کاخ ورسای (Versailles Palace) در فرانسه

چیزی که زمانی به عنوان یک اقامتگاه معمولی شکار ساخته شده بود، در نهایت به معروف ترین کاخ جهان و مدلی برای همه قصرهای بعدی در اروپا تبدیل گردید. این کاخ در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب پاریس واقع شده است.

کاخ ورسای و فضای سبز اطرافش با ٨٠٠ هکتار وسعت، ٧٠٠ اتاق، ١٢ مایل جاده، ٢٠٠ هزار اصله درخت، ۵۰ فواره، ۲۱۵۰ پنجره، ۶۷ راه‌پله، ۶ هزار تابلوی نقاشی، ۱۵۰۰ طراحی، ٢١٠٠ مجسمه و ۵ هزار قطعه مبلمان، پس از بیش از سه قرن که از زمان ساخت آن می‌گذرد هنوز چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند.

کاخ ورسای چنان شکوه و عظمتی دارد که اغلب بازدیدکنندگان امروزی می‌پرسند «چقدر خرج ساخت این کاخ شده است؟» این بازدیدکنندگان به خطا گمان می‌کنند که ورسای تنها خانه‌ای است که در ابعادی درخور خاندان سلطنتی فرانسه گسترش یافته است. لوئی چهاردهم با ساخت ورسای، آن را به خانه اشراف و مقر اصلی دربار فرانسه تبدیل کرد. لوئی چهاردهم خودش هم در ورسای ساکن بود و اتاق خواب او به گونه‌ای نمادین در مرکز ردیفی طولانی و متقارن از ساختمان‌های به هم پیوسته قرار داشت. قدرتی که تمام فرانسه را کنترل می‌کرد، از این مرکز ساطع می‌شد.

از مهمترین قسمت های این مجموعه می توان به تالار آیینه ها و کلیسای سلطنتی اشاره کرد.

تالار آیینه ها (hall of mirrors) :

این تالار که در سال ۱۶۷۸ ساخته شده است دارای ۵۷۸ آینه می باشد. این تالار با ۷۳ متر طول و ۱۱ متر عرض و ۱۲ متر ارتفاع و ۱۷ پنجره در طبقه اول کاخ ورسای قرار دارد.

کلیسای سلطنتی (Chapel Royal) :

این کلیسا با ارتفاع ۲۵ متر به وضوح در محوطه بیرونی کاخ قابل مشاهده است. دیوار های این کاخ مملو از نقاشی های با سبک گوتیک است و در محراب آن مجسمه ای از حضرت مسیح که به صلیب کشیده شده است وجود دارد.

مجموعه ای از تصاویر کاخ ورسای:

با تصویر سه بعدی زیر می توانید هرجای کاخ ورسای را که می خواهید را ببینید :