ژئوپارک قشم جهانی شد

در دویست و یکمین نشست ژئوپارک‌های یونسکو که که در تاریخ پانزدهم اردیبهشت در فرانسه برگزار شد، ژئوپارک قشم جهانی شد و کارت سبز گرفت.

به نقل از آدراپانا، مرتضی شیخ زاده جمعه شب در جمع خبرنگاران گفت:

دویست و یکمین نشست شورای ژئوپارک‌های جهان به مدت ۱۰ روز در فرانسه برگزار شد و روز (۱۵ اردیبهشت) در روز پایانی این نشست جهانی شدن ژئوپارک قشم قطعی شد و سازمان یونسکو تاییدیه کتبی آن را ساعاتی پیش به این سازمان منطقه آزاد ارسال کرد.

ژئوپارک منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می‌شود. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید. ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد.

وی افزود:

ژئوپارک قشم نخستین بار در سال ۱۳۸۵ عضو شبکه جهانی اما پس از ۶ سال بررسی کارشناسان یونسکو، متاسفانه از این شبکه خارج شد که با تلاش های جامعه محلی، کارشناسان و مدیران دوباره در دستور کار قرار گرفت و از امروز به عنوان یک ژئوپارک جهانی در یک دوره چهار ساله تا ٢٠٢٠ به صورت رسمی زیر نظر یونسکو فعالیت خواهد کرد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد قشم بیان کرد:

با توجه به اینکه ژئوپارک سال ٩٢ کارت قرمز دریافت کرده بود، برخی تصمیم دولت تدبیر و امید برای بررسی دوباره پرونده توسط یونسکو را شعاری می دانستند. اما اعتباراتی که برای زیرساخت‌ها از جمله توسعه جاده های دسترسی در غرب جزیره جهت درآمدزایی و اشتغال پایدار جامعه بومی در نظر گرفته شد، باعث شد که این مهم تحقق یابد.

ژئوپارک قشم جهانی شد

ژئوپارک قشم جهانی شد

او اضافه کرد:

ژئوپارک بین المللی قشم امروز می تواند درآمد پایدار داشته باشد و دولت نیز فضایی را با سرمایه گذاری ایجاد کرده تا شرایط جامعه محلی در چارچوب سیاست های دولت تدبیر و امید در زمینه اشتغال ارتقا یابد.
شیخ زاده عنوان کرد:

پیش بینی می شود مطرح شدن ژئوپارک بین المللی قشم زمینه توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و در پی آن توسعه اقتصادی و اشتغال بخش عظیمی از بومیان جزیره در کنار مراقبت صحیح از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسکو را فراهم سازد.

قشم با یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب استان هرمزگان واقع است.

تصاویری از ژئوپارک قشم: