دانستنی هایی راجع به ارمنستان

ارمنستان کشوری کوهستانیست که درشمال فات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. آب و هوای بسیار مطبوعی دارد و هر ساله پذیرای بسیاری از توریست ها و جهانگردان از سراسر دنیا می باشد. کشور ارمنستان پذیرای تعداد زیادی از گردشگران ایرانی است که از طریق تور ارمنستان به آن کشور سفر کرده اند. اگر شما هم علاقه مند سفر به ارمنستان هستید، خوب است که دانستنی هایی راجع به ارمنستان بدانید.

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

نگاهی به ارمنستان

کشور ارمنستان با ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت، در جنوب غربی منطقه قفقاز و با کمی فاصله از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه واقع شده و همچون کمربندی بین مرزهای ایران از یک سو و جمهوری های آذربایجان و گرجستان از سوی دیگر گسترده شده است. این کشور از جنوب با ایران، از جنوب غربی با جمهوری نخجوان، از غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

کشور ارمنستان کوهستانی است که در شمال فلات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. ارتفاع میانگین کشور ارمنستان از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است و تنها ۱۰ درصد شهر های ارمنستان کمتر از ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارند. بلندترین قله ارمنستان آرا گاتس (Aragatz) است که در شمال غرب این جمهوری واقع است و ۴۰۹۰ متر ارتفاع دارد.
نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می باشد که در سده های میانی با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیا ن گذار افسانه های ملت ارمنی و نتیجه نوح پیامبر، گرفته شده است که بر اساس نوشته موسی خورنی، تاری خنویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد، پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقه آرارات بنیان گذاشت. زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.
ارمنیان از دیدگاه نژادی آمیزه ای از مردمان قفقازی هوری و اورارتویی با مردمان هند و اروپایی هستند. هوریان و اورارتوییان خویشاوند گرجی ها و چچن های امروزی بودند. اما فریژی های تراکی، زبان هندواروپایی ارمنی را با خود به قفقاز آوردند. امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون هشت تا ده میلیون نفر است.

خود جمهوری ارمنستان سه و نیم میلیون است. یکی از کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ارمنیان را در جهان داراست ایران است،با جمعیتی معادل صد تا دویست هزار نفر ارمنی(پس از انقاب اسلامی تعداد زیادی از ارمنیان، کشور را ترک کردند). سایر کشورهایی که جمعیت قابل توجه ارمنی تبار دارند عبار ت اند از: ایالات متحده آمریکا (یک و نیم میلیون(، روسیه(یک میلیون و دویست هزار)، فرانسه (نیم میلیون)، لبنان (دویست هزار) و سوریه (صد هزار). شمار دیگری نیز در بسیاری کشورها و مناطق جهان از جمله در جمهوری خودخوانده قره باغ زندگی می کنند. ارمنیان خود برای زبانشان نام های هایِرن و آشخاری را بکار می برند. البته نام آشخاری بیشتر از سوی ادیبان بکار می رود.

تاریخچه ی ارمنستان

ارمنستان پیش از سال ۱۴۵۴ یک پادشاهی توانگر با فرهنگی پرمایه بود که در برهه ای از زمان همه سرزمین های میان دریای سیاه و خزر را در بر می گرفت.
ارمنستان در طول تاریخ خود محل نبرد جهان گشایان و آوردگاه امپراتوری های رقیب متعددی بوده است. از ۲۷۰۰ سال پیش تا کنون این منطقه به تصرف
امپراتوری ایران، اسکندر، روم، بیزانس، خلافت اسامی اعراب، مغولان، تاتارها، عثمانی ها و روس ها درآمده است. در طول این مدت پادشاهی های مختلف ارمنستان موفق شدند تا حدود ۱۷۰۰ سال بر این سرزمین حکومت کنند.

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

دانستنی هایی راجع به ارمنستان

مدت های زیادی جزئی از ایران بوده است و فرهنگ آن از ایران تاثیر زیادی پذیرفته است. پس از سرنگونی پادشاهی ارمنستان در سال ۴۲۸ میلادی، این منطقه از نو بخشی از ایران شد. در دورانی از حکومت ایران، بخش مرکزی ارمنستان کنونی جزئی از خانات ایروان بود. در دوران صفویه ارمنستان شاهد رقابت و جنگ های دو امپراتوری صفویه و عثمانی بود و ایروان چندین بار به تصرف قوای عثمانی درآمد. بر اساس پیمان زهاب در سال ۱۶۳۹ میلادی ارمنستان شرقی که شامل ایروان هم می شد تحت نفوذ صفویه و ارمنستان غربی (مناطق شمال شرقی ترکیه امروزی به مرکزیت شهرهای ارزروم، سیواس و وان) تحت تصرف عثمانی در آمد.

در جنگ های ایران قاجاری و روسیه تزاری بر سر قفقاز منطقه سیونیک واقع در جنوب ارمنستان کنونی به تصرف روسیه درآمد و بر اساس پیمان گلستان ایران ادعای خود در باب گرجستان که بخش شمالی ارمنستان فعلی را در اختیار داشت، پس گرفت. در دور دوم جنگ های ایران و روسیه تزاری در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی ( ۱۸۲۷ میلادی) که زمان فتحعلی شاه قاجار رخ داد، سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از ارتش روسیه به فرماندهی پاسکویچ شکست خورد. سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسماً از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست. از سال ۱۹۲۰ تا زمان فروپاشی شوروی، ارمنستان تحت عنوان جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی، یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی بود. ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. پا کستان تنها کشوری است که این کشور را به دلیل اشغال اراضی جمهوری آذربایجان به رسمیت نشناخته است. ارمنستان روابط گرمی با ایران دارد. بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بی طرفی ایران در جنگ قره باغ از دلایل توسعه روابط دو کشور است.

نمایی سه بعدی از کوه های ارمنستان: