موزه ملی گرجستان

اگر به آثار ایرانی از جمله آثار دوره ی هخامنشی تا به معاصر علاقه مند هستید، بازدید از موزه ملی گرجستان را از دست ندهید. این موزه که در خیابان روستاولی و نزدیک میدان آزادی تفلیس واقع شده، موزه ملی گرجستان تفلیس نام گرفته که در آن بسیاری از آثار و نقاشی ها و صنایع چوبی و دستی ایرانیان و دوره های هخامنشی و اسلامی دیده می شود.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

از جمله دیگر آثار دیدنی این موزه پارچه های دست باف، ظروف فلزی و همچنین سپر و کلاه خود سنگی دست سازه ی ایران می باشد، که هر ساله عده ی زیادی از مناطق متفاوت جهان را برای بازدید از این موزه ی زیبا به سمت خود می کشاند.  همچنین آثار زیادی از دوره ی قاجاریه در این موزه وجود دارد و یکی از دلایل مهم وجود آثار قاجاری در این مکان این است که بخش زیادی از گرجستان و پایتختش تفلیس در دوران قاجار جزو نواحی شمالی ایران محسوب می شدند، که به دلیل عهدنامه ی گلستان از ایران جدا و واگذار به روسیه شد.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

این موزه یکی از بزرگترین موزه های گرجستان به حساب می آید. بسیاری از آثار پیدا شده ی ایرانی نیز در نواحی شرقی و غربی گرجستان از جمله موزه عروسک های گرجستان در پایتختش تفلیس و موزه ی استالین در شهر گوری گرجستان دیده می شود. همچنین در این موزه ی بزرگ، قرآن های قدیمی هم خواهید دید.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

در طبقه دوم موزه، سالن بزرگی وجود دارد که فقط مختص به نقاشی های زیبایی از هنرمندان ایرانی دوره قاجاریه است که بسیار زیبا و جالب توجه می باشد.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

پیشینه ی تشکیل نخستین گنجینه گرجستان به ۱۹۰ سال پیش بر می گردد، ولی موزه ملی گرجستان در سال ۲۰۰۴ میلادی از ادغام ۱۰ موزه مختلف، موزه گالری ملی، چهار موزه خانه سنتی و دو مرکز تحقیقاتی در این زمینه تشکیل شد، که در حال حاضر بزرگترین موزه گرجستان محسوب می شود.

در مجاورت این موزه رستوران‌ها و غذاخوری‌های بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال برگر هاوس (Burger House)،کابرنت (Cabernet)،رستوران تاور (Restaurant Tower) که رستوران معروفی است. اگر قصد صرف غذای ایرانی را دارید به رستوران هزار و یک شب بروید که تنها ۷ دقیقه پیاده با شما فاصله دارد. این رستوران علاوه بر غذاهای خوشمزه ایرانی، با اجرای موسیقی زنده و اجرای رقص سنتی لذت غذا را برای شما چندین برابر می‌کند.

در مسیر رفتن به رستوران، میدان آزادی (Freedom Square) را می‌بینید که مجسمه جرجیس در آن قرار دارد. جرجیس یکی از پیامبران پس از حضرت عیسی است.

میدان آزادی گرجستان

میدان آزادی گرجستان

این موزه همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ غروب پذیرای بازدیدکنندگان است.

نقشه ی دسترسی به موزه ملی گرجستان: