موزه نسل کشی ارامنه یا Tsitsernakaberd در ارمنستان

موزه نسل کشی ارامنه یا Tsitsernakaberd در ارمنستان، به یاد ۱.۵ میلیون مردم ارمنی که در اولین نسل کشی در قرن ۲۰ به دست عثمانیان به وجود آمد قتل عام شدند، اهدا گردیده است. این مکان از آن دوره عبادتگاه ارمنیان شده است و یک بخش کاملا وابسته به معماری ارمنی در ایروان به شمار می رود. این مکان با ساختمان های اطرافش هماهنگی خاصی دارد. این مجموعه شامل ۴۵۰۰ متر مربع می باشد که از ۳ ساختمان تشکیل شده است: ساختمان موزه یادبود، پناهگاه عبدی، سرسرای بنا و آتشکده و رکن بنا.

قبل از رسیدن به ساختمان اصلی، بازدیدکنندگان یک سنگ صد متری که از بازالت ساخته شده است را مشاهده می کنند که نام تمام شهرهای ارمنستان روی آن سنگ حکاکی شده است. همچنین نام کسانی که توسط عثمانیان قتل عام شده اند نیز در میان شهرهای ارمنستان وجود دارد.

موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه

همچنین در قسمت آخر، سنگ خاک قبر دولتمردان آن زمان که برای نسل کشی ارمنستان راهپیمایی کرده اند قرار گرفته است. شخصیت هایی نظیر: Wegner, Hedvig Bull, Henry Morgenthau, Franz Werfel, Yohannes Lepsius, James Bryce, Anatol France, Jakomo Gorini, Benedict XV, Fritioff Nansen, Fayez El Husseyn در آن راهپیمایی حضور داشتند.

یک ستون سنگی و پهن که دارای ارتفاع ۴۴ متری می باشد نیز در این بنا قرار دارد که به آسمان می رسد و سنبل بیداری روح مردم ارمنستان می باشد. همچنین این برج نشان دهنده معماری بی همتای ارمنی می باشد.

در وسط بنا، یک پناهگاه وجود دارد که شامل  دیوار بدون سقف می باشد که دارای ۱۲ سنگ بازالت بوده که به شکل دایره می باشند. شکل این دیوارها، نشان دهنده سنگ های چلیپای قدیم در ارمنستان است که در وسط آن یک دایره حکاکی شده که این شکل ها همه نماد عزاداری می باشند.

موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه

سطح این ساختمان ۱ متر و نیم می باشد. یک آتشکده نیز وجود دارد که یادآور تمام قربانیان آن واقعه وحشتناک می باشد. همچنین پله های سراشیبی نیز وجود دارد که به پایین می رود و بازدید کنندگان تور ارمنستان مجبورند سر خود را خم کرده و زیر پایشان را نگاه کنند.

موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه

در سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰، سنگ های خارچکار، به مناسبت گرامیداشت ارامنه که جان خود را از دست دادند قرار گرفت. در شهر هایی مانند آذربایجان، باکو و غیره نیز دولتمردان این سنگ ها را به مناسبت گرامیداشت قتل عام شدگان نصب کرد.

در سال ۱۹۹۵، توسط معماران ارمنی، ( Kalashyan, L. Mkrtchyan, A. Tarkhanyan) مجسمه  F. Arakelyan در نزدیکی Tsisernakaberd ساخته شد تا مناسبت ۸۰ اُمین سالگرد نسل کشی ارمنستان را گرامی بدارد.

امروزه، موزه و مرکز تحقیقاتی آن به عنوان مرکز تحقیقاتی در آکادمی ملی ارمنستان به شمار می رود.

هر ساله در روز ۲۳ و ۲۴ آوریل، مردم بی شماری به مناسبت گرامیداشت نسل کشی ارمنستان، این بنای یادبود مملو از بیگانگان و مردم ارامنه شده و همچنین بازدیدکنندگان بسیاری به این بنا می آیند. مراسم مذهبی در این بنا برگزار شده و همچنین کنسرت های رو باز، ارکسترهای معروف و موسیقی های کلاسیک فراوانی در این روز به مناسبت نسل کشی برگزار می شود. روز های ۲۳ و ۲۴ آوریل جزو تعطیلات رسمی و ملی ارامنه است که تمام مغازه ها بسته می باشند.

موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه

البته اگر مسافر تور ارمنستان هستید می توانید از موزه های ایروان که از ۱۰ صبح باز بوده، بازدید کنید. گالری های مختلفی در این روز به نمایش گذاشته می شوند.

تصویر سه بعدی از موزه نسل کشی ارامنه یا Tsitsernakaberd در ارمنستان: