پارک گوئل در اسپانیا

پارک گوئل در اسپانیا (Park Güell) یکی از معروف ترین مکان های دیدنی بارسلوناست. گوئل تاجر موفقی بود که از معمار سرشناس آن زمان آنتونی گائودی (Antoni Gaudí) خواست برایش باغی زیبا و تماشایی طراحی کند.
هدف اصلی، ایجاد یک مجموعه مسکونی بسیار مرفه بود که البته هیچگاه عملی نشد؛ هر چند گائودی با الهام از طبیعت و ایده های گوتیک، باغ را طراحی و اجرا کرد. پارک مزبور بین سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ در فضایی به وسعت ۱۷.۱۸ هکتار بنا شده و یکی از بزرگترین سازه های معماری در جنوب اروپا به شمار می رود.

پارک گوئل در اسپانیا

پارک گوئل در اسپانیا

این پارک در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پارک گوئل، بر روی تپه های سنگی شمال بارسلونا در منطقه ای به نام گراسیا (Gràcia) بنا شده که مشرف به شهر است و از آنجا می توان تصاویر پانورامایی از مرکز شهر و به ویژه کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Família) و منطقه مونتجیک (Montjuïc) را تماشا کرد.

پارک گوئل در اسپانیا

پارک گوئل در اسپانیا

هر گردشگر تور اسپانیا که به بارسلونا می رود باید از این باغ شهری زیبا و خوش منظره بازدید کند. از اکتبر سال ۲۰۱۳ ورود به باغ رایگان شده است ولی برای بازدید از بخش تاریخی آن موسوم به monumental ورودیه دریافت می شود. این پارک به گونه ای هنرمندانه طراحی شده و زیبایی های آن، بازدیدکنندگان را به آرامش می رساند.
در ورودی پارک دو ساختمان زیبا با طراحی فوق العاده وجود دارد. در این پارک حیوانات مختلفی از جمله طوطی های غیربومی، عقاب مارخور و شاپرک قوشی مگس مرغ زندگی می کند. استفاده خلاقانه از موزاییک های رنگی و زیبا و نیز به کارگیری احجام منحنی شکل، جذابیت گردش در پارک را دوصد چندان کرده است.

پارک گوئل در اسپانیا

پارک گوئل در اسپانیا

پارک گوئل در گذر زمان

  • *در سال ۱۸۸۵ حامی گائودی، یوسبی گوئل کارخانه دار، در خواست زمینی در بالای کوه با چشم اندازی ویژه از بارسلونا را داد.

  • *در سال ۱۸۹۰ گوئل به آنتونی گائودی دستور داد که یک باغ-شهری را بسازد که طبیعت و خانه سازی آن باهم همزیستی داشته باشند.

  • *در حالی که فقط ۲ ساختمان ساخته شده بود و پارک در آن بود برنامه ریزی برای ۶۰ ویلا ادامه داشت ولی هیچکس به آن علاقه نشان نداد.

  • *این پارک در ۱۹۲۲ باز شد.

  • *در ۱۹۶۳ محل اقامت قبلی گائودی به عنوان یک موزه بهره برداری شد.

  • *در سال ۱۹۸۴ پارک در لیست میراث طبیعی یونسکو قرار گرفت.

تصویر سه بعدی از پارک گوئل در اسپانیا: