موزه اورسی | Orsay Museum | پاریس

orsay interior

موزه اورسی (به فرانسوی: Musée d’Orsay) از معروفترین موزه‌های پاریس و یکی از موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه‌سازی جهان است. بنای این موزه در ساحل چپ رود سن و محل قبلی ایستگاه قطار پاریس است. این موزه محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است. آثار موجود در این موزه شامل نقاشی، مجسمه، عکس و مبلمان است. مهمترین علت معروفیت این موزه به خاطر مجموعه‌های سبک دریافتگری  از جمله آثار کلود مونه و رنوار است. بسیاری از این آثار تا پیش از گشایش این موزه در سال ۱۹۸۶ در موزه ژو دو پوم، موزه لوور و موزه ملی هنر مدرن نگهداری می‌شد.

ساختمان این موزه در ابتدا برای ایستگاه قطار استفاده می‌شد. این بنا در سال ۱۹۰۰ به مناسبت جشنواره جهانی افتتاح شد. معماران این بنا عبارتند از: لوسین ماین، امیل بنارد و ویکتور لالو. این بنا تا سال ۱۹۳۹ به عنوان ایستگاه قطار جنوب غرب فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۳۹ به علت مناسب نبودن این بنا برای قطارهای نسل جدید به محل نگهداری قطار و سرویس تغییر کاربری داد. در سال‌های جنگ جهانی دوم نیز از قسمتی از این بنا به عنوان مرکز پست استفاده می‌شد. استفاده از این بنا به عنوان محل نگهداری و سرویس قطار تا سال ۱۹۷۳ ادامه داشت. دولت فرانسه در سال ۱۹۷۷ تصمیم به تبدیل این بنا به موزه گرفت. بدین منظور شرکت طراحی ACT پیمانکار این کار شد. این شرکت وظیفه داشت۲۰،۰۰۰ متر فضا را در ۴ طبقه به ساختمان اصلی اضافه نماید. در نهایت این بنا در تاریخ اول دسامبر ۱۹۸۶ توسط فرانسوا میتران رئیس جمهور فرانسه افتتاح شد. مساحت امروزی موزه در حدود ۴۵،۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

Musée d'Orsay

موزه اورسی

موزه اورسی که به داشتن مجموعه شاهکارهای امپرسیونیستی در بین گردشگران تور اروپا شهرت دارد، سابق بر این، یک ایستگاه قطار بوده است. خود ساختمان هم بسیار زیباست. پیش از این، ریل قطار درست از وسط این ساختمان عبور می‌کرد. هنر اورسی آدم را از سال ۱۸۴۱ به سال ۱۹۱۴ می‌برد؛ زمانی که دنیای قدیم با دنیای جدید روبرو شد. در اینجا آثار محافظه‌کارانه و انقلابی در کنار هم قابل مشاهده‌اند. حدود سال ۱۸۸۰ بود که ادوارد مانه و دار و دسته رادیکال و در ظاهر محافظه‌کارش در پاریس جمع شدند و مرزهای سنت را شکستند. در این زمان بود که انقلاب امپرسیونیستی آغاز شد. پس از رونسانس، مکتب امپرسیونیسم بیشترین تغییر را در هنر ایجاد کرد. امپرسیونیست‌ها مناظر گردشی زیبا، حالات ناگهانی و بازی نور را به تصویر می‌کشیدند. آن‌ها، با استفاده از یک تکنیک ساده، کاری می‌کردند که بوم نقاشی مرتعش و موج‌دار به نظر برسد. به جای این که رنگ‌ها را بر روی تخته شاسی با هم مخلوط کنند، آن‌ها را به آرامی و در کنار هم بر بوم نقاشی به کار می‌بردند و به این ترتیب زمانی که به آن‌ها نگاه می‌کنیم این طور به نظر می‌رسد که رنگ‌ها با یکدیگر مخلوط شده‌اند. از نزدیک نمی‌توان متوجه این امر شد اما اگر با فاصله به این آثار نگاه کنیم مبهوت خواهیم ماند. کلود مونه را پدر امپرسیونیسم می‌دانند. برای او شئِ فیزیکی تنها بندی بود که می‌شد بر آن رنگ، نور و سایه‌ها را پهن کرد.