ایران، ارزان ترین کشور جهان برای سفر

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود، ایران را به عنوان ارزان ترین کشور جهان برای سفر انتخاب کرد و رتبه نخست از لحاظ هزینه ی گردشگری را به ایران اختصاص داد.

ایران در شاخص «رقابت‌پذیری صنعت گردشگری و مسافرت» سال ۲۰۱۷ میلادی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، از میان ۱۳۶ کشور در رتبه نود و سوم قرار گرفت که جایگاه فعلی ایران در مقایسه با رتبه‌بندی پیشین از ۴ پله صعود برخوردار است.

این در حالی است که با توجه به گزارش مجمع جهانی اقتصاد، جمهوری اسلامی ایران به لحاظ رقابت‌پذیری قیمت در صنعت گردشگری و مسافرت در جایگاه نخست جهان قرار گرفته و بعد از آن مصر و مالزی قرار گرفته اند؛ ضمن اینکه این شاخص مقدار هزینه برای سفر به یک کشور یا سرمایه‌گذاری در آنجا را نشان می‌دهد.

ایران، ارزان ترین کشور جهان برای سفر

ایران، ارزان ترین کشور جهان برای سفر

به عبارت دیگر ایران به عنوان ارزان‌ترین کشور جهان برای سفر محسوب می‌شود و امتیاز تعلق گرفته به ایران با احتساب تمامی شاخص‌ها از ۷، رقم ۳/۴ است که به نسبت گزارشات قبلی از رشد یک دهم درصدی برخوردار است.

بر پایه این گزارش، میزان امنیت در ایران به طرز قابل توجهی افزایش یافته است؛ اما در فیلد منابع فرهنگی و سفر تجاری، ایران در رتبه سی و هشتم جهان، در فیلد زیرساخت حمل و نقل هوایی در جایگاه هشتاد و نهم جهان و در فیلد زیرساخت خدمات توریست، در مکان یکصد و شانزدهم جهان جای گرفته است.

همچنین در رتبه‌بندی جهانی، ۱۰ کشور برتر جهان به لحاظ مقصد گردشگردی به ترتیب شامل اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا، سوئیس هستند که میزان جذب توریست به این کشورها تاثیر به سزایی بر روی رشد تولید ناخالص داخلی آنها گذاشته است.