ثبت ملی ربنای استاد شجریان

ربنای استاد محمدرضا شجریان در روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، ثبت ملی شد و معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی این اثر را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند اهدا کرد.

ثبت ملی ربنای استاد شجریان

ثبت ملی ربنای استاد شجریان

«زهرا احمدی‌پور» رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، عصر روز سه‌شنبه (۱۹ اردیبهشت) در نشستی که با حضور همایون شجریان و سهراب پور ناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌ فرهنگی برگزار شد، گفت:

در آستانه ماه مبارک رمضان، ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

احمدی‌ پور با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند ادامه داد که استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌ فرهنگی به‌ دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.

ثبت ملی ربنای استاد شجریان

ثبت ملی ربنای استاد شجریان

«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیر ماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفته «محمدرضا شجریان»، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه‌ گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه بر می‌گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به‌یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است.