اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

آب و هوای مناسب روسیه در فصل بهار، باعث شده که افراد زیادی قصد سفر به این کشور با تور روسیه را کنند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه برایتان مفید خواهد بود.

آب و هوای روسیه

آب و هوای روسیه به علت وسعت زیاد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان دارای اختاف دمای بسیار زیادی است. ناحیه ی قطبی شمال، جلگه ی بی درخت و یخ زده است که خاک آن تقریبا همیشه منجمد است. در بخشی از نواحی سیبری، دمای متوسط در زمستان، ۴۶ درجه ی سانتی گراد زیر صفر است. مناطق مرکزی روسیه، دارای ویژگی های آب و هوایی اروپای شرقی و مرکزی است. جنوب این سرزمین قطبی، ناحیه ای پوشیده از درخت های همیشه سبز، زمستان هایی طولانی و سخت و تابستان هایی کوتاه دارد. استپ های مناطق مرتفع مرکز روسیه، زمستان های سرد ولی تابستان های خشک و بسیار گرم دارند. ساحل دریای سیاه آب و هوای مدیترانه ای دارد. در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب شرقی برخوردار است.

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

پول و اقتصاد روسیه

واحد پول کشور روسیه، روبل است. جز کوچک تر روبل کوپک نامیده می شود و هر روبل برابر صد کوپک است. روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ آهن، فولاد، نفت و سیمان است. صنایع تولیدی بیش از یک سوم نیروی کار را در بر دارد و شامل صنایع فولاد، شیمیایی، نساجی و ماشین آلات سنگین است.
تولید کالاهای مصرفی چندان توسعه نیافته است. روسیه به رغم برخورداری از کشاورزی مکانیزه و بزرگترین صنعت کودسازی جهان، از تولید کافی غلات در حد احتیاجش ناتوان است. این امر تا حدودی به دلیل برداشت های نا کافی و امکانات نامطلوب ذخیره سازی و حمل و نقل است. کشت های عمده شامل گندم، جو، جو دوسر، سیب زمینی، چغندر قند و میوه است. منابع طبیعی شامل بزرگترین ذخایر زغال سنگ جهان، نزدیک به یک سوم ذخایر گاز طبیعی جهان، یک سوم کل درختزارهای جهان، ذخایر بزرگ منگنز، طلا، پتاس، بوکسیت، نیکل، سرب، روی، مس و همچنین نقاط متعدد و مناسب برای تاسیسات تولید نیروی هیدروالکتریک است. این کشور از لحاظ انرژی خود کفاست.

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

تعداد نیروی کار در این کشور ۷۴.۲۶ میلیون نفر است و نرخ بیکاری ۶.۶ درصد. ۱۷.۸ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند. نرخ تورم در روسیه در سال ۲۰۰۶ میادی ۹.۷ درصد بود. بیشترین صادرات روسیه را نفت و محصولات آن، گاز، چوب، مواد شیمیایی و تسلیحات نظامی تشکیل می دهد که بیشتر به کشورهای هلند ( ۱۲.۳ درصد)، ایتالیا ( ۸.۶ درصد)، آلمان ( ۸.۴ درصد)، چین ( ۵.۴ درصد)، اوکراین ( ۵.۱ درصد)، ترکیه ( ۴.۹ درصد) و کشور سوئیس ( ۴.۱ درصد) صادر می شود. در سال ۲۰۰۶ روسیه ابزارآلات و تجهیزات، کالاهای مصرفی، دارو، گوشت و شکر را از کشورهای آلمان ( ۱۳.۹ درصد)، چین ( ۹.۷ درصد)، اوکراین ( ۷ درصد)، ژاپن ( ۵.۹ درصد)، کره جنوبی ( ۵.۱ درصد)، آمریکا ( ۴.۸ درصد)، فرانسه ( ۴.۴ درصد) و ایتالیا ( ۴.۳ درصد) وارد کرد.

زبان مردم روسیه

زبان روسی، زبان رسمی این کشور است که به صورت متداول در تجارت، حکومت و تحصیات مورد استفاده قرار می گیرد و با خط سیریلی نوشته می شود. به بیش از ۱۰۰ زبان در روسیه صحبت می شود. زبان منطقه ای رسمی برخی از جمهوری های قومی شناسایی شده است، اما میلیون ها غیر روسی، زبان روسی را به عنوان زبان مادریشان اتخاذ کرده اند. زبان روسی یک زبان اساو است و با زبان هایی همچون لهستانی، چک، اسلواک و بلغاری از یک ریشه می باشد. الفبای روسی شباهت های بسیاری با الفبای یونانی دارد، زیرا تدوین کنندگان این الفبا مبلغین مذهبی کلیسای ارتدوکس یونانی بودند. این الفبا به افتخار سیریل قدیس که از مبلغین مذهبی بوده و ابداع الفبای روسی را به او نسبت داده اند، الفبای سیریلی نامگذاری شده است.

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

جمعیت کشور روسیه

جمعیت روسیه تقریباً ۱۴۰ میلیون نفر می باشد که از ترکیب بیش از یکصد قوم و نژاد تشکیل شده است. ترکیب جمعیت روسیه به شرح زیر است:
۷۹/۸ درصد روس، ۸/ ۳ درصد تاتار، ۲ درصد ا کراینی، ۱/ ۲ درصد باشقیری و بقیه، سایر اقلیتهای قومی را تشکیل می دهند.
%۱۵ جمعیت بین ۰ تا ۱۴ سال، ۷/ ۷۱ %بین ۱۵ ۴۶ سال، ۳/ ۱۳ % آن ۶۵ سال به بالا هستند.
رشد جمعیت این کشور منفی ۶۴ / ۰ است.
نرخ با سوادی مردان ۷/ ۹۹ % و زنان ۲/ ۹۹ % می باشد.
سن امید به زندگی درمیان مردان ۵۹ سال و زنان ۷۳ سال است.
میانگین سنی زنان ۷/ ۴۱ سال و مردان ۳/ ۳۵ است. میانگین کل جمعیت ۵/ ۳۸ سال است.

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

مذهب مردم روسیه

اکثریت مردم فدراسیون روسیه پیرو دین مسیحیت هستند، اما ادیان اسلام، یهودی و بودایی نیز دارای طرفداران زیادی هستند که در این میان اسلام دومین دین در روسیه شناخته شده است. جادوگری و طالع بینی به خصوص در میان قشر جوان امری عمومی است. روس ها همچنین تمایلی به سمت چندین اعتقاد، فرقه و طبقه بندی های جدید مذهبی داشته اند.
رشد ادیان خارجی در میان توده ی مردم نگرانی را در میان قانونگذاران روسی ایجاد کرد و در سال ۱۹۹۷ دولت تجدید نظری را در مورد قانون آزادی مذهبی سال ۱۹۹۰ اعمال کرد تا بتواند مذهب را در میان افرادی که جزو توسعه ی تاریخی روسیه بودند و آن ها که نبودند، دسته بندی کند. در سال ۱۹۹۷ قانون بحث انگیزی در مورد ادیان در مجلس روسیه به تصویب رسید که بر اساس آن تنها ادیانی در روسیه اجازه فعالیت دارند که حداقل پانزده سال در فدراسیون روسیه، پایه گذاری شده باشند. کلیسای ارتدوکس روسیه، اسلام، بودایی و یهودی و بعضی شاخه های مذهب مسیحی، با این قانون مطابقت داشتند. در سال ۱۹۹۸ اعلام شد، کارگران بیگانه ای که دارای مذهب غیرقانونی هستند، فقط می توانند حداکثر به مدت سه ماه در روسیه اقامت نمایند.

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

جشن ها و تعطیلات رسمی روسیه

۷ ژانویه، کریسمس ارتدوکس های روسی
۱۴ ژانویه، سال نو ارتدوکس
۱۶ ژانویه، فستیوال زمستانی روسیه
۲۵ ژانویه، روز سن تاتیانا
۸ مارس، روز جهانی زن
۱ می، روز کارگر
۹ می، روز پیروزی
۱۶ می، تعطیلی تپه ی سرخ
۲۱ ژوئن، شروع فستیوال شب های سفید
۲۲ آ گوست، روز پرچم ملی
۱۹ سپتامبر، روز مسکو

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه

اطلاعات عمومی راجع به کشور روسیه