غذاهای محلی مارماریس

مارماریس علاوه بر طبیعت، مراکز خرید و مکان‌های دیدنی غذاهای محلی خوشمزه‌ای دارد که تنها مخصوص این شهر است.

غذاهای محلی مارماریس هم مانند غذاهای شهرهای دیگر دنیا مجموعه‌ای از طعم‌ها، مزه‌ها و رنگ های مختلف هستند. به طور کلی طعم غذاهای معروف و مخصوص ترکیه را در تمام شهرهای این کشور می‌توانید تجربه کنید. اگر با تور ترکیه به یکی از شهرهای این کشور سفر کردید، بدانید که از نظر غذایی به شما خیلی خوش خواهد گذشت. با آدراپانا همراه باشید تا به معرفی غذاها و شیرینی‌های سنتی ترکیه و مارماریس بپردازیم.

پیلاو (Pilav) 

پلاف یا پلو برنجی است که از موادی چون گوشت و ادویه طعم‌دار می‌شود. گاهی پیش از اضافه کردن مواد به برنج، آن را در روغن تفت می‌دهند و همین دلیل قهوه‌ای بودن رنگ پلو است. بسته به نوع منطقه به آن گوشت، ماهی، سبزیجات، پیاز پخته شده، پاستا و میوه‌های خشک اضافه می‌کنند.

غذاهای محلی مارماریس

سیمیت (Simit)

قدمت این خوراک مختصر به قرن ۱۶ بازمی‌گردد. کاروان‌های به استانبول می‌رفتند یا از آن بازمی‌گشتند کیسه‌های خود را پر از حنان‌های حلقه‌ای می‌کردند. امروزه این نان‌های پوشیده از کنجد را در صبحانه یا به عنوان یک میان وعده میل می‌کنند.

غذاهای محلی مارماریس

غذاهای محلی مارماریس

دوغ

ترک‌ها عاشق دوغ هستند و هر ساله بیش از ۲ میلیون تن از این نوشیدنی سفید را می‌نوشند. قدمت این نوشیدنی محبوب به کوچ‌نشینان هزاران سال پیش در آسیای مرکز برمی‌گردد. این نوشیدنی خنک را آیران نیز می‌نامند.

غذاهای محلی مارماریس

شوربا (Corba)

شاید باورش سخت باشد اما این سوپ ساده در بین مردمان ترکیه بسیار محبوب است تا حدی که صبحانه هم شوربا می‌خورند. این سوپ از عدس یا گوجه تهیه می‌شود اما گاها از زبان و مغز گوسفند هم به عنوان مواد اصلی استفاده می‌کنند. شکل دیگر این سوپ را در شمال شرق ترکیه از کلم تهیه می‌کنند.

غذاهای محلی مارماریس

پیتزای ترکی

پاید، پیتا (Pide) یا لحم‌عجین (Lahmacun) که به  پیتزای ترکی معروف است نان نازکی با است که روی آن پنیر، تخم‌مرغ، گوشت ریز شده، مرغ یا ماهی تن می‌ریزند و در فر با شعله بالا قرار می‌دهند. این غذا بسیار شبیه به پیتزا است و مدل سبزیجات آن نیز به گیاه‌خواران پیشنهاد می‌شود.

غذاهای محلی مارماریس

غذاهای محلی مارماریس

کباب

بیش از ۴۰ نوع کباب در ترکیه وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها کباب خیابانی است. سیخ‌های گردان بزرگ از گوشت گاو یا مرغ را نزدیک گاز قرار می‌دهند، لایه‌های پخته شده را از آن جدا کرده و داخل نان قرار می‌دهند و روی آن کاهو، پیاز و گوجه می‌ریزند. این کباب با دوغ وعده بسیار لذیذ و پرطرفداری است.

غذاهای محلی مارماریس

غذاهای محلی مارماریس