تجربه های دوست داشتنی در سفر به آلماتی

قزاقستان یکی از متنوع ترین کشورهای دنیا از لحاط قومی است و این کشور را در واقع چهارراه فرهنگی بین آسیا و اروپا می دانند. در این کشور اقوام مختلفی مثل قزاق ها، روس ها، ازبک ها، اوکراینی ها، ژرمن ها و تاتارها در کنار هم زندگی می کنند. آلماتی پایتخت کشور قزاقستان و شهری با چشم اندازی بی نهایت زیبا به کوه های زایلیسکی و دشت های وسیع است. مردم این شهر را روح قزاقستان می دانند. آلماتی شهری با تفریحگاه های فراوان و بلوارهای شهری جالبی است که به عریض بودن معروف هستند. آلماتی آنقدر جاذبه های دیدنی خوب دارد که آن را صدر لیست سفر گردشگرها در تور نوروزی قرار داده است.

دوست دارید با چهره ی چند قومیتی شهر از نزدیک آشنا شوید؟ حتما باید بازار سبز آلماتی را از ببینید. این بازار جایگاه تاجران و بازرگانان سرتاسر آسیای میانه است که برای فروش محصولات و کالاهای تازه جمع می شوند. از مهمترین مرکز دیدنی آلماتی پیست اسکی آن به نام شیمبولاک است، که از این شهر فقط نیم ساعت فاصله دارد. محبوبیت این پیست به خاطر رفتن شاهزاده هری و نامزدش در سال ۲۰۱۴ به آنجا است. پیست شیمبولاک بسیار شیک است و یکی از بهترین مناطق اسکی در کل آسیای مرکزی محسوب می شود. اگر خواستید در سفرتان از این پیست هم دیدن کنید، بهترین زمان رفتن به آنجا تا ماه آوریل است که سرتاسر پیست پوشیده از برف سرد است.
شهر آلماتی متاسفانه تابحال چند بار توسط زلزله با خاک یکسان شده، بنابراین شهری پر از ساختمان ها و بناهای تاریخی نیست. اما  مملو از ساختمان های جدید با معماری مدرن است. کلیسای جامع معراج مقدس (Holy Ascension) یکی از صد بنای دیدنی آلماتی است که ترکیبی جالبی از دیواره های رنگی، کاشی های براق و گنبدهای زراندود است که ۶۰ متر ارتفاع دارد و بدون استفاده از میخ ساخته شده است. وقتی وارد این کلیسا می شوید، نقاشی خیره کننده ای روی دیوار می بینید که در آن زنانی با پوششی زیبا در حال روشن کردن شمع هستند و در محراب در حال عبادت هستند. این کلیسا نمونه ی بارزی از زندگی مسالمت آمیز افراد با مذهب های مختلف در کنار هم است. در بیرون کلیسای جامع معراج، مجسمه ی پر ابهتی از یک سرباز پیاده ارتش سرخ در حال دویدن، نارنجک در دست که چند سرباز با چهره های های عبوس دورش را گرفته اند، ظاهری عجیب به آنجا داده است.