متروی باشکوه مسکو

بدون اغراق متروی مسکو یکی از باشکوه ترین و زیباترین متروهای ساخته شده در جهان به دست بشر می باشد. ترکیب چندین هنر از جمله نقاشی و مجسمه سازی و هنرهای تزئینی دیگر و استفاده از سنگ های قیمتی و زیبا و مستحکم باعث به وجود آمدن موزه ای بی نظیر و بسیار مقاوم در زیر زمین شده که علاوه بر کاربردی و ضروری بودن آن در زندگی روزمره افراد، عاملی بسیار موثر برای جذب گردشگران تور روسیه می باشد.

ایستگاه های متروی مسکو به کاخ های زیر زمینی مسکو یا قصرهای مردمی نیز معروف می باشند. دلیل آن نیز راهروها و سالن های بسیار باشکوه و با عظمت ایستگاه های مترو می باشد که آن را شبیه کاخ ها نموده است. از دیگر دلایل معروف شدن این ایستگاه ها به قصر وجود بیش از ۲۰ نوع سنگ مرمر و عقیق و رودونیت و سماک و غیره و وجود مجسمه و تزئینات باشکوه دیگر می باشد.

متروی مسکو

متروی مسکو

علاوه بر زیبایی، ساختار هوشمندانه آن از دیگر جذابیت های متروی این شهر می باشد به طوری که به واسطه وجود حلقه ها، ایستگاه های مترو به یکدیگر وصل شده و در ساعات اوج ترافیک موجب روان شدن رفت و آمد متروها می شود.

متروی مسکو

متروی مسکو

ساخت و ساز و توسعه این متروی باشکوه مسکو حتی در خلال جنگ جهانی نیز متوقف نشد. در مورد معماری ایستگاه های متروی شهر مسکو می توان گفت که شیوه به کار گرفته شده در آن ابتدا به صورت کلاسیک بوده ولی در ادامه از معماری های نوین نیز بهره گرفته شد. از معماران مشهور شوروی که در دوره های مختلف مسئولیت طراحی و ساخت این متروها را بر عهد داشتند می توان وگلفریخ، فومین و سوسیف را نام برد. از همان ابتدا ایستگاه های متروی مسکو علاوه بر حمل و نقل اهداف فرهنگی و اجتماعی نیز داشتند و باعث جذب گردشگران زیادی به این محل شد. هر کدام از ایستگاه ها به صورت خاص و منحصر به فرد ساخته شده اند. عمدتا از سال های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ ایستگاه های مترو به موضوعات حماسی و قهرمانی مردم شوروی در جنگ جهانی اختصاص یافت.

متروی مسکو

متروی مسکو

در حال حاضر متروی مسکو دارای ۱۸۰ ایستگاه، ۱۲ خط و ۲۹۸ کیومتر طول می باشد که شبانه روز در حال جا به جایی تقریبا ۶ میلیون مسافر است و به جرات می توان گفت که این مترو از زیباترین، ارزن ترین و پیشرفته ترین متروهای موجود در جهان می باشد و در مدت زمان بسیار کوتاه ۹۰ ثانیه ای مسافران سوار مترو می شوند. این قطارها هر کدام دارای ۴۴ صندلی و در کل یک قطار مترو دارای ۲۷۰ نفر گنجایش می باشد.

ایستگاه ها علاوه بر اینکه هر کدام دارای نام مجزا می باشد، خطوط آن نیز با رنگ های مخصوصی نمایش داده شده است. همچنین پله برقی موجود در متروی مسکو جزء طولانی ترین پله برقی های اروپا می باشند.

متروی مسکو

متروی مسکو

ایستگاه های مترو در مسکو با حرف M در خیابان مشخص شده اند. گردشگران تور روسیه می توانند بلیت های مغناطیسی خریداری نمایند. این بلیت ها ۱۰ سفره و یا ۲۰ سفره می باشند که هم از نظر قیمت به صرفه تر بوده و هم از ایستادن های چند باره در صف های خرید بلیت نجات یابند. همچنین عوض کردن خطوط هم نیاز به استفاده از بلیت ندارد.

متروی مسکو

متروی مسکو

عکاس کانادایی دیوید بوردنی، مجموعه تصاویری ارائه کرده که سیستم ماهرانه و خیره کننده متروی مسکو و سنت پترزبورگ را به نمایش می کشد. او زمان دو هفته را صرف عکاسی از زیبایی و شگفتی ایستگاه ها کرده است. طبق قانون، تنها کسی که اجازه عکاسی دارد می تواند عکس بگیرد و این اتفاق زمانی می افتد که مترو از مسافران خالی شده باشد.

یک سال طول کشید تا دیوید توانست اجازه عکاسی از ایستگاه ها را پیدا کند و در نهایت مجبور شد ایستگاه ها را به مدت یک ساعت پس از نیمه شب برای عکاسی اجاره کند!

متروی مسکو

متروی مسکو

در همه‌ی ایستگاه‌های مترو، نقشه‌های مترو و تابلوهای نشان‌دهنده‌ی مسیر شما را نشان می دهند. برای تغییر خط باید از زیرگذرهایی استفاده کنید که با تابلوهای «Perekhod» مشخص شده‌اند. تابلوهایی معمولا آبی رنگ با تصویر فردی که از پله‌ها بالا می‌رود. داخل واگن‌ها هم نقشه‌هایی هستند که همه‌ی ایستگاه‌های خط را با حروف لاتین و سیریلیک مشخص کرده‌اند.
نقشه ی گوگل دسترسی به متروی مسکو: