میدان ناوونا | پیاتزا ناوونا رم در ایتالیا

از میان میدان‌های با‌شکوه شهر که اطرافشان پر از مغازه‌، رستوران‌ و کافی‌شاپ است، میدان ناوونا یا پیاتزا ناوونا رم در ایتالیا، چیز دیگری است. این میدان بزرگ سه فواره زیبا دارد. مهم ترینشان فواره‌ی وسطی است، چون یکی از شاهکار‌های هنرمند معروف ایتالیا، برنینی است و مجسمه‌های رویش، نمادی از چهار قاره‌اند.

میدان ناوونا | پیازا ناوونا رم در ایتالیا

میدان ناوونا | پیازا ناوونا رم در ایتالیا

این میدان با حوضچه ای زیبا و پر آب به همراه طراحی ها، هنرمندان زبر دست، همچنین آثار هنری رنگارنگ، دستفروشان و گردشگران آن به مشهورترین میدان در رم تبدیل شده است. این میدان از خرابه های ورزشگاه دی دومیزیانو (ورزشگاه دومیتیان) قرن ١ ساخته شده است. میدان پیازا ناوونا مرکز نمایش پر زرق و برق فونتا دی کواترو (چشمه از چهار رودخانه) است که به نمایندگی از رودخانه های نیل، گنگ، دانوب و پلیت ساخته شده است.

برای تقریبا ٣٠٠ سال است که سطح زمین این میدان سنگ فرش شده و تبدیل به محل اصلی بازار رم تبدیل گشت. با اینکه با گذشت سال ها این بازار به صورت قدیمی خودش منحل شده است، اما جمعیت حاضر در این میدان به بقای زیبایی باروک ادامه داده اند.

وقتی این سوال که : بزرگ‌ترین میدان جهان کدام است؟، بر می خوریم،خیلی‌ها در جواب این سوال می‌گویند: پیازا ناوونا. زیرا این میدان تمام لازمه‌های یک میدان مثل جاذبه‌های مهم: فواره بلند برنینی و برنامه‌های باشکوه مثل گسترده ترین بازار جهان مسیحی، را دارا است. که این جاذبه باعث شده که در تمامی روزها و ساعت ها این میدان شلوغ باشد.

میدان ناوونا | پیازا ناوونا رم در ایتالیا

میدان ناوونا | پیازا ناوونا رم در ایتالیا

این میدان در مکان قبلی استادیوم Domitian که در قرن اول بعد از میلاد ساخته شده بود، بنا شده است. رومیان باستان در این محل جمع می‌شدند تا مسابقات را تماشا کنند. این استادیوم در آن زمان ظرفیت ۲۰ هزار تماشاگر را داشت. این استادیوم که محوطه بزرگتری از کولوسئوم داشت و برای فستیوال‌ها و رقابت‌های ورزشی استفاده می‌شد. این استادیوم با نام Circus Agonalis (محوطه رقابت) شناخته می‌شد و باور عموم بر این است که در طول زمان این نام به in agone و بعد به navone تغییر یافته و در نهایت به navona تبدیل شد.

دسترسی به میدان ناوونا

دسترسی به میدان ناوونا در طول تور ایتالیا بسیار ساده است. تمام اتوبوس‌های گردشگری رم در فاصله چند دقیقه‌ای پیاده‌روی از میدان توقف دارند. از طریق آنها می‌توانید به راحتی به میدان دسترسی داشته باشید. در نزدیکی میدان ایستگاه مترو وجود ندارد و بهترین راه برای دیدن این جاذبه گردشگری، پیاده‌روی است. می‌توانید بازدید از این میدان را با بازدید از پله‌های اسپانیایی، پانتئون و فواره تروی همزمان کنید. برای بازدید از این میدان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان بگذارید؛ میدان را گشته، فواره‌ها و دیدنی‌ها و جریان زندگی را ببینید. توصیه می‌کنیم در یکی از کافه‌های میدان نشسته و یک یا دو ساعت را استراحت کنید.

نمایی سه بعدی از میدان ناوونا | پیازا ناوونا رم در ایتالیا: