موزه ی ملی مالزی

موزه ی ملی مالزی در بنایی به سبک خانه‌های سراوق (یکی از دو ایالت مالزی) دهه ۱۹۶۰ میلادی قرار دارد. این موزه مجموعه نمایشگاه‌هایی از تاریخ، اقتصاد، هنر‌، صنایع و فرهنگ مالزی را به نمایش گذارده است. گالری‌ها به آرامی در حال نوسازی هستند اما به نظر می‌رسد که بیشتر ویترین‌ها به دست‌ آورد‌های امروزی اشراف و سیاست‌مداران مالایی اختصاص یافته‌اند. از جالب‌ترین بخش‌های موزه، می‌توان به ویترین‌های فرهنگی در بنای اصلی اشاره کرد، گنج‌هایی از کشتی‌های غرق‌شده و خانه‌ای پادراز در حیاط که قبلاً به سلطان ترنگانو تعلق داشته است.

موزه ی ملی مالزی

موزه ی ملی مالزی

این موزه ۳ طبقه و ۴ گالری اصلی دارد. دو گالری در طبقه همکف و دوتای دیگر در طبقه اول قرار دارند. عناصر مربوط به دوره های مختلف زندگی انسان ها، همچون عصر پاره سنگی، عصر آهن و برنز در طبقه همکف به نمایش گذاشته شده اند.

موزه ی ملی مالزی

موزه ی ملی مالزی

این گالری ها عبارتند از:

  • *گالری تاریخچه اولیه: که شامل آثار بدست آمده ازپژوهش های تاریخی و حفاری های باستان شناسی این کشور می باشد.

  • *گالری دوران پادشاهی مالزی: که شامل آثاری ازتمدن اولیه و دوران پادشاهی سلطان های مالایی و ظهور اسلام در این کشور می باشد.

  • گالری دوران مستعمراتی: این گالری شامل آثار بجا مانده از دوران مستعمراتی مالزی ازسال ۱۵۱۱ توسط پرتغالی ها و به دنبال آن هلندی ها، انگلیسی ها، دوران اشغال ژاپنی ها طی جنگ جهانی دوم می باشد.

  • *گالری مالزی جدید: در این گالری آثار و اسنادی از دوران جنگ و تلاش برای بدست آوردن استقلال ملی تا شکل گیری مالزی کنونی و اسناد سیاسی و اقتصادی مالزی به نمایش گذاشته شده است.

موزه ی ملی مالزی

سالن اصلی این موزه طراحی زیبایی دارد. تزئینات به کار رفته در این سالن نیز بسیار جلب توجه می کنند. از کاشی های آبی رنگ پاکستان برای طراحی کف کمک گرفته و برای سقف نیز کنده کاری های زیبا استفاده شده است. بیشتر نمایشگاه های موقت در سالن اصلی موزه ملی برگزار می شوند.

موزه ی ملی مالزی

در طبقه همکف می توانید مراسم ازدواج، زندگی سنتی مالزی(ماهیگیری، کشاورزی، بافندگی و غیره) و حتی یکی از مراسم ختنه مالایی را ببینید. در طبقه اول خانه سنتی مالاکا بابا با مبلمان زیبا چوب ماهون، فرش استادانه درست شده و برنج، نقره و زیور آلات طلا را خواهید دید.

در محوطه خارجی ساختمان موزه ملی نیز چندین نمونه جالب و دیدنی از تاریخچه حمل و نقل درمالزی شامل ارابه های قدیمی و لوکوموتیو های اولیه تا ماشین پروتون ساگا (اولین خودروی ملی مالزی ساخت ۱۹۸۵) در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

اطلاعات بازدید از موزه:

این موزه در خیابان دامنسرا و در نزدیکی باغ های Lake Gardens واقع شده است و هر روز هفته (بجز روزعید فطروعید قربان) پذیرای بازدید کنندگان می باشد.

بلیت ورودی برای افراد غیر بومی و توریست ها، برای بزرگسالان ۵ رینگت و برای کودکان زیر۶ سال مجانی می باشد.

این موزه برای توریست های خارجی تورهای گروهی با راهنما به زبان های انگلیسی و فرانسه درنظر گرفته است که در روزها و ساعات مشخص برگزار می شود.

بسیاری از مجموعه اصلی موزه ملی از آثار هنری در طول یک بمب گذاری از جنگ جهانی دوم با خاک یکسان شد اما موزه هنوز هم یک نمایشگاه قوم نگاری و باستان شناسی مالزی به شمار می رود. این موزه امکانات خوبی در اختیار گردشگران تور مالزی می گذارد. از جمله آنها می توان به پارکینگ، مغازه های کوچک و اتاق های اجاره ای اشاره کرد. گفتنی ست این موزه از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب دایر است.

آدرس دسترسی راحت به موزه ی ملی مالزی:

نمایی سه بعدی از موزه ی ملی مالزی: