جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

روسیه به عنوان بزرگ‌ترین و قدرتمند‌ترین عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق، هنوز هم یک کشور عالی برای بازدید است. روسیه کشور تضادهاست. سواحل بزرگ نیمه گرمسیری تا مناطق زمستانی و سرد در شمال، همه به خوبی در این کشور دیده می‌شود. شرق روسیه جمعیت کمتری دارد اما هنوز هم در آن شهرهایی است که می‌تواند توریست‌ها و گردشگران بیشتری نسبت به غرب جذب نماید. روسیه تاریخی غنی دارد و توریست‌ها به هر ناحیه‌ای که سفر کنند می‌توانند نشانه‌ای از این تاریخ غنی را ببینند. تقریبا در همه جا بازدید کنندگان می‌توانند نمونه‌هایی از هنر با شکوه را نه تنها در موزه‌ها، بلکه در کلیساهای آن نیز مشاهده نمایند. در این مطلب جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو را معرفی می کنیم تا از تور روسیه بتوانید نهایت لذت را ببرید.

کرملین

کرملین نه فقط نماد مسکو، بلکه نماد روسیه است. اینجا شاهد وحشت افکنی ایوان مخوف، حمله ی ناپلئون، دیکتاتوری پرولتاریای لنین، استبداد استالینی، اصلاحات گورباچف و اعلام موجودیت روسیه ی جدید بوده است. بنابراین، هر طور شده بازدید از کاخ کرملین را در برنامه های خودتان جای دهید. زمین مثلث شکل کرملین در ساحل شمالی رود مسکو قرار گرفته است و احتمالا اولین ساختمان کرملین را در قرن یازدهم ساخته اند. حالا دیوارهایی به ارتفاع ۲/ ۲۵ متر دورتادور کرملین را گرفته اند و میدان سرخ را هم بیرون دیوار شرقی کرملین می شود دید. منطقه ی سوفیسکایا در آن سوی رود مسکو بهترین چشم انداز را به کرملین دارد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

واژه ی کرملین به معنای استحکامات شهر است. اولین دیواری که در سال ۱۱۵۰ دور مسکو کشیدند، دیواری چوبی و کم ارتفاع بود. اما با افزایش نفوذ شاهزاده های مسکو، این شهر هم مهم تر شد و در سال ۱۳۶۰ میلادی، دیوارهایی از سنگ آهک برایش ساختند که به «کرملینِ سنگ سفید » مشهور شدند. درقرن پانزدهم، سنگ تراشانی که ایوان مخوف از ایتالیا آورده بود ۳ کلیسای جامع و برج ها و دیوار های جدیدی برای کرملین ساختند که بیشتر آن ها هنوز هم سرپا هستند.

وقتی ناپلئون مسکو را اشغال کرد، قبل از عقب نشینی در سال ۱۸۱۲، بخش هایی از کرملین را ویران کرد و این مجموعه در ا کتبر ۱۹۱۷ هم از یورش انقلابی های بلشویک در امان نماند. استالین هم در سال ۱۹۳۵ دستور داد که مجسمه های عقاب های دوسر نماد امپراتوری تزارها را از دیوارهای پنج برج بلند کرملین بردارند و ستاره های شیشه ای سرخ را به جایشان بگذارند که تا امروز هم روی دیوارها مانده اند. حکومت کمونیستی شوروی تا سال ۱۹۵۵ درهای کرملین را به روی مردم بسته بود، اما از آن به بعد بازدید از کرملین کم کم آزاد شد.

قبل از وارد شدن به کرملین باید کیف و وسایلتان را به دفتر امانات پایین برج کوتافیا، نزدیک گیشه ی اصلی فروش بلیت، بسپارید. با بلیتی که از این گیشه می خرید می توانید از همه ی ساختمان های مجموعه، جز اسلحه خانه و نمایشگاه صندوق الماس، دیدن کنید. البته بهتر است که بلیت ورودی اسلحه خانه را هم از همین گیشه بخرید، تا گرفتار یک صف دیگر نشوید. البته یک ورودی هم پایین برج جنوبی برُویتسکایا هست که آنهایی که می خواهند مستقیم سراغ اسلحه خانه یا نمایشگاه صندوق الماس بروند، آن ورودی را ترجیح می دهند. یادتان باشد که ورود به بعضی محوطه ها ممنوع است و با شلوارک هم نمی توانید وارد کرملین شوید. دیدن ساختمان ها و اسلحه خانه ی کرملین تقریبا نصف روز زمان می برد و اگر بخواهید به صندوق الماس و دیگر نمایشگاه های ویژه هم سری بزنید، طبیعتا این زمان طولانی تر می شود.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

کنار همان برج کوتافیا، در تور روسیه می توانید با هزینه ی ۳۰۰ تا ۶۰۰ روبل در ساعت کرملین را بگردید.

ساختمان های شمالی و غربی کرملین

برج کوتافیا، ورودی اصلیِ مجموعه است. اگر از این برج وارد کرملین شوید و کنار دیوار قدم بزنید، به برج دروازه ی تثلیث می رسید و در سمت راست این برج هم کاخ قرن هفدهمیِ پُتِشنی را می بینید که محل زندگی استالین بوده است. کمی که به سمت شرق بروید، کاخ پر زرق و برق دولتی کرملین را می بینید که در سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ آن را ساخته اند تا محل کنگره ی حزب کمونیست باشد، اما حالا به یک تالار باله تبدیلش کرده اند. در شمال هم زرادخانه ی قرن هجدهمی مجموعه و تعداد ۸۰۰ توپ جامانده از حمله ی ناپلئون را خواهید دید. در شرق زرادخانه، ساختمان زرد رنگی قرار دارد که قبلا ساختمان سنا بوده و حالا دفاتر کار رئیس جمهور روسیه را در خود جای داده است. کنار این ساختمان هم می توانید ساختمان شوروی برتر را پیدا کنید که عمرش به دهه ی ۱۹۳۰ می رسد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

کاخ اسقف

کاخ اسقف را در اواسط قرن هفدهم ساخته اند و مهم ترین بخش آن تالار صلیبی است که مهمانی های تزار را آ نجا برگزار می کرده اند. این کاخ به کلیسای پنج قبه ی دوازده حواری هم راه دارد و اغلب نمایشگاه های ویژه ای هم در آن برپاست که البته برای بازدید از آنها باید جدا گانه بلیت بخرید.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

کلیسای جامع صعود مریم

در قلب کرملین، میدان سُبُرنایا یا کلیسا قرار دارد که دور تا دورش را ساختمان هایی خیره کننده فراگرفته اند. کلیسای صعود مریم در ضلع شمالی این میدان است. این کلیسا که پنج گنبد طلایی دارد را بین سال های ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ ساخته اند و محل دفن بسیاری از رهبران کلیسای ارتدوکس روسیه است.

برج ناقوس ایوان مخوف

این برج با دو گنبد طلاییش در ضلع شرقی میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته است و بلندترین سازه ی کرملین است که از ۳۰ کیلومتری هم دیده می شود. این برج را معماری ایتالیایی در دوران ایوان مخوف ساخته است و در طبقه ی پایین آن هم مجموعه هایی از آثار هنری مرتبط با کرملین را نمایش می دهند که البته برای دیدن این مجموعه ها باید بلیت بخرید.

ناقوس تزار

کنار برج ناقوس ایوان مخوف، ناقوس تزار را می بینید که بزرگترین ناقوس جهان است و ۲۰۲ تن وزن دارد که البته به صدا در نمی آید.

کلیسای فرشته ی مقرّب

این کلیسا در گوشه ی جنوب شرقی میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته است و قرن ها محل تاج گذاری، ازدواج و تدفین تزارها بوده است. همه ی حاکمان مسکو را در سال های ۱۳۲۰ تا ۱۶۹۰ اینجا دفن کرده اند، اما ساختمان کلیسا را بین سال های ۱۵۰۵ تا ۱۵۰۸ ساخته اند.

اسلحه خانه

اسلحه خانه در گوشه ی جنوب غربیِ کرملین قرار گرفته و گنجینه های سران حکومت و کلیسای روسیه را در خود جای داده است. در اتاق شماره ی ۷، می توانید تخت پادشاهی پتر کبیر و ایوان پنجم و تاج ۸۰۰ الماسه ی تزار الکسی را هم ببینید.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

نمایشگاه صندوق الماس

اگر جواهرات گنجینه های اسلحه خانه، اشتهایتان را برای دیدن الماس فرو ننشاند، می توانید سری به نمایشگاه صندوق الماس هم بزنید که در همان ساختمان اسلحه خانه قرار گرفته است و پر است از جواهرات و سنگ هایی قیمتی که تزارها و امپراتوری های روسیه طی قرن ها جمع کرده اند، از جمله: بزر گترین یاقوت کبود جهان.

موزه ی تاریخ کشور

این موزه در شمال میدان سرخ قرار گرفته و روایتگر تاریخ روسیه از عصر حجر تا امروز است. خود ساختمان قرن نوزدهمی موزه هم دیدنی است، چون هر اتاقش را به سبک یک دوره یا یک منطقه طراحی کرده اند. با خرید یک بلیت مشترک می توانید هم موزه ی تاریخ کشور و هم کلیسای سنت باسیل را ببینید.

میدان سرخ

درست بیرون دیوار شمال شرقی کرملین، میدان سرخ، یا به قول روس ها کراسنایا پلوشچاد، را می بینید. در جنوب این میدان هم کلیسای جامع سنت باسیل را پیدا می کنید که مهم ترین نماد روسیه است. میدان سرخ در آغاز مرکزی برای تجارت بود و همیشه مراسم های مهم مسکو را در آن برگزار می کرده اند. همین جا بود که ایوان مخوف در سال ۱۵۴۷ پیش چشم همه به گناهانش اعتراف کرد و بعدها بسیاری از دشمنانش را هم در این محل اعدام کرد. حاکمان کمونیست شوروی هم رژه های نظامی عظیم ارتش را اینجا برگزار می کردند. عبور و مرور ماشین ها درمیدان سرخ ممنوع است، البته به جز لیموزین هایی که گاهگاهی از دروازه ی کرملین می گذرند. این محوطه ی سنگ فرش ۴۰۰ در ۱۵۰ متر مربع، کانون جغرافیاییِ تاریخ روسیه است، که شب های بی نظیری دارد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

آرامگاه لنین

مقبره ی گرانیت لنین، رهبر سابق بلشویک ها، از آن جاهایی است که حتما باید ببینید. بین سال های ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۱، استالین هم در این مقبره با لنین شریک بود، اما در سال ۱۹۶۱ بقایای بدنش را به نقطه ای در هم پشت مقبره ی لنین منتقل کردند. قبل از این که در صف ورود به مقبره بایستید، دوربین و وسایل تان را به دفتر امانات موزه ی تاریخ کشور بسپارید. بد نیست وقتی از جلوی جسد مومیایی شده ی لنین گذشتید، از آرامگاه بیرون بیایید و محل دفن استالین، برژنف و دیگر رهبران حزب کمونیست را هم ببینید.

کلیسای جامع سنت باسیل

هیچ عکسی از کلیسای جامع پکرُوسکی یا همان کلیسای جامع سنت باسیل نمی تواند زیبایی مدهوش کننده ی رنگ ها و شکل های آن را نشان دهد. این نماد روسیه را بین سال های ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ به شکرانه ی پیروزی ایوان مخوف بر تاتارها ساختند. می گویند وقتی کار ساخت این کلیسای خیره کننده به پایان رسید، ایوان چشم های معمارش را کور کرد تا دیگر نتواند اثری به این زیبایی بسازد. این کلیسای جامع در واقع ترکیبی است از ۹ کلیسای کوچک در کنار هم.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

موزه ی تاریخ شهر مسکو

اگر می خواهید با قصه ی تاریخی شهر مسکو آشنا شوید، حتما سری به این موزه بزنید تا ببینید که شهر چگونه از نقطه ی مرکزی کرملین به سوی بیرون رشد کرده است.

موزه ی هنرهای زیبای پوشکین

این موزه نه تنها به خاطر نقاشی های امپرسیونیستی و پست امپرسیونیستی خودمشهور است، بلکه مجموعه ای از آثار هنری اروپای دوره ی رنسانس به بعد را هم در خود جای داده است؛ آثاری که بیشتر آنها را بلشویک ها پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ از مجموعه های خصوصی ضبط کردند. اگر به این موزه رفتید، آثار نقاشان آلمانی و فلاندری قرن هفدهم را هم از دست ندهید که شامل چند پرتره از رامبراند هم می شوند. اینجا مجموعه ای عالی از آثار بازمانده از مصر باستان، مثل چند اسلحه، جواهرات، چند سنگ قبر و دو مومیایی را هم خواهید دید.

گالری ترِتیاکُف

اگر می خواهید فقط یک موزه را در مسکو ببینید، پیشنهاد می کنیم اینجا را انتخاب کنید. بر خلاف موزه ی پوشکین که در آن مجموعه ای از آثار هنری تمام دنیا را نمایش می دهند، این جا میزبان آثار کلاسیک هنری روسیه است و بازدید از آن راه خوبی برای آشنایی با فرهنگ و هنر روسهاست.

دیر و گورستانِ نُوُدِویچی

دیر نوُدِویچی را درسال ۱۵۲۴ ساختند، اما در دوره های مختلف نقش یکی از استحکامات دفاعی مسکو را هم بازی کرده است. سوفیا، خواهر ناتنی پترکبیر، در اواخر قرن هفدهم این دیر را بازسازی کرد و اینجا خانه ی دوم او شد. وقتی هم که پترِ ۱۷ ساله خواهرش را از قدرت خلع کرد، این جا به اقامتگاه اجباری سوفیا تبدیل شد. بسیاری از شخصیت های ادبی و سیاسی برچسته ی روسیه هم درگورستان همین دیر دفن شده اند؛ کسانی مثل آنتون چخوف، نیکلای گوگول، ولادیمیر مایا کوسکی، نیکیتا خروشچف و بوریس یلتسین.

کلیسای جامع مسیح منجی

این کلیسا بلندترین کلیسای ارتدکس جهان است و آن را بین سال های ۱۸۳۹ تا۱۸۸۳ به شکرانه ی پیروزی روسیه بر ناپلئون ساخته اند. استالین در سال ۱۹۳۱دستور داد که این کلیسا را ویران کنند، چون می خواست کاخ عظیم و ۳۱۵ متری «شوراها » را به جای کلیسا بسازد و مجسمه ی ۱۰۰ متری لنین را هم نصب کند. اما طرح استالین، به دلیل مشکلات مهندسی و بافت زمین، هرگز عملی نشد. در عوض، اینجا ۵۰ سال نقش بزرگ ترین استخر جهان را بازی می کرد. پس ازفروپاشی شوروی، کلیسای جامع مسیح منجی را ظرف ۲ سال بازسازی کردند و ۸۵۰ سالگی مسکو را در آن جشن گرفتند.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو

پارک گورکی

پارک گورکی، یا همان پارک فرهنگ که هم فضای سبز دارد و هم سرگرمی های مدرن، بهترین جا برای فرار از هیاهوی مسکو است؛ پارکی در طول رود مسکو که رستوران ها و کافه های زیادی را هم در آن پیدا می کنید. این جا می توانید دوچرخه یا قایق کرایه کنید، سری به سینما تئاتر رو باز پارک بزنید و از اینترنت وای فای رایگان هم استفاده کنید. زمستان ها هم در پیست پارک گورکی، مسابقه های پاتیناژ برگزار می کنند.

تئاتر بُلشوی

تئاتر بلشوی هم از آن جاهایی است که حیف است در مسکو باشید و سراغش نروید. اینجا بهترین اپراها و باله های روسیه و شاید جهان را اجرا می کنند و گذراندن یک شب در این تئاتر تاریخی تجربه ای رمانتیک خواهد بود. یادتان باشد که بهتر است بلیتتان را از قبل بخرید و هیچ وقت هم سراغ بازار سیاهِ بلیت فروش های جلوی تئاتر نروید، چون ممکن است بلیت های نمایشی در سال گذشته را به شما قالب کنند.

جاذبه های تفریحی و گردشگری مسکو