فرودگاه اردبیل بین المللی شد

فرزانه شرفبافی، سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ایر از بین‌المللی شدن فرودگاه اردبیل خبر داد.

فرزانه شرفبافی در نشست مسئولان هواپیمایی و فرودگاهی کشور در فرودگاه اردبیل گفت:

این یک گام بزرگ برای توسعه و آبادانی استان است که امیدواریم با اقدامات انجام یافته بتوانیم به تمامی اهداف خود در این زمینه دست یابیم و مشکلات و موانع موجود در این زمینه را به حداقل برسانیم چرا که این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود که در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های لازم در فرودگاه پارس‌آباد نیر در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم بتوانیم هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را در این خصوص به اتمام برسانیم و برنامه‌ پروازی برای پروزار رشت به اردبیل و تهران به اردبیل را با هواپیمای ای‌تی‌آر داریم.

سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ایر بیان کرد:

مسئله در فرودگاه پارس‌آباد نیز به همین شکل است و در ارتباط با پرواز ای‌تی‌آر جدیدی که تدارک دیده شده برنامه‌ریزی کردیم و در ارتباط با ارتقای فرودگاهی که با زیرساخت‌های مناسب در اردبیل وجود دارد برنامه‌ریزی شده تا مرز هوایی تبدیل به فرودگاه بین‌المللی شود و پروازهای اردبیل- وان و اردبیل- باکو را نیز مورد بررسی قرار داده‌ایم.

فرودگاه اردبیل بین المللی شد

شرفبافی در پایان با بیان اینکه اردبیل تنها فرودگاه دو بانده متقاطع کشور را دارد و موافقت اصولی ورود هواپیماهای سبک در سرعین اخذ شده است، گفت:

به طور حتم این مسئله در ارتباط با بهبود وضعیت موجود بسیار گزینه مناسبی است که امیدواریم با اقدامات انجام یافته بتوانیم به تمامی اهداف خود در این زمینه دست یابیم.

فرودگاه اردبیل، فرودگاهی در شمال شرق اردبیل، در شمال غرب ایران است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱٬۹۹۸ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۲۴۹٬۴۰۰ کیلوگرم بار و ۱٬۷۶۳٬۱۳۳ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.

درباره فرودگاه اردبیل، شناسنامه فرودگاه:

نام فرودگاه

فرودگاه اردبیل

وب سایت

ardabil.airport.ir

استان

اردبیل

شهر

اردبیل

پست الکترونیک

ardebil.info@airport.ir

ظرفیت اسمی

۴۱۰۸۳۳

تاریخ شروع

۳/۰۷/۱۳۹۰

نام هتل ها

 هتل دریا – هتل لاله

خطوط هوایی

ایران ایر تور، ایران ایر، آسمان، ماهان

نوع فرودگاه

مرزهوایی

وضعیت فرودگاه

 عملیاتی

امکانات

 بین المللی بودن فرودگاه، مرکز تلفن، پارکینگ، دسترسی مسافرین به اینترنت، دستگاه خودپرداز، امانت بار، بیست و چهارساعته بودن، گذرنامه، ساختمان سپاه، اداره پست، مرکز خرید، رستوران، بانک، نمازخانه، بیمارستان و بهداری، گمرک، ساختمان پلیس، ساختمان یگان انتظامی.

کد سه رقمی

ADU

کد چهار رقمی

OITL

جهت باند

۰۷ ۲۵ – ۱۵

عرض باند

۴۵

تعداد باند

۲

مساحت ترمینال داخلی

 ۲۹۰۰

مساحت فرودگاه

۱۳۰۰

طول باند

۳۳۰۰,۲۵۰۰

طبقه بندی آتش نشانی

CAT7

امکانات جانبی

 تأسیسات سوختگیری، سیستم نمایش اطلاعات پرواز، روشنایی باند، فرودگاه های اقماری