فواره تروی ایتالیا

با پیشرفت جوامع توجه به مکان های تفریحی و گردشی بیشتر می شود و شاید کمتر به آثار باستانی و قدیمی توجه کنیم. در این مطلب می خواهیم مکانی را که نه تنها توجه به آثار باستانی در آنجا کم نشده بلکه هر روز رو به افزایش است و مردم گروه گروه از سراسر جهان برای تماشای این اثر زیبا گرد هم می آیند را معرفی کنیم.

شکی نیست که ایتالیا و به خصوص شهر روم مهد هنر و فرهنگ است. بزرگترین آبنمای جهان به نام آبنمای دختر دوشیزه (Aqua Virgo ) یا فواره تروی ایتالیا ( Fontana di Trevi ) هم در نزدیکی روم قرار دارد، آبنمای دختر دوشیزه بر روی سرچشمه ی اصلی شهر روم بنا شده است و از آب این سازه ی زیبا قسمتی از آب مصرفی شهر روم تامین می شود، این بنای جذاب و کهن تلفیقی است از هنر سنگ و آب و نور …

افسانه ی دختر دوشیزه:

داستان این افسانه به ۱۹ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد روزی که سربازان رومی در ۱۳ کیلومتری تا ۲۲ کیلومتری شهر روم از تشنگی و نبود آب پاک درحال تلف شدن بودند.

گفته می شود دختر دوشیزه ای از این مکان آنها را سیراب می کند و از مرگ نجات می دهد به همین دلیل این مکان به چشمه ی دخترک دوشیزه معروف می شود که به آن آکوآ ورجن ( Aqua Virgo ) گفته می شود. این نام گذاری به افتخار کمک این دختر به رومی ها انتخاب شده است.

رسم پرتاب سکه در فواره ی آب:

اهالی روم اعتقاد دارند که اگر پشت به حوضچه و با دست راستشان از روی شانه هایشان سکه به درون آب این حوضچه بیاندازند خدای اقیانوس ها به آنها قدرت و خدای نعمت به آنها ثروت و خدای طب به آنها سلامتی میدهند و همچنین خدایان آروزهایشان را برآورده می کنند.

همین رسم باعث شده که روزانه حدود ۳۰۰ یورو در این حوضچه سکه جمع شود. پول های جمع شده برای گرسنگان مصرف می شود، خوب است بدانید برداشتن پول از این حوضچه ممنوع است اما با این وجود عده ای روزانه تلاش می کنند پول ها را از این مکان بدزدند.

فواره تروی ایتالیا

فواره تروی ایتالیا

مجسمه های زیادی در این آبنما قرار دارند که هر کدام نماد چیز خاصی هستند :

 • خدای اقیانوس

رومی ها عقیده دارند که اقیانوس فرزند آسمان و این خدا بوده است با توجه در این مجسمه می بینید که مردی تنومند و ریش دار است، ریش این مجسمه نمادی است از تفکر و قدرت بی انتهای خدا وند اقیانوس ها.

 • فواره تروی ایتالیا

  فواره تروی ایتالیا

  خدای ثروت و دارایی

مجسمه ی دیگر که سمت چپ آبنما قرار دارد سنبلی است از خدای ثروت و نعمت و به این دلیل در این بنا آورده شده که درختان روم را پر میوه و برکت کند و تولیدات را افزایش دهد.

 • فواره تروی ایتالیا

  فواره تروی ایتالیا

  خدای درمانگر

مجسمه ای دیگر که تاجی از گل به سر دارد و در سمت راست بنا و عکس زیر قرار گرفته، نمادی است از خدای بهداشت و درمان و برای سلامت نگه داشتن مردم روم در آبنما قرار داده شده است.

 • فواره تروی ایتالیا

  فواره تروی ایتالیا

  مجسمه اسب ها

دو مجسمه ی اسب در این آبنما وجود دارد که یکی از آنها آرام و دیگری خشمگین است و مردانی هم در کنار آنها قرار گرفته اند و با دمیدن در سوت در تلاش برای آرام کردن آنها هستند، اسبی که خشمگین است نماد قدرت و خشونت اقیانوس و اسبی که آرام و رام است نماد آرامش اقیانوس ها است.

 • فواره تروی ایتالیا

  فواره تروی ایتالیا

  مجسمه ای بر فراز آبنما

در بالاترین نقطه ی آبنما پرچم روم به یاد سربازان رومی بر سنگ تراشیده شده است و در دو سمت این پرچم هم مجسمه شیپورچیانی است که با دمیدن در شیپورهایشان اهالی را دعوت به آمدن به این نقطه می کنند.

همچنین کتیبه ای در بالای این آبنما حک شده است که در آن اشاره ای به داستان دختر باکره دارد و می گوید این آبنما که در مکان قنات بنا شده است برای یاد آوری دختر باکره ساخته شده و خدایان از او حمایت می کنند.

فواره تروی ایتالیا

فواره تروی ایتالیا

تصویر سه بعدی از فواره تروی ایتالیا: