میدان فردوسی در رم، ایتالیا

یکی از مناظر دیدنی که باعث غرور ایرانی ها می شود، میدان فردوسی در رم، ایتالیاست. در یکی از پارک های زیبا و دیدنی شهر رم، پایتخت ایتالیا، میدانی به نام شاعر پرآوازه ایران، ابوالقاسم فردوسی نامگذاری شده است.

این مجسمه در پارک ویلا بورگزه (Villa borghese) پارک طبیعی بزرگی در شهر رم قرار دارد که شامل ساختمان ها، موزه ها و از جمله موزه گالریا بورگزه – galleria borghese می باشد. این پارک با مساحتی حدود ۸۰ هکتار، بعد از پارک ویلا دوریا پامفیلی (Villa doria pamphili) بزرگترین پارک شهر رم است. در اوایل قرن نوزدهم این پارک بازسازی شد و سال ۱۹۰۳ هم به پارک عمومی تبدیل شد.

در وسط این میدان، مجسمه باشکوه حکیم ابولقاسم فردوسی خودنمایی می‌کند. این تندیس که ۱۸۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد و از مرمر سفید ساخته شده، کار استاد ابوالحسن صدیقی است که در سال ۱۳۲۹ طی مراسمی در این میدان نصب شد.

میدان فردوسی در رم، ایتالیا

میدان فردوسی در رم، ایتالیا

استاد صدیقی، در مراسم رونمایی از مجسمه فردوسی در شهر رم گفت: تعجب می‌کنم چرا به جای نشان شجاعت، نشان عالی هنر به من عطا شده، زیرا در سرزمین مجسمه سازان بزرگی مانند میکل آنژ و لئوناردو داوینچی، کسی که از ایران بیاید و مجسمه حکیم فردوسی را در پایتخت این کشور نصب کند شایسته نشان شجاعت است!

استاد ابوالحسن صدیقی

استاد ابوالحسن صدیقی

نمایی سه بعدی از پارک ویلا بورگزه: