تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

به علت اینکه کشور روسیه، یک کشور پهناور است، هر شهر آن دارای آب و هوای مخصوص به خود است. پس بد نیست قبل از استفاده از تور روسیه تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو، مهمترین شهر روسیه را بدانید.

تاریخچه ی مسکو

مسکوی امروزی در آغاز مرکزی بود برای مبادلات تجاری در نقطه ی تلاقی رودهای مسکو و یائوزا. حدود قرن دهم میلادی بود که مهاجرت قبایل اسلاو شرقی به این منطقه شروع شد و این قبایل مدتی مستقل و رها از سلطه ی سیاسی روس های کی یِف در این جا زندگی می کردند، اما کم کم کی یِفی ها در این منطقه قدرت گرفتند.

در اواسط قرن دوازدهم، اهمیت استراتژیک مسکو باعث شد شاهزاده یوریِکی یِفی محوطه ای محصور در خندق روی تپه ی شهر بسازد که پدربزرگِ کرملین امروزی بود. مسکو کم کم قطبی تجاری و در اوایل قرن سیزدهم، پایتخت ایالتی کوچک اما مستقل شد. ولی چند سال بعد، مغولها به این شهر حمله کردند و شاهزاده ی شهر را وا داشتند که به آن ها خراج بدهد. با این همه، مسکویی ها تسلیم نشدند و سال ها با مغول ها جنگیدند تا این که در اواخر قرن پانزدهم شاهزاده ایوان سوم، یا همان ایوان کبیر، مغول ها را شکست داد و از مسکو راند.

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

حالا وقتش بود که مسکو را دوباره بسازند. این بود که ایوان سوم گروهی از هنرمندان و معمارانِ ایتالیایی را به مسکو دعوت کرد تا استحکامات شهر را نوسازی کنند. دیوارهای آجری کرملین و برج های دیده بانی بلندش یادگار همین سال ها هستند. هنرمندها و بازرگانان شهر هم کنار کرملین، در کیتای گرُد، مرکز تجاری شهر را به وجود آوردند و دور محله های تجاریِ شهر دیواری سنگی کشیدند. از آن به بعد، شهر مسکو در قالب حلقه هایی هم مرکز بزرگ و بزر گتر شد. با پر رنگ تر شدنِ نقش سیاسی مسکو، این شهر کم کم کانونِ قدرت مذهبی هم شد. در اواسط قرن پانزدهم، کلیسای ارتدوکس روسیه، مستقل از کلیسای یونان، در مسکو قدرت گرفت و وقتی قسطنطنیه به دست ترک های عثمانی افتاد، این کلیسا قوی تر هم شد. در دوره ی ایوان مخوف بود که این شهر را، به خاطر دیرها و کلیساهای بزرگ و فراوانش، «مسکوی گنبدْ طلایی» نامیدند.

وقتی پتر کبیر تزار روسیه شد، مسکو را شهری مدرن کرد و سازه های عظیمی مثل برج ۹۰ متری سُخارِف و کالجِ ریاضیات و دریانوردی را ساخت. اما او از اشراف زادگانِ سنتی شهر دل خوشی نداشت و پایتخت را به شهر جدید سن پترزبورگ منتقل کرد و رونقِ پایتخت قدیمی روسیه کمتر شد. اما اوضاع این طور نماند و در قرن نوزدهم، بعد از این که مسکویی ها سربازان ناپلئون را از شهرشان راندند، مسکو دوباره جان گرفت و اولین دانشگاه، اولین موزه و اولین روزنامه ی روسیه در این شهر متولد شدند.

بناهایی مثل طاق نصرت مسکو و کلیسای جامع مسیحِ منجی، یادگارهای مهم این دوره اند. در همین سال ها هم بود که رود نِگلینایا را که از مرکز شهر می گذشت، به کانالی زیرزمینی هدایت کردند و باغ الکساندر نوسکی و میدانِ تئاتر را روی بستر سابق رود ساختند.

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

از اواسط قرن نوزدهم، مسکو کم کم از شهری تجاری به شهری صنعتی تبدیل شد و کارخانه های منسوجاتش بی نظیر بودند. وقتی در سال ۱۹۱۷ حکومت تزاریاز پسِ شورش های کارگری سن پترزبورگ برنیامد، لنین به مسکو آمد و انقلاب بلشویکی را پیروز کرد و مسکو دوباره پایتخت روسیه شد. در سال های دیکتاتوری استالین، به بهانه ی نوسازی شهر، بناهای تاریخی مهمی مثل کلیسای جامع مسیح منجی و کلیسای کازان را خراب کردند و ایستگاه مترو و آسمان خراش های نئوگوتیک را به جای آن ها ساختند.

در جریان جنگ جهانی دوم، آلمان ها تا ۳۰ کیلومتری کرملین، یعنی تا مرز مسکو پیش آمدند، اما سرمای سخت روسیه مانع پیشروی بیشتر آنها شد. بعدها یادبودی در آخرین نقطه ی پیشروی آلمان ها در این ماجرا ساختند که حالا کنار جاده ی فرودگاه شِرِمِتیوو قرار گرفته است.

از دوره ی استالین به بعد، مسکو مرکز صنایع دفاعی و نظامی روسیه شد و بخش بزرگی از مردم شهر در این بخش کار می کردند. اما پس از فروپاشی شوروی و پایان سلطه ی کمونیست ها، چهره ی شهر مدرن تر و امروزی تر شد و حالا می شود مسکو را سرزنده ترین شهر روسیه دانست.

 

آب و هوای مسکو

مسکو آب و هوای قاره ای مرطوب دارد؛ تابستان هایی گرم، گاهی داغ و نسبتا مرطوب و زمستان هایی طولانی و سرد. در ماه های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت، دمای هوای مسکو حدود ۲۳ درجه ی سانتی گراد است، اما موج های گرما که گاهی بین ماه های مه و سپتامبر از راه می رسند می توانند دمای هوا را یکی دو هفته ای به دور و بر ۳۰ درجه برسانند. زمستان ها دمای هوا تا ۱۰ درجه زیر صفر پایین می آید. گرچه گاهی ممکن است هوا از صفر درجه ی سانتی گراد سردتر نباشد. تابستان مسکو از اواسط مه شروع می شود و تا اوایل سپتامبر ادامه دارد و زمستانش هم ازاوایل نوامبر تا پایان مارس طول می کشد.

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

متوسط بارش ماهیانه در طول سال کمابیش یکسان است، هرچند میزان بارندگی در تابستان ها کمی بیشتر از زمستان هاست. بنابراین، حتی اگر قرار است تابستان به مسکو بروید، لباس و کفش مناسب آب و هوای بارانی را فراموش نکنید.

بیشتر بارش های مسکو به شکل باران هستند، اما در ماه های زمستانی تقریبا فقط برف می بارد. بارش برف از اواخر سپتامبر شروع می شود و تا اوایل مه ادامه دارد، اما از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل است که برف روی زمین می نشیند و شهر سفیدپوش می شود.

سرعت باد در مسکو چندان زیاد نیست و بین ۲ تا ۶ متر بر ثانیه متغیر است. با این حال، گاهی در فاصله ی ماه های مه تا سپتامبر، طوفان هایی از راه می رسند وسرعت باد به ۱۵ تا ۳۵ متر بر ثانیه افزایش می یابد. با توجه به این شرایط آب و هوایی، شاید بهترین زمان برای سفر به مسکو اواخر بهار، یعنی ماه های مه و ژوئن و اوایل پاییز، یعنی سپتامبر یا اکتبر، باشد؛ مخصوصا که در این ماه ها فستیوال هایی هم در شهر برگزار می کنند.

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو

تاریخچه و آب و هوای شهر مسکو