باغ گلها | flower garden | آمستردام

flower garden

باغ گلها (به هلندی: Keukenhof) یا باغ اروپا، یکی از پارک‌های دیدنی کشور هلند در نزدیک شهر آمستردام است که هر ساله با آغاز بهار (در اول فرودین) به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود و در آن هزاران لاله رنگی از انواع مختلف به نمایش در می‌آید. در این دو ماه حدود ۷۰۰ هزار نفر از این باغ بازدید می‌کنند. هر سال ۷ میلیون پیاز لاله در محوطه‌ای به وسعت ۳۲ هکتار کاشته می‌شوند که پس از شکفتن گل‌ها این پارک منظره‌ای بدیع را می‌یابد. این قسمت از شمال غربی اروپا یکی از حاصلخیز ترین نقاط اروپاست گرچه بسیاری از زمین های کشاورزی و پرورش گل را از عقب نشاندن دریا با سد های منطقه ای به دست آورده اند.
در میان گلهای هلند گل لاله مخصوصا نارنجی رنگ آن از همه معروف تر و تا حدودی می توان گفت نماد این کشور است. هر ساله در جای جای این کشور جشنواره های گل فراوانی برگزار می شود اما از همه آنها معروفتر جشنواره گل در باغ کوکنهوف است.هلندی ها در پرورش گل تاریخ طولانی دارند. باغ های گل این کشور نه تنه صنعت صادرات گل را به یکی از سودآورترین صنایع این کشور تبدیل کرده اند که خود این باغ ها جاذبه ی گردشگری بزرگی هستند که سالانه هزاران گردشگر را به سمت خود جذب می کنند. این باغ های معروف امروزه مقصد اصلی بسیاری از گردشگران تور اروپا است.

flower garden

باغ گلها

جشنواره گل لاله کوکنهوف شناخته شده ترین جشنواره لاله در جهان است. کوکنهوف بزرگترین باغ گل جهان از روز ۲۱ مارس به روی عموم گشوده می شود و به مدت هشت هفته پذیرای گردشگران می شود. تماشائی ترین منظره بهار را می توان در بزرگترین باغ جهان دید. تصاویر باغ گلها در نگاه اول مثل نقاشی‌های مداد رنگی به نظر می‌رسند. رنگ‌های راه راه خالص ارغوانی، زرد، قرمز، صورتی، نارنجی و سبز ترکیبی بدیع شبیه پارچه چهل تکه پدید آورده اند! این نقش‌های رنگارنگ درحقیقت تصاویری از هلند در اواسط فصل رویش لاله‌هاست. بیش از ۱۰.۰۰۰ هکتار به پرورش این گل‌های حساس اختصاص داده شده است.