دژ ناریکالا در گرجستان

دژ ناریکالا در گرجستان، یک دژ نظامی است که بر کل تفلیس مسلط می باشد. این قلعه، روی یک تپه ی مشرف به شهر و رودخانه ی متاکویر، واقع شده و در قرن ۴ میلادی برای محافظت از این شهر در مقابل حمله ساخته شده است. گرچه، برخی از قسمت های آن در سال ۱۸۲۷ در اثر زلزله تخریب شدند، دیوارها و باروهای آن از قرن ۱۶ ام و ۱۷ ام همچنان باقی مانده اند، و چشم اندازی خیره کننده از این شهر را برای گردشگران تور گرجستان به نمایش می گذارند.

دژ ناریکالا در گرجستان

دژ ناریکالا در گرجستان

این قلعه که بنا به نقلی توسط شاه عباس ساخته شده یا توسط او بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس به شمار می آید که در شب نمایی بسیار زیبا دارد.

اکنون در این قلعه کلیسایی دایر است که ناقوس هایی قدیمی دارد. مسیر ماشین رو این قلعه جاده ای با شیب بسیار زیاد است. البته تله کابین هم برای رفتن به این قلعه دایر مباشد که از کنار پل دوستی شروع شده و تا بالای قلعه امتداد دارد.

دژ ناریکالا در گرجستان

دژ ناریکالا در گرجستان

در کنار قلعه پارک بزرگی وجود دارد که مجسمه مادر گرجستان داخل آن قرار گرفته است. مسیر خلوت و دنج این پارک محلی برای عشاق جوان است که دو به دو بی هیچ توجهی به اطراف سر در آغوش هم فرو برده اند و به راز و نیاز مشغول هستند. چشم انداز تفلیس از بالای ناریکالا بسیار دیدنی است.

دژ ناریکالا در گرجستان

دژ ناریکالا در گرجستان

قلعه شامل دو بخش احاطه شده با دیواره های بلند واقع در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس است. در قسمت پایینی که اخیرا بازسازی شده کلیسای سنت نیکلاس وجود دارد که به تازگی در بین سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ ساخته شده است و جایگزینی برای کلیسای قدیمی متعلق به قرن ۱۳ است که در یک آتش سوزی نابود شد. کلیسای جدید به سبک قدیمی و به شکل صلیب ساخته شده و از سه طرف درب دارد. بخش داخلی کلیسا با نقاشی های دیواری برگرفته از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان تزئین شده است.