها و سنگ ها حرکت می کند از جلمه بازی های مورد علاقه کودکان است.

دیزنی لند پاریس

دیزنی لند پاریس

پل های چوبی معلق در میان قسمت های مختلف دریاچه به ایجاد هیجان در پارک می افزاید.
در کل محوطه سازی بر پایه ایجاد فضاهای بکر و طبیعی است که با بناها ترکیب شده اند. در قسمت های محدودی از پارک شمشادها و درختچه ها هرس شده اند و به اشکال متفاوت درآمده اند. تنها در این گوشه هاست که مخاطب به یاد پارک های بومی فرانسه می افتد.

در دیزنی لند فرد احساس می کند که در یک دنیای خیالی در قلب آمریکاست!

بدین ترتیب با خود می اندیشد که این پارک در هرجایی، در هر نقطه ای از دنیا می تواند باشد! چه در پاریس، چه در توکیو، چه در دهلی!

نمایی سه بعدی ازدیزنی لند پاریس: