صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور

صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور در شهرهای مشهد، اهواز، کرمانشاه و تهران آغاز شده و حداکثر اعتبار آن تا ۱۳ ماه صفر است.

محسن نظافتی، مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت از آغاز صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور با هزینه‌ی خبر داد. حداکثر اعتبار این ویزا تا ۱۳ صفر خواهد بود.

نظافتی در ادامه گفت:

در گفت‌وگو با مقامات مسئول در مرداد ماه قرار شد ثبت‌نام برای راهپیمایی اربعین صورت گیرد و در حالی که حدود ۸۰ روز تا اربعین فرصت داریم و محدودیتی برای ثبت نام نیست. اما توصیه می‌شود زائران، ثبت نام خود را در نخستین روزها انجام دهند و آن را به روزهای پایانی موکول نکنند.

به گفته‌ی وی، دولت عراق از سفیر ایران در عراق خواسته که تعداد دقیق زائران ایرانی را اعلام کند. ویزای زائران اربعین حسینی، در شهرهای مشهد، اهواز، کرمانشاه و تهران صادر می‌شود.

زائران توجه داشته باشند که اعزام‌ها مانند سال گذشته از مرزهای شمالی و شمال غربی کشور صورت می‌گیرد، همچنین مرز خسروی هم به مرزهای اعزامی افزوده شده است.

هم چنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی ثبت نام در سامانه‌ی سماح، مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

ثبت نام آزادانه و اینترنتی متقاضیان اربعین آغاز شد

ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای اربعین از روز ۴شنبه یکم شهریورماه ساعت ۱۰ صبح آغاز شده و تا روزهای آینده ادامه دارد. تا این لحظه ۶ هزار و ۸۶۰ نفر ثبت نام کرده اند.

صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور

وی درباره ثبت‌نام در سامانه سماح توضیح داد:

متقاضیان حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین می‌توانند در قالب گروه‌های ۵ تا ۱۰ نفر در این سامانه ثبت‌نام کنند که یکی از افراد به عنوان سرگروه در این ثبت‌نام مشخص می‌شود که رابط میان گروه و دفتر مجاز خدمات زیارتی است که پیامک‌های اطلاع‌رسانی نیز برای این فرد ارسال می‌شود.

بر اساس توافق به عمل آمده با وزارت امور خارجه، تعداد نفرات برای دریافت ویزای گروهی عتبات از حداقل ۵ نفر است و گروه‌های کمتر از ۵ نفر بصورت انفرادی در سامانه سماح ثبت‌نام می‌کنند.

هزینه صدور ویزای گروهی برای گروه‌های ۵ نفر به بالا به ازای هر نفر ۳۰ دلار و برای ثبت‌نام‌های انفرادی به ازای هر نفر ۴۰ دلار است.

این مقام مسئول در سازمان حج تصریح کرد: دفا‌تر مجاز زیارتی صرفا مجاز به دریافت وجه لازم به دلار هستند و اجازه دریافت مبلغ ریالی معادل را ندارند. همچنین مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به صورت نقدی به عنوان حق‌الزحمه به ازای هر نفر از متقاضیان دریافت می‌شود.

نظافتی در پایان با بیان اینکه امسال همانند سال گذشته نیازی به تهیه ارز نیست، اظهار کرد:

زائران بعد از انجام ثبت نام های اولیه و گرفتن کد رهگیری با اعلام قبلی سازمان عتبات عالیات، در مرحله دوم باید مبلغ ۴۰ دلار را به ریال ایرانی از طریق سامانه سماح واریز کنند که این واریزها از سامانه سه بانک ملت ، ملی و سپه انجام می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای اربعین:

نظافتی درباره مدارک لازم برای دریافت ویزای گروهی اربعین توضیح داد:

سرگروه‌ها بایستی علاوه‌بر گذرنامه، یک برگ کپی از صفحه اول گذرنامه و یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ زمینه سفید افراد گروه و همچنین مبلغ ۳۰ دلار هزینه صدور ویزا و مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به ازای هر نفر را به دفا‌تر مجاز زیارتی ارائه کنند تا ویزای گروهی برای آنان صادر شود.

وی همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت روادید انفرادی اربعین گفت:

متقاضیان بایستی اصل گذرنامه، دو قطعه عکس رنگی ۴×۳ زمینه سفید و مبلغ ۴۰ دلار برای دریافت ویزا و همچنین مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به عنوان حق‌الزحمه را به دفا‌تر خدمات زیارتی ارائه کنند.

وی توصیه کرد: از آنجایی که سفارت عراق در ایران آخرین روز صدور ویزای اربعین را ششم آذرماه اعلام کرده است، با توجه به محدود بودن زمان مشتاقان حضور در این همایش حماسی، هرچه زود‌تر نسبت به ثبت‌نام در سامانه سماح و تحویل مدارک به دفا‌تر مجاز زیارتی اقدام کنند.

مدیرکل عتبات سازمان حج درباره مدت زمان اعتبار ویزای اربعین گفت: مدت اعتبار ویزای خاص ایام اربعین از لحظه ورود زائران به عراق دو هفته است.

نظافتی به مشتاقان زیارت اربعین توصیه کرد: متقاضیان بدون داشتن گذرنامه معتبر با تاریخ اعتبار تا پایان سال‌جاری و ویزا راهی مرزهای کشور نشوند تا مشکلی برای آنان پیش نیاید و از این سفر معنوی جا نمانند.