مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو شناخته می شود که پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور و قلب تپنده ی روس هاست.

آفتاب کم جانی که به گنبدهای طلایی کلیساها می تابد، سربازهای یونیفرم پوشی که دسته دسته در میدان سرخ رژه می روند، زنان و مردان پالتوپوشی که در برف راه می روند؛ اینها تصاویری است که وقتی به مسکو فکر می کنیم در ذهنمان زنده می شوند.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

کرملین عظیم هنوز هم نشانه هایی از شکوه شاهزاده هایبزرگ سده های میانه را دارد و کلیسای سنت باسیل هنوز شکست مهاجمان تاتار را به یاد می آورد. یادتان باشد که کرملین نه فقط نماد مسکو، بلکه نماد روسی هاست. اینجا شاهد وحشت افکنی ایوان مخوف، حمله ی ناپلئون، دیکتاتور پرولتاریای لنین، استبداد استالینی، اصلاحات گورباچف و اعلام موجودیت روسیه ی جدید بوده است. بنابراین، هر طور شده دیدن کرملین را در برنامه ی خودتان جا بدهید. درست بیرون دیوار شمال شرقی کرملین هم میدان سرخ را می بینید و در جنوب این میدان هم کلیسای جامع سنت باسیل را پیدا می کنید که حتما تصویرش را روی کارت پستال ها و پوسترهای توریستی روسی دیده اید، هرچند هیچ عکسی از این کلیسا زیبایی مدهوش کننده ی رنگ ها و نقش و نگارش را نشان دهد.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مسکو از آن شهرهایی است که تنوع جمعیتی و غنای فرهنگیش کم نظیر است. چه شیفته ی اپراهای چایکوفسکی باشید و چه عاشق نمایشنامه های چخوف، این جا می توانید از عالی ترین اجراهای کلاسیک این آثار لذت ببرید. تئاتر بلشوی از آن جاهایی است که حیف است در مسکو باشید و سراغش نروید. این جا بهترین اپراها و باله های روسیه و شاید جهان را اجرا می کنند و گذراندن یک شب در این تئاتر تاریخی تجربه ای رمانتیک خواهد بود. موزه های متعدد شهر هم دنیایی از آثار هنری و تاریخی را در خود جای داده اند که دل هر هنردوستی را می برند. مسکو شهر نسبتا مسطحی است و تنها بلندی های مهم شهر «تپه های گنجشک» هستند که در ۶ کیلومتری جنوب غربی کرملین قرار گرفته اند و یکی از هفت آسمان خراش دانشگاه مسکو را روی آن ها ساخته اند؛ آسمان خراش هایی که به «هفت خواهر » معروف اند و شاخص ترین ساختمان های مسکو به شمار می روند.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

این شهر آب و هوای قاره ای مرطوب دارد؛ تابستان هایی گرم، گاهی داغ و نسبتا مرطوب و زمستان هایی طولانی و سرد. در ماه های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت، دمای هوای مسکو حدود ۲۳ درجه ی سانتی گراد است، اما موج های گرمای بین ماه های مه و سپتامبر گاهی دمای هوا را یکی دو هفته ای به دور و بر ۳۰ درجه می رسانند. زمستان ها هم دمای هوا تا ۱۰ درجه زیر صفر پایین می آید، گرچه گاهی ممکن است هوا از صفر درجه ی سانتی گراد سردتر نباشد.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

در دوره ی کمونیستی، بیرون غذا خوردن در مسکو به معنای خوردن یک وعده غذای ارزان و ساده در یک کافه تریا یا گاهی خوردن غذایی معمولی در رستوران یک هتل بود، اما این روزها وضع کاملا فرق کرده است. مسکو حالا پر است از رستوران های مجلل با غذاهای عالی و فضای خیره کننده. حالا می شود طعم غذاهای واقعا روسی را در رستوران های مسکو چشید و از غذا خوردن لذت برد. اگر هم از غذاهای سنگین روسی خسته شدید، می توانید سراغ رستوران های آسیایی، اروپایی و آمریکایی شهر بروید که بیشتر آنها هم استانداردهای بین المللی را رعایت می کنند.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

اگر می خواهید در مسکو خرید کنید، باید بدانید که کالاهای غیر روسی در بازارهای مسکو هم قیمت یا گران تر از بازارهای کشورهای تولیدکننده شان هستند و ا گر دیدید که این جور کالاها را با قیمت های خیلی پایین می فروشند، احتمالا باجنس تقلبی سر و کار دارید. بد نیست که برای خرید به خیابان پترُوسکا، پیاده راه استُلِسنیکُف و خیابان معروف آربات سری بزنید و علاوه بر خرید، زندگی روزانه ی اهالی مسکو را هم از نزدیک ببینید.

 مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مسکو پنج فرودگاه با پروازهای داخلی و خارجی دارد، اما شرمتیوو ۲، در ۳۰ کیلومتری شمال غربی مرکز شهر، فرودگاه بین المللی اصلی مسکو است و بیشتر پروازهای بین المللی کشورهای خارج از اتحاد جماهیر شوروی سابق در این فرودگاه می نشینند. شبکه ی متروی معروف و عظیم مسکو بیشتر نقاط شهر را به هم وصل کرده و بهترین وسیله برای رفت و آمد است. خیلی از ایستگاه های مترو هم فضایی دیدنی دارند. قطارها زود به زود می آیند و کم پیش می آید که بیش از دو دقیقه در ایستگاه منتظر بمانید. با این حال، در ساعت های شلوغ، واگن ها کاملا پر هستند و باید شلوغی و ازدحام را تحمل کنید.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مسکو از آن دسته شهرهایی است که قصه ای تاریخی را روایت می کند؛ قصه ی تاریخی هیجان انگیزی با شخصیت هایی مثل ایوان مخوف، راسپوتین، استالین، گورباچف و پوتین و البته هنرمندانی مثل چخوف، پوشکین و چایکوفسکی کافی است به قصه هایی که دیوارهای کرملین و سنگ فرش میدان سرخ می گویند خوب گوش کنید.

چند توصیه:

۱. مسکو، مثل خیلی از شهرهای بزرگ، پر است از بانک ها و گیشه های صرافی که البته خدماتشان را با نرخ های متفاوت ارائه می دهند. بنابراین، اگر می خواهید مقدار قابل توجهی ارز را تبدیل کنید، بهتر است از چند جا قیمت بگیرید. یادتان باشد که تبدیل ارزهایی جز دلار و یورو کمی مشکل است و معمولا هم به ضررتان تمام می شود.

۲. میزان بارندگی در تابستان های مسکو کمی بیشتر از زمستان هاست. بنابراین، حتی اگر قرار است تابستان به مسکو بروید، لباس و کفش مناسب آب و هوای بارانی را فراموش نکنید.

۳. بعضی رستوران های غیر زنجیره ای مسکو غذاهای دو سبک آشپزی (مثلا اروپایی و قفقازی) را سرو می کنند، اما کیفیت غذای این رستوران ها اغلب چنگی به دل نمی زند و بهتر است دنبال رستورانی بگردید که در آشپزی یک منطقه حرفه ای است. پیش خدمت های رستوران های مسکو مثل پیش خدمت های غربی توقع انعام زیادی ندارند و حتی اگر انعامی هم برایشان نگذارید، دلخور نمی شوند. اما انعام دادن بد نیست و شاید انعامی معادل  % ۱۰ صورتحساب منصفانه باشد.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

۴. اگر می خواهید سوغاتی های محلی مسکو را ببینید، بهتر است سراغ کریستالها، پارچه های کتان، صنایع دستی سنتی یا شال های پشمی بروید. خیلی ها هم خرت و پرت های یادگار دوره ی کمونیستی را از مسکو سوغات می برند. ا گر اهل خرید عتیقه جات هستید، یادتان باشد که برای خارج کردن عتیقه جات و آثار هنری باید از کمیته ی فرهنگ روسیه مجوز بگیرید و مالیات هم بپردازید که معمولا این مالیات ۱۰۰ درصدِ قسمت خرید کالاست.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

مهمترین شهر روسیه، مسکو

۵. مسکو بیش از ۱۵۰ ایستگاه مترو دارد که به کمک تابلوهای بزرگ زردی که حرف M را رویشان نوشته اند، آ نها را پیدا می کنید. بلیت های مغناطیسی مترو را می توانید از باجه های بلیت فروشی ایستگاه ها بخرید. خرید بلیت های ۱۰ سفره (۱۲۰ روبل) و ۲۰ سفره ( ۱۹۵ روبل) هم به صرفه تر است و هم از چند بار در صف خرید بلیت ایستادن نجاتتان می دهد.

۶. در مسکو هم، مثل ایران خودمان، مسافرکش زیاد است؛ بنابراین کافی است کنار خیابان بایستید و دستتان را دراز کنید تا یک تاکسی یا مسافرکش شخصی جلوی پایتان بایستد. البته تاکسی های رسمی را می توانید از لوگوی شطرنجی روی بدنه و یا چراغ سبز کوچکشان تشخیص دهید.

مهمترین شهر روسیه، مسکو

دیدنی ها:

– کرملین
– کاخ اسقف
– کلیسای جامع صعود مریم
– برج ناقوس ایوان مخوف
– ناقوس تزار
– کلیسای فرشته ی مقرّب
– اسلحه خانه ی کرملین
– نمایشگاه صندوق الماس
– میدان سرخ
– آرامگاه لنین
– کلیسای جامع سنت باسیل
– موزه ی تاریخ کشور
– موزه ی تاریخ شهر مسکو
– موزه ی هنرهای زیبای پوشکین
– گالری ترِتیا کُف
– دیر و گورستانِ نوُدِویچی
– کلیسای جامع مسیح منجی
– پارک گورکی
– تئاتر بلشوی