میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ، یک میدان مهم واقع در کشور روسیه است. این میدان “پل کاخ” را به “نوسکی پروسپکت” پیوند می‌دهد و به جزیره واسیلیفسکی راهنمایی می‌کند. هم چنین این میدان، میدان مرکزی شهر سنت پترزبورگ و امپراتوری روسیه پیشین است. این مکان جایگاه بسیاری از رخدادهای با اهمیت جهانی بوده است که از میان آنها می‌توان از یکشنبه خونین (۱۹۰۵) و انقلاب اکتبر (۱۹۱۷) یاد کرد.

میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ

امروزه میدان کاخ، شاهد صلح و آرامش بیشتری است. مردم شهر در آن گرد هم آمده و گردشگران تور روسیه به شکوه معماری آرمیتاژ خیره می‌شوند. تظاهرات‌های سیاسی و مراسم‌های رسمی نیز در اینجا برگزار می‌گردند؛ اما بیشتر در آن شاهد کنسرت و جشنواره‌های مختلف خواهید بود.

دیرین‌ترین ساختمان این میدان کاخ زمستانی سفید و نیلی ترازها است که معماری به شیوه باروک دارد و نام میدان از نام این کاخ گرفته شده است.

کاخ زمستانی سفید

کاخ زمستانی سفید

ستاره درخشان این جاذبه گردشگری ستونی عظیم در وسط میدان خواهد بود که به ستون «الکساندر» شهرت دارد. این ستون یادمانی از پیروزی روسیه علیه ارتش ناپلئونی فرانسه است. جالب است بدانید طراح آن یک معمار فرانسوی الاصل می‌باشد!

این ستون حدود ۴۷ متر ارتفاع دارد و در بالای آن فرشته‌ای که گفته می‌شود چهره‌اش شبیه به امپراتور «الکساندر اول» طراحی شده قرار دارد. وزن این یادمان بیش از ۶ تن بوده و برای نصب آن از هیچ جرثقیلی استفاده نشده است!

میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ

ساختمان های اطراف کاخ

 ساختمان‌هایی که دور میدان کاخ می‌بینید، گستره‌ای از سبک‌های معماری را به نمایش گذاشته و کاربری‌های متفاوتی دارند. در ضلع شمالی، کاخ زمستانی با سبک معماری باروکی قرار دارد که بین سال‌های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲ ساخته شد. اینجا اقامتگاه اصلی تزارهای روسی بود و در کرانه رودخانه «نیوا» (Neva) واقع شده است. این بنا که در اصل برای ملکه الیزابت، دختر پتر کبیر ساخته شد بعد از آتش‌سوزی عظیم سال ۱۸۳۷ و نابودی بخش‌های زیادی از فضای داخلی آن، بارها بازسازی شده و تغییر شکل داد. امروزه آرمیتاژ محل نگهداری میلیون‌ها شی‌ء و اثر هنری است که دیدن تمام آن‌ها شاید مدت بسیار زیادی طول بکشد.

میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ

در ضلع جنوبی میدان، ساختمانی به رنگ سفید و زرد قرار دارد که خانه سابق سران ارتش امپراتوری بود ولی امروزه محل اداره‌های دولتی شده است. این بنا بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ ساخته شده و نقشه آن را نیز کارلو روسی طراحی کرد. این ساختمان ۵۲۰ متری یک طاق مرکزی تاریخی دارد که در زمان رومانف‌ها ارتش‌های عظیم با رژه از زیر آن رد می‌شدند. این طاق به خیابان «نِوسکی» (Nevsky)، بزرگ‌ترین بلوار شهر سن پترزبورگ می‌رسد.

میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ

در ضلع شرقی هم ساختمان گاردهای سلطنتی سابق قرار دارد که آن هم امروزه به عنوان اداره دولتی استفاده می‌شود. در ضلع غربی میدان، باغ و اداره نیروی دریای را مشاهده خواهید کرد. اداره نیروی دریای یکی از اولین ساختمان‌هایی بود که در شهر سن پترزبورگ ساخته شد. این اداره تا سال ۱۹۱۷ محل استقرار ستاد نیروی دریایی روسیه بود اما امروزه کاربری‌اش به کالج نیروی دریایی تغییر یافته است. باغ‌های جلوی ساختمان بسیار زیبا بوده و به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان دیدنی هستند.

میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان کاخ سنت پترزبورگ

نمایی سه بعدی ازمیدان کاخ سنت پترزبورگ در فصل زمستان: