معبد گارنی ایروان، ارمنستان

معبد گارنی، تنها نیایش گاه غیرمسیحی باقی‌مانده در ارمنستان است. این معبد چیزی حدود هشتاد سال پیش از میلاد در دوره یونانی ساخته شد. در سال ۱۶۷۹ میلادی، بر اثر زلزله‌ی شدیدی تخریب شد که برای اولین بار خرابی‌ها بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۰۹ میلادی بازسازی شدند. در سال ۱۹۳۰ میلادی نیز دوباره بازسازی شد.

در منطقه‌ای که معبد گارنی قرار دارد، تعداد زیادی چارچوب در و پنجره، سنگ نوشته و گچ بری پیدا شد که به بناهای تاریخی گوناگونی مربوط است. تاریخ بنای قلعه گارنی برمی‌گردد به هایک ناهابت که به نام گارنیک نوه نتیجه هایک نامگذاری شده است.

معبد گارنی ایروان، ارمنستان

معبد گارنی ایروان، ارمنستان

درمحدوده بنا شاهد یک حمام اختصاصی هستیم که مربوط به دختر خسرو پرویزکه خواهر تیرداد سوم می باشد که تشکیل شده است ازقسمت های مختلف که شامل حوزچه های اب گرم و سرد و حمام بخار می باشد. قسمت جالب توجه این حمام کاشی کاری های کف حمام می باشد که از ۱۵ رنگ طبیعی ساخته شده است و در آن ماهی های دریا به تصویر کشیده شده اند. درمرکز این نقش ها فیگور زن و مردی است که نماد خدای اقیانوس می باشد.

معبد گارنی در معماری از سبک معماری رومی–یونانی پیروی می کند و البته ویژگی های خاص خود را نیز دارد. این معبد، نیایش گاهی است که دور تا دور آن را ستون های عظیم فراگرفته و خود در مکانی مرتفع ساخته شده است و همین بر شکوه آن می افزاید. ۲۴ ستون، هر یک به ارتفاع ۶ و نیم متر معبد گارنی را احاطه کرده اند. معبد گارنی از سنگ بازالت خاکستری موجود در معادن نزدیک معبد ساخته شده است و دربردارنده یک رواق و یک شبستان است.

نمای بیرونی معبد گارنی ارمنستان به طرز اغراق آمیزی تزئین شده است. محوطه داخلی آن که محل عبادت بوده است، حدود ۷ متر ارتفاع، ۸ متر طول و ۵متر عرض دارد.

معبد گارنی ایروان، ارمنستان

معبد گارنی ایروان، ارمنستان

دسترسی به معبد گارنی

تاکسی و اتوبوس از ایروان

آدرس معبد گارنی

Garni, Kotayk Province, Armenia

نمایی سه بعدی از معبد گارنی ایروان، ارمنستان: