مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین با ۷۱ متر ارتفاع، به صورت نشسته ساخته‌ شده و در دل رشته کوه شهر لیشان در این کشور قرار دارد. شانه‌های بودا به ۲۸ متر می رسد. ناخن انگشتان پای او به اندازه ای بزرگ است که افراد بسیاری می‌توانند به راحتی روی آن نشست و برخاست کنند.

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان، بزرگترین تندیس بودا در جهان بوده است که از سنگ تراشیده شده است. تندیس بودا در سال ۱۹۶۹ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.

بودای لیشان مجسمه ای است در هیئت می تریا، پابرهنه با گوش هایی آویزان، موهایی آراسته به صورت مارپیچ و گیس مانند، قفسه سینه ای برآمده و در معرض نمایش و دستانی که روی زانوان تکیه داده شده است.

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

می تریا در سنت بودایی، شخص بودای آینده است که برای راهنمایی و موعظه ظهور خواهد کرد. ریشه اصلی این کلمه سانسکریت بوده و به معنای دوستی است. پرستش می تریا در قرون چهارم تا هفتم در میان پیروان بودا متداول بوده و تصاویر مختلفی از او همه جا وجود داشته است. در بین آن تصاویر بودای لیشان، دیدنی ترین آنهاست.

این تندیس که به آن سد هم گفته می‌شود، در محل تلاقی دو رودخانه و در دل رشته کوه شهر لیشان ساخته شده است و به کوه بودا نیز شهره است.

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

بر همین اساس ضرب المثل محلی وجود دارد که می‌گوید: کوه، یک بودا است و بودا، یک کوه است.

بودای بزرگ لیشان در دوران سلسله تانگ ساخته شده‌است. این بنا در کوهستان امی و در کنار یک رودخانه بنا شده، به عنوان بزرگترین پیکره سنگی بودا در جهان شناخته می‌شود و نخستین پرستشگاه بودایی است که در چین بنا شده‌ و یکی از مهم ترین مکان‌های مقدس بودائیسم است.

این پیکره سنگی در مجموع ۱۰۲۱ تکه مو به آن وصل شده‌است. در روی پاهایش که هر کدام ۸٫۵ متر است به راحتی ۱۰۰ نفر جای می‌گیرند. این مجسمه یکی از مکان های دیدنی مهم در تور چین است.

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه ی غول آسای لیشان در چین

مجسمه غول پیکر بودای لیشان از لحاظ شهرت هم پای مجسمه های ایستاده بودا در بامیان افغانستان است که همه آنها به عنوان میراث فرهنگی بشری حفظ و نگهداری می شوند. ارتفاع دو مجسمه بودای بامیان در افغانستان در حالت ایستاده ۳۸ و ۵۳ متر است که از لحاظ ارتفاع دومین و سومین مجسمه های سنگی بودا در دنیا هستند.

ابعاد مجسمه لیشان عبارتند از:

ارتفاع : ۷۱ متر
طول سر : ۱۴.۷ متر
طول گردن : ۳ متر
طول گوش‌ها : ۷ متر
طول دماغ : ۵.۶ متر
طول ابرو ها : ۵.۶ متر
طول چشم ها : ۳.۳ متر
طول دهان : ۳.۳ متر

نمایی سه بعدی از مجسمه ی غول آسای لیشان در چین: