همه چیز راجع به شهر سوچی

سوچی امروزی، که یک شهر تفریحی مدرن است، اوایل قرن بیستم به دنیا آمد؛ دقیقا زمانی که اولین حمام آب معدنی را در این شهر ساخته شد و سپس استراحتگاه «ریویِرای قفقاز » افتتاح شد. با آدراپانا همراه باشید تا همه چیز راجع به سوچی را بدانید.

همه چیز راجع به شهر سوچی

همه چیز راجع به شهر سوچی

انقلاب بلشویکی درست وقتی اتفاق افتاد که سوچی داشت یک شهر تمام عیار می شد و تازه از طریق راه آهن به بقیه ی روسیه متصل شده بود. اما اولین قطارهای این خط حدود شش سال بعد راه افتادند، یعنی وقتی که بلشویک ها در جنگ داخلی روسیه برنده شده بودند. شهر چند سالی آهسته آهسته بزرگ شد، تا این که در سال ۱۹۳۴ دولت استالین طرح بازسازی کلی سوچی را آغاز کرد. جمعیت شهر یکباره چند برابر شد و جاده ها، سالن های تئاتر، هتل ها و استراحتگاه های تفریحی جدید ظاهری تازه و امروزی به سوچی دادند.

سوچی بزرگ، با حدود ۱۵۰ کیلومتر طول، پس از لس آنجلس، دومین مجموعه ی اقماری بزرگ دنیاست.

چند توصیه:

۱. مثل بقیه ی شهرهای روسیه، در سوچی هم تنها واحد پول معتبر روبل است. تبدیل ارز خیلی سخت نیست، اما فقط سراغ گیشه های صرافی بانک ها بروید و خودتان را گرفتار صراف هایی که در ایستگاه های ترابری می بینید نکنید. یادتان باشد در طول تور روسیه برای تبدیل ارز باید پاسپورت همراهتان باشد.

۲. در بعضی نقاط سوچی، مثل فرودگاه بین المللی سوچی، فست فود مرکزی مک دونالد در شماره ی ۱۷ خیابان کورُرْتنی، شعبه ی مرکزی رستوران آنتیکوار درشماره ی ۲۷ خیابان استرُوْسْکُگو و بسیاری از رستوران ها و کافه ها، می توانید از اینترنت رایگان وای فای استفاده کنید.

همه چیز راجع به شهر سوچی

همه چیز راجع به شهر سوچی

۳. بهار در سوچی کوتاه است و با این که این فصل در سوچی کم باران است، اما آب دریا هنوز سرد است و برای شنا مناسب نیست. در عوض تابستان های سوچی برای شنا کردن حرف ندارند و معمولا از اواسط مه تا آخر اکتبر طول می کشند. ژوئیه و اوت شلوغ ترین ماه های شهر هستند و توریست ها از داخل و خارج روسیه به شهر می آیند. در سپتامبر و اکتبر، شهر گردشگران کمتری دارد که البته یکی از دلایلش هم باز شدن مدرسه هاست. این دو ماه، درست وقتی که آب دریای سیاه هنوز گرم است، هوا داغ نیست و خیابان ها پر از هیاهوی توریست ها نیستند، احتمالا بهترین زمان برای سفر به سوچی هستند.

۴. در سوچی کافی است در خیابان بایستید و دست تکان دهید تا تاکسی و مسافرکش جلوی پایتان ترمز کنند. اهالی شهر مسافرکش ها را ترجیح می دهند، چون سریع تر و ارزانتر هستند، اما راستش را بخواهید این روش خیلی ایمن نیست و ماشین های مسافرکش هم معمولا حال و روز خوبی ندارند.

۵. کم پیش می آید راننده ای پیدا کنید که انگلیسی بلد باشد، بنابراین بهتر است برای گرفتن تاکسی در طول تور روسیه از مترجم، مثلا کارکنان پذیرش هتل، استفاده کنید تا به دردسر نیفتید. اینجا هم تاکسیران ها کمتر از تاکسیمتر استفاده می کنند و میزان کرایه را خود راننده ها تعیین می کنند.

همه چیز راجع به شهر سوچی

همه چیز راجع به شهر سوچی

۶. با این که گاهی گزارش هایی از کلاه برداری در استراحتگاه های سوچی منتشر می شوند، اما امتیاز شما این است که این جور خلافکارها معمولا انگلیسی نمی دانند و احتمالا از شرشان در امان خواهید بود. با این حال، سعی کنید با آدم هایی که درست نمی شناسیدشان زیاد گرم نگیرید و خودمانی نشوید.

۷. نکته ی آخر هم این که اگر تابستان با تور روسیه به سوچی می روید، لباس مناسب، کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی همراهتان باشد تا زیر آفتاب داغ سوچی آفتاب سوخته نشوید.