میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ به عنوان میدان اصلی و مرکزی مسکو شناخته می شود، چرا که تمامی خیابان های اصلی مسکو که به بزرگراه های اصلی روسیه می رسند به این میدان متصل هستند. میدان سرخ وقایع مهمی را در تاریخ روسیه در خود جای داده است و به علت اینکه در مرکز مسکو قرار دارد قلب کشور روسیه به شمار می رود.

میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ مسکو در روسیه واقع در ضلع شرقی دژ تاریخی مسکو می باشد. هیچ نقطه‌ای نمی‌تواند به زیبایی میدان سرخ، پهناوری جغرافیایی و عظمت تاریخی مسکو و روسیه را به رخ بکشد.

این میدان از چهار طرف توسط کاخ کرملین، بازار بزرگ GUM، موزه تاریخ ملی، و کلیسای سنت باسیل احاطه‌شده است. آرامگاه لنین نیز در این میدان قرار دارد.

میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ مسکو در روسیه

این میدان ابتدا با نام “میدان تثلیث” شناخته می‌شد. این نام از روی نام کلیسای تثلیث، که درجایی که کلیسای سنت باسیل ساخته‌ شده است قرار داشت، الهام گرفته‌شده بود. چندی بعد نام “Krasnaya Ploschad” بر روی این میدان نهاده شد. معنای کلمه‌ی krasnaya قدری مبهم است. در واقع در روسیه‌ی قدیم این کلمه به معنای زیبا بوده و بعداً به سرخ تغییر یافته است. بنابراین ادعاهایی که نام سرخ میدان را به کمونیسم و خون‌های ریخته شده، و یا حتی به رنگ بناهای اطراف میدان ربط می‌دهند، کاملاً بی‌اساس‌اند.

میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ مسکو در روسیه

میدان سرخ در دوران گورباچف بار دیگر شهرت فوق العاده ­ای پیدا کرد. دلیل این شهرت، فرود یک هواپیمای یک موتوره توسط جوان آلمانی ماجراجو در این مکان بود.

نمایی سه بعدی از میدان سرخ مسکو در روسیه: