دیوار چین، از کره ماه تا زمین

آیا شما هم از آن دسته از مردمی هستید که هنوز فکر می کنند از ماه، دیوار چین دیده می شود؟در ادامه این مطلب به توضیح بیشتر در این زمینه می پردازیم.

دیوار چین که حدود ۲۰۰۰ سال پیش ساخته شده، طولانی‌ترین ساخته دست بشر است. با این‌که نام دیوار چین به گوش همه آشناست اما اکثر مردم اطلاعات کمی درباره این بنای عظیم و منحصر به فرد دارند. به همین خاطر سعی کردیم با اطلاعاتی دقیق که احتمالا از آن‌ها بی‌خبر هستید شما را بیشتر با این بنای تاریخی که یکی عجایب هفتگانه دنیا است آشنا کنیم.

  • *نام چینی دیوار بزرگ چین : 长城 (Chángchéng /channg-chnng/Long Wall)

  • *محل ساخت دیوار چین: شمال کشور چین

  • *طول دیوار چین: ۶۰۰۰ کیلومتر

  • *قدمت دیوار بزرگ چین: بیش از ۲۰۰۰ سال

دیوار چین، از کره ماه تا زمین

دیوار چین، از کره ماه تا زمین

دیوار چین نمادی از فرهنگ، غرور ملی و مقاومت مردم چین است و همچنین گوشه‌ای از خلاقیت و معماری پیچیده کشور چین را به ما نشان می‌دهد.

اعتقاد بر این است که هدف اولیه از ساخت دیوار بزرگ چین، حفاظت از کشور در برابر حمله قبایل شمالی از جمله مغول‌ها بوده است.

دیوار چین، از کره ماه تا زمین:

در واقع این‌ جمله که “دیوار بزرگ چین از کره ماه قابل مشاهده است” یک افسانه است با این‌حال هنوز عده زیادی از مردم به این موضوع باور دارند. هیچ یک از فضانوردان چنین موضوعی را تایید نکرده‌اند با این حال یکی از آن‌ها معتقد است که دیوار چین تا ارتفاع ۱۸۰ مایلی زمین قابل مشاهده است و بعد از آن ناپدید می‌شود.

دیوار بزرگ چین را با چشم نامسلح از مدار پایین زمین، نمی توان به سادگی دید و بی شک فضانوردان آپولو هم از ماه نمی توانستند آن را ببینند، هر چند که شایعه اش بر سر هر کوی و برزنی باشد.

دیوار چین، از کره ماه تا زمین

دیوار چین، از کره ماه تا زمین


(این عکس در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴ از ایستگاه فضایی گرفته شده و بخش درونی مغولستان مرکزی، حدود ۲۰۰ مایلی شمال پکن را نشان می‌دهد. پیکان زرد به جایی با برآورد مختصات ۴۲.۵ شمالی و ۱۱۷.۴ باختری اشاره دارد که دیوار چین هم در آن دیده می شود. پیکان سرخ نیز بخش دیگری از دیوار که با چشم دیده می شود را نشان می دهد.)


فضانوردان آپولو تایید کرده بودند که دیوار بزرگ چین از ماه دیده نمی شود. در واقع، بهترین چیزی که از ماه می توان دید، سیاره ی مادریمان است که به گونه ی یک تیله ی سفید و آبی دیده می شود.

امروزه با ساخت و سازهای بسیاری که روی زمین انجام می شود، ساختمان ها و سازه های بسیاری را می توان از فضا دید. ولی هر چیزی هم که دیده شود، دیوار بزرگ چین دیده نمی شود.

تصویر سه بعدی از دیوار چین: