قطب های جمهوری کومی روسیه

قطب های جمهوری کومی روسیه، یکی از عجیب ترین مکان های دیدنی این کشور است که سالانه گردشگران زیادی در تور روسیه را به خود جذب می کند. در غرب کوه های اورال روسیه مجموعه ای از سخره های سنگی وجود دارد به نام: منپاپانر (Manpupuner) و یا Man-Pupu-Nyor، که البته این صخره ها به نام های مختلفی در منطقه نامیده می شوند که عبارتند از: “مجموعه هفت مرد سنگی قوی” و یا “قطب های جمهوری کومی” و یا “کوه کوچک خدایان” و یا “هفت غول ایستاده”.

اینها اسامی است که بر روی هفت سنگ صخره ای غول پیکر بیرون آمده از زمین، در منطقه Troitsko-Pechorsky  از جمهوری کومی قرار داده اند. جمهوری Komi یک مکان دور و کم جمعیت در شمال غرب روسیه بوده و کوه های اوران در سمت شرق آن قرار گرفته است.

قطب های جمهوری کومی روسیه

قطب های جمهوری کومی روسیه

این ستون های غول پیکر سنگی و یا به اصطلاح مونولیت ها، در حدود ۳۰ تا ۴۲ متر ارتفاع داشته و در اثر شرایط آب و هوایی متاثر از یخ و باد، در فلات پر از تپه تشکیل شده است. هیچ کس از تاریخ دقیق ساخت یا آفریده شدن این بناهای عجیب اطلاعی در دست ندارد. البته دانشمندان معتقدند تنها دست توانای خداوند می تواند چنین اثری را بر جای گذارد. بلندترین این صخره ها ۴۲ متر ارتفاع دارد و دانشمندان می گویند قدمت آنها به ۲۰۰ میلیون سال پیش باز می گردد.

صخره Manpupuner در کشور روسیه بسیار معروف بوده و یکی از جاذبه های محبوب آن بشمار می آید اما بدلیل آنکه در سطح گردشگری بین الملل مطرح نشده لذا نسبتا دست نخورده باقی مانده است.

مناظر جذاب و دیدنی زیادی حاصل  از سنگ‌های رسوبی و تجزیه‌شده‌ در سراسر جهان وجود دارند، اما چیزی که فرم ستون‌های سنگی منپاپانر (Manpupuner) روسیه را به شکلی ویژه حیرت‌انگیز می‌کند، بزرگی و یکپارچگی آنها است، گویی به شکلی ناگهانی از زمینی ناشناخته قد برافراشته اند.

قطب های جمهوری کومی روسیه

قطب های جمهوری کومی روسیه

در سال ۲۰۰۸ این چشم‌انداز عجیب، به همراه کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil)، دریاچه بایکال (Baikal)، کوه ابروس (Ebrus)، دره چشمه‌های آب گرم، کاخ پیترهوف (Peterhof) و منطقه تاریخی (Mamayev Kurgan) مجسمه عظیم شوروی به عنوان  عجایب هفت‌گانه‌ی کشور روسیه اعلام شدند.

اگر فکر می‌کنید که این ستون‌ها محل مناسبی برای سنگ نوردی هستند، کمی صبر کنید!

در حالی که این کار غیرممکن نیست، اما بالا رفتن از این صخره‌ها با توجه به ارتفاع زیاد و بدنه سست آنها، حتی برای حرفه‌ای‌ها هم چالشی جدی به حساب می‌آید. یکی دیگر از مشکلات موجود این است که نزدیکترین جاده به این محل چیزی حدود ۹۹ کیلومتر دورتر است. یعنی یا باید کل مسیر را پیاده‌روی کنید و یا اگر توان مالی دارید، هلیکوپتر اجاره کنید.

قطب های جمهوری کومی روسیه

قطب های جمهوری کومی روسیه

تصویر سه بعدی از قطب های جمهوری کومی روسیه: