نکات مهم درباره ی ویزا

در سفرهای خارجی، هر کشوری قوانین خاص خود را در مورد ورود مسافران دارد. معمولا لازم است ویزا یا همان اجازه ورود به این کشورها را داشته باشید. در این مطلب به نکات مهم درباره ی ویزا می پردازیم تا به سوال هایی که در ذهن شماست پاسخ داده باشیم.

سفر به خارج از کشور یکی از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن تعطیلات است، اما سفرهای خارجی به سادگی سفرهای درون کشور نیست. این‌طور نیست که سوار هواپیما شوید و به هرجایی که دوست دارید پرواز کنید. کشورهای مختلف قوانین اکیدی در رابطه با ورود مسافرین خارجی اعمال می‏‌کنند و معمولاً نیاز به کسب اجازه‏‌ی ورود به این‏ کشورها یا همان ویزا دارید. داشتن ویزا برای مسافران خارجی در اغلب کشورها ضروری است.

نکات مهم درباره ی ویزا

نکات مهم درباره ی ویزا

فرق ویزا و پاسپورت

ویزا و پاسپورت دو چیز متفاوت از هم ولی اسنادی مرتبط با یکدیگر هستند؛ معمولاً در سفر به خارج از کشور، به هر دوی آنها نیاز خواهید داشت. پاسپورت سندی است که هویت و تابعیت شما را تأیید می‌‏کند و در کشوری که در آن متولد شدید صادر می‏‌شود. معمولاً زمانی که از سفر نیز باز می‏‌گردید به پاسپورت نیاز دارید. ویزای مسافرتی توسط کشوری صادر می‏‌شود که قصد سفر به آن را دارید و اجازه‏‌ی حضور شما در آن کشور را تأیید می‎کند. ویزاهای مسافرتی موقت هستند اما طول مدت آن به کشور مقصد و علت سفر بستگی دارد. معمولا ویزا به صورت یک مهر یا برچسب در خود پاسپورت مشخص می‌‏شود که همین دلیل به اشتباه گرفتن این دو سند با یکدیگر است.

نکات مهم درباره ی ویزا

نکات مهم درباره ی ویزا

زمان نیاز به ویزا

بیش از ۲۰۰ کشور دریافت نوعی ویزا را اجباری کرده‌‏اند؛ تا زمانی که مشخص نشود به کدام کشور می‏‌روید، از کدام کشور آمده‌‏اید، علت سفر شما چیست و مدت اقامت چقدر خواهد بود، نمی‏‌توانیم با قطعیت در این‌‏باره صحبت کنیم. بهتر این است که فرض کنید همیشه به پاسپورت و اکثر مواقع به ویزا هم نیاز دارید.

چگونه برای دریافت ویزا اقدام کنیم؟

سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه که در کشور شما مستقر است ویزا را صادر می‎کند. معمولاً برای دریافت ویزا حداقل به پاسپورتی قانونی با شش ماه اعتبار نیاز دارید. از آنجایی که کشورهای بسیاری چندین کنسولگری در یک کشور بزرگ دارند، بسته به جایی که زندگی می‏‌کنید باید به کنسولگریِ معینی مراجعه کنید. در صورتی که اطمینان ندارید، به نزدیک‏ترین کنسولگری مراجعه کنید.

رسیدگی به فرایند درخواست ویزا مدتی طول می‏‌کشد، بنابراین معقولانه است که این کار را تا دقایق آخر به تأخیر نیاندازید. گاهی بسته به شرایط موجود، می‏‌توانید ویزای صادر شده را زمان رسیدن به مقصد دریافت کنید، اما همیشه به این روش تکیه نکنید.

موسسه آدراپانا با بهره گیری از نیرو های کارآمد و با تجربه، کلیه مراحل مربوط به اخذ ویزاهای آمریکا را که شامل مشاوره، ترجمه، تکمیل فرم، تعیین وقت، پیکاپ پاسپورت می باشد را به طور تخصصی ارائه می دهد.

نکات مهم درباره ی ویزا

نکات مهم درباره ی ویزا

مفقود شدن ویزا

اگر پاسپورت و ویزای شما مفقود یا دزدیده شد، بهترین کار تماس فوری با نزدیک‏ترین سفارت‏خانه‌‏ی کشور خود شما است. بسته به سیاست‏‌های صدور ویزا در کشوری که به آن سفر کرده‌‏اید، شاید اجازه‌‏ی پایان سفر را به شما بدهند ولی ویزای شما هنوز معتبر است. با این حال، برای اینکه بدون دردسر به کشور خود برگردید، در اسرع وقت باید پاسپورت المثنی تهیه کنید.