قصر هافبرگ | Hofburg Palace | وین

قصر هافبرگ

قصر هافبرگ یکی از قصرهای سلطنتی اتریش است. این قصر از ۱۲۷۹ م. اقامتگاهی برای قدرتمندترین اشخاص تاریخ اتریش، از جمله شاهان سلسله هابزبرگ، فرمانروایان امپراطوری اتریش بوده است. امروزه سکونتگاه رئیس جمهور اتریش است. قصر هافبرگ ترکیبی است از بخش‌های مختلف چون جناح سوئیس یا قدیمی‌ترین بخش قصر که در قرن سیزدهم ساخته شده، استالبرگ یا اصطبل شاهی که مدتی هم گالری نقاشی و پذیرای مجموعه آرکی دوک ویلهلم، برادر هنردوست امپراتور فردیناند سوم شد. این مجوعه هسته اصلی موزه تاریخ هنر است که آثار آمالینبرگ، جناح لئوپولد، جناح سنت میکائیل مجسمه شاهزاده یوجین ساووی (اژن ساووا) در صحن ورودی قصر دیده می‌شود.

کتابخانه ملّی اتریش و موزه جواهرات سی سی نیز در محوطه این قصر واقع شده است. از زیبایی‌های این قصر، مجسمه‌های زیبایی است که در جای جای قصر هوفبورگ قرار دارند.  قصر هوفبرگ بازمانده ای از اوج شکوه امپراطوری خاندان هابسبورگ است که بیش از شش قرن حاکم اتریش بودند. تنوع معماری قصرهای هافبرگ بیش از همه مدیون جاه طلبی شاه های خاندان هابسبورگ است که دوست نداشتند در قصر های پدرانشان زندگی کنند، و وقتی که به تخت می نشستند، برای خودشان قصر تازه ای می ساختند تا قدرت و ثروتشان را به رخ بقیه ی اروپایی ها بکشند. قدیمی ترین بخش مجموعه شوایترزهوف است، حیاطی کوچک که عمرش به قرن ۱۳ میلادی برمی گردد و به کلیسای قصر و خزانه ی امپراطوری راه دارد.

قصر هافبرگ

قصر هافبرگ

مجموع ساختمانهای دور این حیاط را آلتی بورگ یا قصر قدیمی می نامند. یک حیاط بزرگتر هم به شوایترزهوف وصل است که ایندر بورگ نام دارد و گردشگران تور اروپا  از این حیاط وارد مجموعه می شوند. وسط این حیاط، بنای یادبود امپراطور فرانتز را می بینند که ورودی اصلی آپارتمان های قیصر هم هست. این مجموعه بخش های دیگری مثل میدان جوزف پلاتز، قصر جدید و بناهای یادبود شاهزاده یوجین از ساوی و آرشیدوک کارل را هم در خود جای داده است.

قصر هافبرگ

قصر هافبرگ