نکات مهم پرواز به کانادا

بعد از انجام تمام مراحل ویزای کانادا و پیکاپ پاسپورت، به مرحله ی سفر به کانادا می رسیم. اگر بار اول است که می خواهید به کانادا سفر کنید، باید نکاتی اعم از بلیط هواپیمای کانادا، اضافه بار، فرودگاه میانی یا ترانزیت و فرودگاه مقصد در کانادا را بدانید. با آدراپانا همراه باشید تا با نکات مهم پرواز به کانادا آشنا شویم.

نکات مهم پرواز به کانادا

نکات مهم پرواز به کانادا

بلیط هواپیمای کانادا

شما برای تهیه بلیط گزینه های مختلفی را پیش رو دارید. قیمت بلیط هواپیما به مقصد کانادا متناسب با زمان و شرکت مورد نظر فرق می کند. اگر محدوده ی زمانی حرکت شما مشخص باشد بهتر است تهیه بلیط را به تاخیر نیاندازید زیرا برخی فرصت های خوب را از دست می دهید.
با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت بلیط هواپیما نیز افزایش یافته است و شما می بایست برای انتخاب بهترین مسیر چند جا جستجو کنید، بیشتر مسیرها به صورت ترانزیت و از طریق یک کشور میانی انجام می شود.(مثلا: تهران – قطر – مونترال)
ضمنا اخذ ویزای ترانزیت از کشورهای فوق نیز به عهده متخصصین بخش آژانس آدراپانا است.

نکات مهم پرواز به کانادا

اضافه بار

بهتر است حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید تا بتوانید با آرامش بارهای خود را تحویل دهید. نکات مربوط به شرایط حمل چمدان و ساک دستی داخل کابین هواپیما را مطالعه کنید.
سعی کنید در منزل با ترازوی خانگی چمدان های خود را وزند کنید. اگر وزن چمدان زیاد است، یقین داشته باشید که مجبور به پرداخت اضافه بار هستید. آن وقت پس از شنیدن مبلغ آن ناراحت نمی شوید! شیوه محاسبه اضافه بار در شرکت ها متفاوت است. یکی از این روش ها پذیرش بار به صورت تکه ای (Piece ) است. یعنی شما مجاز می شوید به تعداد مثلا ۲ عدد چمدان حداکثر بیست و سه کیلویی با خود داشته باشید و هر چمدان بیشتر را حتی با وزن کم یک تکه جساب می کنند.

یک نکته:

شما که تاکنون هزینه زیادی را برای اخذ ویزای کانادا صرف کرده اید، به دنبال این نباشید که با پر کردن ساک های کوچک و انتقال آن به داخل کابین در اضافه بار خود صرفه جویی کنید. چون هم وزن کیف های دستی داخل هواپیما محدودیت دارد (حدود ۸ کیلو) و هم هنگام ایستادن در صف ها و تعویض هواپیما در فرودگاه میانی باید این بارهای سنگین را تحمل کنید که از لذت سفر کاسته می شود و به استرس شما هم می افزاید.
بهتر است بار خود را به مقصد کانادا فریت کنید این کار از نظر هزینه و زمان به نفع شما است.

نکات مهم پرواز به کانادا

همراه داشتن وسیله های زیر در هنگام ورود به کانادا ممنوع است:

  • سلاح، مواد منفجره، اسلحه و …غیر مجاز

  • مواد مخدر

  • گوشت – موادلبنی – میوه تازه و سبزیجات (مانند سیب) به علت انتقال بیماریهای گیاهی از قاره ای دیگر به قاره آمریکا

  • گیاه – گل – خاک – به علت انتقال بیماریهای گیاهی از قاره ای دیگر به قاره آمریکا

  • قطعات بدن حیوانات یا محصولات ساخته شده از آنها مانند پوست، پر، خز، استخوان، عاج

  • اقلام فرهنگی مانند اشیا آنتیک که مشخصه تاریخی دارند (این مورد شامل اقلام خانوادگی نمی شود)

  • بیش از ۲۰۰ نخ سیگار (برای بیش از آن باید مالیات بدهید) برای هر فرد بالای ۱۹ سال جهت ورود به انتاریو (استانهای کبک، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا این محدودیت سنی معادل ۱۸ سال است.)

  • بیش از ۱.۵ لیتر ش راب یا ۱.۱۴ لیتر مواد تجاری ال ک ل ی برای هر فرد بالای ۱۹ سال (بیش از آن باید مالیات بدهید)

فرودگاه میانی یا ترانزیت

با توجه به فرصت کمی که در فرودگاه میانی دارید بهتر است ابتدا با دقت در علائم راهنما، کارت پرواز خود به مقصد کانادا را بگیرید و سپس به گشت و گذار یا استراحت بپردازید. همیشه ۲ تا ۶ ساعت معطلی در فرودگاه میانی دارید و سعی نمایید که درب خروجی پرواز بعدی خود را چند ساعت قبل چک کنید.

نکات مهم پرواز به کانادا

نکات مهم پرواز به کانادا

فرودگاه مقصد در کانادا

در داخل هواپیما یک کارت که اظهاریه گمرکی Decleration Card می نامند، به شما داده می شود که باید پر کنید. در این کارت از شما درباره لوازم همراهتان سوال شده از جمله لوازم برقی و با ارزش، دارو و غیره. این کارت را هنگام ورود از شما طلب خواهند کرد.
پس از توقف هواپیما به دنبال سایر مسافران مسیر خروج را طی می کنید و در انتها باید برای تکمیل پروسه مهاجرت، به قسمت مربوط به مهاجرین (Immigrants ) مراجعه کنید.

نکات مهم پرواز به کانادا

این قسمت از یک سالن و چند گیشه تشکیل شده و افرادی همانند شما از ملیت های مختلف در آنجا نشسته اند. وقتی نوبتتان رسید می بایست گذرنامه ها، برگ تاییدیه ویزا، اظهارنامه گمرکی و احتمالا برگ مربوط به حساب بانکی شما در تورنتو را تحویل دهید. اطلاعات فردی شما مجددا چک خواهد شد تا اگر اشتباهی بوده اصلاح شود. همچنین میزان پول همراهتان از شما سوال و ثبت می شود.

از این لحظه ویزای شما بر روی گذرنامه، باطل می شود و نسخه زیرین برگ تاییدیه ویزا مورد استفاده شما خواهد بود تا زمانیکه کارت اقامت دائم یا (PR ) یا (Permanent Resident Card) به نشانی شما پست شود. (شما حتما باید یک نشانی مربوط به اقامت اولیه خود یا هتل مورد نظر را بدهید تا کارت ها را به آنجا ارسال نمایند. در صورت تغییر محل اقامت می توانید بعدا به آنان اعلام نمایید.)
با دریافت کارت PR خواهید توانست در صورت تمایل به تعداد نامحدود از کشور خارج شوید.(قبل از دریافت کارت، باید به مرکز مربوطه مراجعه کنید تا نامه خروج برای شما صادر گردد.)

پس از اتمام مراحل پذیرش، مجموعه ای از بروشورها، فرم ها و راهنماها ( نظیر نحوه گرفتن کارت بهداشتی (Health Card )، کارت بیمه اجتماعی (Social Insurance Number )، مالیات کودک، کلاس های زبان و…) به شما داده می شود که بعدا از آنها استفاده خواهید کرد.

“Welcome to Canada”

این جمله ای است که از این پس، برای چند بار از زبان کارکنان فرودگاه خواهید شنید!

نکات مهم پرواز به کانادا

نکات مهم پرواز به کانادا

خروج از فرودگاه

برای دریافت چمدان ها به قسمت سالن خروجی می روید. زیرا با تاخیر به این قسمت مراجعه می کنید، احتمالا بارهای شما روی زمین قرار گرفته است. اگر مشاهده کردید که برخی چمدان های شما مفقود شده، با مراجعه به نماینده خط هوایی که با آن آمده اید (مثلا AirCanada) فرم مربوطه را تکمیل می کنید تا پس پیدا شدن به نشانی شما تحویل شود.
می توانید با انداختن سکه های یک دلاری در دستگاه های اجاره گاری، به تعداد مورد نظر از گاری های موجود استفاده کنید.
هنگام خروج از فرودگاه و در قسمت گمرک اطهارنامه گمرکی را از شما طلب خواهند کرد و لیست لوازمی که احتمالا طی ۱ سال آینده و در سفرهای بعدی بخواهید با خود بیاورید را می نویسید تا از معافیت گمرکی و مالیات کم شود.

نکات مهم پرواز به کانادا

نکات مهم پرواز به کانادا