سبک آشپزی و غذاهای روسیه

میراث غنی آشپزی روسی محصول تعامل فرهنگ های مختلف، از بالتیک تا شرق دور، است. خاک حاصل خیز روسیه هم برای کشت و کار انواع دانه ها، سبزی ها و میوه ها مناسب است و در بازارهای روسیه همیشه می توانید بهترین مواد غذایی محلی را پیدا کنید. روس ها گنجینه ی رنگارنگی از نان ها، سالادها، پیش غذاها و از همه مهم تر، سوپ های جورواجور دارند که همه ی دنیا غذاهای روسی را با آنها می شناسند. در این مطلب می خواهیم با سبک آشپزی و غذاهای روسیه آشنا شویم.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

رودها، دریاچه ها و دریاهای روسیه هم منبع بی نظیر ماهی ها هستند و اگر غذاهای دریایی را دوست داشته باشید، نا امید از روسیه بر نمی گردید. با این همه، حواستان باشد که روس ها، مثل همه ی ساکنان سرزمین های سردسیر، غذاهای چرب را دوست دارند و بنابراین بهتر است اگر به روسیه می روید، رژیم غذایی را فراموش کنید.

یک صبحانه ی معمولی در روسیه شامل بلینی (پنکیک کوچک روسی) بافیلینگِ شیرین یا ادویه دار، انواع کاشا (فرنی گندم سیاه یا غات دیگر)، سیرنیکی (کلوچه ی پنیر روسی که آن را با مربا، شکر یا خامه ی ترش می خورند) و نان های متنوع روسی می شود.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

روس ها پیش غذاهای خوش مزه ای هم دارند که گاهی از آ نها به جای میان وعده هم استفاده می کنند؛ از زیتون و بلینی قارچ، پنیر یا خاویار گرفته تا سالادهای دلچسبی که اغلب با مایونز مزه دارشان می کنند. متداول ترین سالادهای رستوران های روسیه سالاد الویه (گوشت، مرغ یا سوسیس خردشده،پنیر، سبزیجات و سس مایونز) و سِاُیدکا پد شوُبی (سالاد کلاسیکِ ماهی) هستند.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

در بیشترِ سالادهای روسی از گوشت، مرغ یا ماهی هم استفاده می کنند و نباید انتظار یک سالاد معمولی سبزیجات را از روس ها داشته باشید. از پیش غذا و سالاد که بگذریم، هیچ وعده ی غذایی روسی بدون سوپ کامل نیست. سوچی (سوپ کلم برگ) و سُلیانکا (ترکیبی از سبزیجات، گوشت وسیب زمینی که قدیم ترها غذای اصلیِ زمستانی دهقان ها بوده) سوپ های پر طرفداری هستند که تقریبا در منوی همه ی رستوران های روسیه اسمشان را می بینید. بورْش هم سوپی با پایه ی چغندر است که هر چند در اصل اوکراینی است، اما حالا همه ی دنیا آن را غذایی روسی می دانند. این سوپ را سرد یا گرم و معمولا با کمی خامه ی ترش می خورند و اغلب از آب گوشت هم در پختش استفاده می کنند، اما ممکن است نسخه ی گیاهیش (پستنی بورش) را هم در بعضی رستوران ها پیدا کنید.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

حالا برویم سر وقت غذاهای اصلی. بد نیست بدانید که آشپزیِ سنتی روسی با چیزی که در دوره ی کمونیست ها رایج شد و الان به آشپزی روسیه ی شوروی معروف است، خیلی فرق دارد. غذاهای سنتی روسیه پر گوشت و حسابی سنگین هستند؛ غذاهایی مثلِ ژارکویه (نوعی آبگوشت که در ظرفهای دیزی مانندسرو می کنند)، کُتلِتا پوک ییِوْسکی یا کتلتِ کی یِفی و ششلیک. اما سبک آشپزیِ روسیه ی شوروی بیشتر به شیوه ی پخت و پزِ آسیای جنوبی شبیه است و مهمترین غذاهایش شامل لَگمَن (غذایی سوپ مانند با نودل و گوشت که هر چه به سمت جنوب بروید، تندتر می شود) و پلو (برنجِ سر خشده با گوشت بره و هویج) می شوند. بعضی غذاهای این سبک آشپزی را همه جای روسیه پیدا می کنید؛

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

غذاهایی مثل راویولیِ روسی که معمولا مایه ی گوشتی دارد و آن را باخامه ی ترش، سرکه یا کره می خورند. بعضی از این غذاها، مثل پِلمِنیِ قارچ یا سالمن، را هم بیشتر در رستوران های شیک سرو می کنند.

روس ها با ماهی هم میانه ی خوبی دارند و غذاهای دریایی متنوعی را در منوی رستوران ها می بینید. اما حتی رستوران های سطح بالای روسیه هم خیلی درپاک کردن ماهی دقت نمی کنند و برای همین باید حواستان به تیغ ماهی باشد. در منوی بیشتر رستوران ها هم وزن و هم قیمت وعده های غذایی را نوشته اند و اغلب باید دورچینِ غذایتان را، از میانِ برنج، انواع بشقاب های سیب زمینی و گرِچکا (گندم سیاهِ لپه شده)، خودتان انتخاب کنید.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

دسرهای روسی خیلی شیرین هستند و مُرُژِنو یا بستنیِ روسیه نظیر ندارد. خود روس ها هم عاشقش هستند و حتی توی زمستان های سرد و برفی خوردنش را فراموش نمی کنند. تُرتی (کیک خامه ای) هم دسر محبوبی است و بوُل چنایاها (فروشگاه های نان و شیرینی) هم انواع پِچِنیه (کلوچه) را می فروشند که با چایِ عصرانه خیلی می چسبند.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

روس ها چای را مثل ما ایرانی ها دم می کنند و سماورها را هنوز هم همه جا می بینید. خیلی از روس ها، به جای شکر، چایشان را با مربا شیرین می کنند که شاید بد نباشد امتحانش کنید. نکته ی آخر این که در خیلی از شهرهای روسیه، مخصوصا سن پترزبورگ، بهتر است از آب لوله کشی ننوشید و آب تصفیه شده یا آب معدنی بخرید.

سبک آشپزی و غذاهای روسیه

سبک آشپزی و غذاهای روسیه