قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل خبر داد که قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر (ATR ۷۲-۶۰۰) به امضای مقامات دو کشور رسید.

قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر

قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر

ایران به‌طور همزمان در کنار برنامه‌ریزی برای خرید هواپیماهای غول‌پیکر مسافربری به منظور افزایش توان فرودگاه‌های کوچک خود و انعطاف‌پذیر کردن ناوگان هوایی نسبت به خرید هواپیماهای با برد کوتاه و ظرفیت مسافرپذیری پایین نیز اقدامات جدی انجام داد که در نخستین گام به امضای یک موافقت‌نامه برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR از این شرکت ایتالیایی منجر شد.

۵۰ درصد از شرکت هواپیمایی ‘ای.تی.آر’ متعلق به شرکت ایرباس فرانسه و ۵۰ درصد دیگر آن متعلق به شرکت ایتالیایی لئوناردو است که در فوریه گذشته از توافق موقتی برای فروش ۲۰ فروند هواپیمای کوتاه برد ATR 72-600 به ایران با اختیار معامله ۲۰ هواپیمای دیگر به ارزش یک میلیارد یورو خبر داده بود.

ATR از خانواده هواپیماهای منطقه ای با گنجایش کم است که توسط شرکت ایتالیایی فرانسوی ATR تولید شد. این هواپیما می تواند تا سقف ۷۴ مسافر در آرایش صندلی تک کلاسه حمل کند.

هواپیمای ATR-72 تکامل یافته ATR-42 است و این تکامل را می توان در تعداد صندلی های افزایش یافته، بدنه کشیده تر به میزان ۴ و نیم متر، افزایش فاصله دو سر بالها، استفاده از موتورهای قدرتمند تر و در نهایت مصرف سوخت بهتر تعریف کرد.

قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر

قرارداد هواپیمایی هما برای خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر

این مدل در سال ۱۹۸۶ معرفی شد و اولین پرواز خود را نیز در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۹۸۷ انجام داد. یک سال بعد شرکت Finnair این هواپیما را به ناوگان خود اضافه کرد.
تا ژانویه ۲۰۱۷ تعداد ۹۰۶ فروند از این مدل هواپیما تولید شده است.

مذاکره برای خرید هواپیماهای ATR همزمان با مذاکرات خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ آغاز شده بود و اواخر سال گذشته قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای مدرن ATR72-600 به مراحل نهایی رسیده بود که امروز با ادامه مذاکرات و توافق بر روی ارایه خدمات پس از فروش و گارانتی از سوی نمایندگان این شرکت هواپیماساز، قرارداد منعقد ‌شد.

با پایان مذاکرات برای خرید این هواپیماها امروز رسما و با حضور مقاماتی از کمپانی ای‌تی‌آر این قرارداد در محل هواپیمایی ایران ایر به امضا رسید.

با نهایی شدن این قرارداد ورود نخستین هواپیماهای ATR به ناوگان ایران به شکل رسمی پیگیری خواهد شد.