کلیسای جامع | Kolner Dom | کلن

Kölner Dom

کلیسای جامع کلن با ۱۵۷ متر بلندی، دومین کلیسای بلند در کشور آلمان و سومین در کل جهان محسوب می‌شود. این بنا در سال ۱۹۹۶ (میلادی) در رده میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این کلیسا در قرن ۱۳ مادر و بزرگترین کلیسای آلمان به شمار می‌آمد. در سال ۲۰۰۱ (میلادی)، ۵ میلیون و در سال ۲۰۰۴ (میلادی)، ۶ میلیون جهانگرد تور اروپا از این بنا دیدن کردند. ساخت این کلیسا در سال ۱۲۴۸ با معماری گوتیک آغاز گردید. ساخت این بنا تا سال ۱۸۸۰ ادامه داشته‌است. در طول این ۷۰۰ سال همهٔ سازندگان به نقشهٔ اصلی وفادار ماندند و این اثر گوتیک را برجای گذاشتند. وجود این کلیسا در عین حال نشان‌دهندهٔ قدرت طولانی مدت مسحیت در اروپا است. در این ساختمان مقبرهٔ سه پادشاه مقدس یا سه مرد خردمندنیز قرار دارد. معماری آن به طور کلی نشان دهندهٔ معماری قرون وسطی است.

کلن با جاذبه‌های گردشگری بسیارش در جوار رود «راین» آرمیده است.  از این جاذبه‌های این شهر می توان  کلیسای جامع آن را نام برد که چه در آلمان و چه در اروپا از قدمت و اعتبار خاصی برخوردارند. پل قدیمی راین ، کلیسای جامع کلن ، موزه لودویگ ،موزه آلمان و انگلستان،ارکستر فیلارمونیک کلن، برج کلن و قطار هوایی که از روی رودخانه راین عبور می‌کند، از جذابیت‌های مهم کلن برای گردشگران تور اروپا است.  بلوارهای کنار رودخانه راین با دروازه‌های تاریخی که به قرون وسطی برمی‌گردند، از دیگر نقاط دیدنی شهر است و معمولا شبها مملو از جمعیت است.

 

Kölner Dom

کلیسای جامع

کلیسای جامع کلن است که مسند اسقف اعظم کلن است. با بالا رفتن از ۵۰۹ پله برج جنوبی نمایی فوق‌العاده از شهر را می‌توانید تماشا کنید. ساخت کلیسای کلن در سال ۱۲۴۸ آغاز شد و به طور نامنظم تا سال ۱۸۸۰ ادامه داشت. ارتفاع این کلیسا ۵/۱۴۴ متر است و حدود ۵/۸۶ متر عرض سازه آن است. بلندی برج‌های آن نیز ۱۵۷ متر است. این کلیسا که سازه‌ای عظیم دارد و یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای دنیا و بزرگ‌ترین کلیسای گوتیک در اروپای شمالی است روزانه پذیرای ۳۰ هزار بازدیدکننده است.
در زیرزمین یا در لابلای خاکهای زیر بنای اکثر کلیساهای تاریخی اروپا، از جمله کلیسای جامع کلن، باقی مانده عبادتگاه‌های میترایی را یافت. یکی از مهمترین علل معروفیت کلیسا جامع کلن در دنیای مسیحیت، گذشته از ابعاد بسیار وسیع آن (زیربنای تقریبی ۷۹۱۴ متر مربع)، تابوت طلایی می‌باشد که در آن اسکلت سه “پادشاه مقدس” یا “مغ‌های مقدس مشرق زمین” (مغ‌ها و موبدان اشکانی یا همان سه “پادشاهی” هستند که در ادبیات دینی مسیحیت از آنها به عنوان پیام آور میلاد مسیح یاد می‌شود) نگهداری می‌شود.